GIPI’nin “bihikâye” Adlı Çizgi Romanı Raflarda

Alternatif çizgi romanın önemli isimlerinden GIPI’nin bihikâye adlı eseri, KaraKarga Yayınları etiketiyle bizlerle.

GIPI mahlasını kullanan İtalyan sanatçı Gian-Alfonso Pacinotti; Goscinny, Angoulême ve Max & Moritz  gibi önemli ödülleri kazanmış, alternatif çizgi roman türündeki büyük isimlerden biri. Bundan dolayı sanatçının eserlerinin dilimize kazandırılması, farklı tatlarda çizgi romanları seven okurlar için çok sevindirici.

Bildiğiniz üzere KaraKarga Yayınları, GIPI’nin ilk olarak sitemizde incelemesi de bulunan Oğulların Diyarı (La terra dei figli) adlı eserini basmıştı. Şimdiyse, yayınevi bu önemli sanatçının bihikâye (unastoria) adlı bir başka eserini daha bizlerle buluşturdu. Silvano Landi adlı, 50’li yaşlarındaki bir yazarın parçalanmış hikâyesinin usta çizimlerle anlatıldığı kitabın tanıtım bülteni şu şekilde;

bihikâye, parçalanan bir adamın çok parçalı hikâyesini anlatıyor. Silvano Landi, yakın zamanda karısı tarafından terk edilmiş 50’li yaşlarında bir yazar. Kendi savaşının ve Birinci Dünya Savaşı’nı yaşayan büyükbabasının hikâyesi; gerçeklik ile sanrılar, karanlık ile aydınlık; farklı çizim teknikleriyle iç içe geçerek tek bir öyküye dönüşüyor.

bihikâye, boşluğa düşüşün hikâyesi. Ve her seferinde geri dönüşün, tekrar yola çıkışın imkanı üzerine etkili bir anlatı. Usta çizer Gipi, dağılmış bir belleğin parçalarını bir araya topluyor.

Sanatçının ülkemizde basılan ilk eserinde olduğu gibi, çevirmenliği yine Ayla Meltem Görgün üstleniyor. bihikâye raflardaki yerini aldı bile! Keyifli okumalar.

1993 yılında Ankara’da doğdu, çocukluğunun bir kısmını İzmir’de geçirdi, sonra tekrar Ankara’ya döndü ve halen burada yaşamakta. Ankara’da Psikoloji bölümünde eğitim gördü ve 2016 yılında mezun oldu. Edebiyat, sinema, bilgisayar oyunları, müzik ilgisi ve bunları paylaşma sevgisiyle çeşitli kültür-sanat sitelerinde yazdı. Şu an aktif olarak Kayıp Rıhtım sitesinde yazmakta.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GIPI’nin “bihikâye” Adlı Çizgi Romanı Raflarda

Alternatif çizgi romanın önemli isimlerinden GIPI’nin bihikâye adlı eseri, KaraKarga Yayınları etiketiyle bizlerle.

Bültenimize Katılın!

E-posta adresinizle listemize abone olun, tüm gelişmelerden önce siz haberdar olun!

Başa dönün