İslam Coğrafyasının Bilimkurgu Antolojisi İlk Sayısıyla Yayında

İslam kültürü ile bilimkurguyu birleştirmeyi hedefleyen Islamicates adlı antolojinin ilk sayısı, ücretsiz olarak okuyuculara sunuldu.

Fantastik ve bilimkurgu eserlerinde yazarın yaşadığı toplumun kültürel etkilerini az ya da çok görmek mümkündür. Bu eserlerde Hristiyanlığı ve Avrupa kültürünü çağrıştıran öğelerin yanında, Roma ve Yunan mitolojilerinden esinlenmeler de sıklıkla karşımıza çıkar. Bunun yanı sıra nadiren de olsa H. P. Lovecraft ya da C.S. Lewis gibi yazarlar da Doğu kültürlerinden öğelere eserlerinde yer vermiştir.

2005 yılında yayın hayatına başlayan Islam and Science Fiction adlı internet sitesi ise, Doğu ve özellikle İslam kültürüyle harmanlanmış bilimkurgu eserleriyle ilgili yayınlar yapıyor. Bu yılın başlarında bir de kısa öykü yarışması düzenleyen oluşum, şimdi de İslam kültürüyle yoğrulmuş bilimkurgu eserlerini içeren bir antolojiyle karşımıza çıkıyor.

Islamicates Volume I: Anthology of Science Fiction short stories inspired from Muslim Cultures” (Islamicates Cilt 1: İslam Kültüründen Esinlenen Kısa Öyküler Antolojisi) adıyla yayına sunulan antolojiye, oluşumun internet sitesi üzerinden ücretsiz olarak ulaşmak mümkün.

Yakın gelecekte geçen bilimkurgularda Müslüman karakterlerin genel olarak kötü yansıtıldığını ama daha uzak geçmişte geçen eserlerde bu yaklaşımın daha pozitif olduğunu belirten editör Muhammed Aurangzeb Ahmed, antolojiyle ilgili olarak ise şunları söylüyor:

İslam kültüründen esinlenen bilimkurguyla ilgili ilk antoloji yayımlanalı sekiz sene oluyor. Bu sürede sadece Müslüman “geek” topluluğu sayı olarak kayda değer bir büyüme kaydetmekle kalmadı, medyanın ve pop kültürünün genel olarak İslam kültürüne ilgisi de arttı.

Kısa öykü yarışmasına katılan öykülerden ilk üçe girenlere para ödülü verilirken, sonraki dokuz öyküye de antolojide yer veriliyor. Sekiz bin karakterin altında olan ve İslam kültüründen öğeler içeren distopya, zaman yolculuğu, steampunk, alternatif tarih gibi pek çok bilimkurgu alt türünde eserle yarışmaya katılmak mümkün. İlk sayının içeriğindeki eserler ise şöyle:islamicate

 • Calligraphy (Alex Kreis, birincilik ödülü)
 • Insha’Allah (R.F. Dunham, ikincilik ödülü)
 • Operation Mi’raj (Sami Ahmad Khan, üçüncülük ödülü)
 • Connected (Marianne Edwards)
 • The Day No One Died (Gwen Bellinger)
 • Searching for Azrail (Nick “Nasr” Pierce)
 • Watching the Heavens (Peter Henderson)
 • The Answer (Niloufar Behrooz)
 • The Last Map Reader (Sazida Desai)
 • The End of the World (Nora Salem)
 • Congruence (Jehanzeb Dar)
 • Pilgrims Descent (JP Heeley)

Islam and Science Fiction, gelecekte de yarışma düzenleyip antoloji çıkartmaya devam edebilmeyi umuyor.

Bu değerli antolojiden sizler için çevirdiğimiz Searching for Azrail öyküsünü aşağıdaki bağlantıdan okuyabilirsiniz:

Azrail’i Aramak – Nick “Nasr” Pierce

Paylaşın!

Yayın Yönetmeni
Müzmin arkeolog adayı. Her yerde uyuma konusunda rakipleri Snorlax ve kediler. Fantastik okudukça "Daha okuyacak çok şeyim var," diye kaygılanır. Haftada bir gün Neil Gaiman, bir gün Patrick Rothfuss övmezse içi rahat etmez. Geri kalan günlerin çoğunluğunda Lovecraft över. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir.

PORTAL YORUMLARI

 1. Hamdi dedi ki:

  Keşke Türkçeye çevrilse ve bizde okusak..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İslam Coğrafyasının Bilimkurgu Antolojisi İlk Sayısıyla Yayında

İslam kültürü ile bilimkurguyu birleştirmeyi hedefleyen Islamicates adlı antolojinin ilk sayısı, ücretsiz olarak okuyuculara sunuldu.

Paylaşın!

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün