in ,

İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar: Epiktetos’tan Yaşam Felsefenizi Oluşturacak 10 Alıntı

Antik dönem filozoflarından Epiktetos’un öğretilerinden oluşan “İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar” kitabından; iyi yaşamaya dair, herkes için alıntılar!

İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar: Epiktetos'tan Yaşam Felsefenizi Oluşturacak 10 Alıntı

Yunan stoacı filozof Epiktetos’un öğretilerini içeren “İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar” kitabından altı çizilesi satırları sizler için seçtik!

Epiktetos’un amacı nasıl iyi bir insan olacağı ve mutlu bir yaşam süreceği sorularına cevap bulmaktı. Bu doğrultuda verdiği cevaplar ise, iki bin yıl öncesinde verilmiş olmasına rağmen günümüz şartlarında hepimiz için öğüt olabilecek nitelikte. Biz de bu sebeple, üzerinde düşünmeniz için 10 alıntıyı sizler için hazırladık.

İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar - Epiktetosİçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar Alıntıları – Epiktetos

Başkalarının işine karışarak boşa zaman harcamayın. Dikkatinizi gerçekten sizi ilgilendiren şeylere odaklayın ve başkalarının işlerinin, sizi hiç ilgilendirmediği konusunda açık bir görüşe sahip olun. (Sayfa 7)

Olan olaylara boş ve batıl inançların etkisinde kalarak, güçler ve anlamlar yüklemekten sakının. Olan her şeyin iyi bir nedeni vardır, başınıza gelen her şeyin iyi tarafından bakmaya çalışın. (Sayfa 28)

Asıl mutluluk dış koşullardan bağımsızdır. Dış koşullara kayıtsız, ilgisiz kalın. Sizin mutluluğunuz yalnızca içinizde bulunabilir. (Sayfa 29)

Kendinizi yanılsamalardan ve sahte ümitlerden özgürleştirin. Kendiniz dışında başka biri olmaya çalışmayın. (Sayfa 30-31)

Davranışlarınızın sorumluluğunu yüklenmeden önce konuya dikkatle bakıp inceleme alışkanlığını geliştirin. İlerlemeden önce, bir adım geriye çıkın ve büyük bir resme bakar gibi konuya tüm ayrıntılarıyla bakın. (Sayfa 42)

İncinmeye izin vermeyin, incitilmeyeceksiniz. Bu sizin kontrol alanınızdaki bir seçimdir. (Sayfa 50)

Nasıl bir kişi olmak istediğinizi açık seçik tanımlayın. Sıra dışı bir insan olmak istiyorsanız, bilge olmak istiyorsanız, nasıl bir kişi olmak istediğinizi açık seçik belirlemelisiniz. (Sayfa 57)

Aceleye getirilmiş hazları değil, sabır dolu tatminkarlığı seçin. Ucuz heyecanlar ile anlamlı, uzun süreli ödülleri birbirinden ayırmayı öğrendiğiniz zaman, yaşamınızın kalitesi ve kişiliğiniz değişecektir. (Sayfa 68-69)

Çevremizdeki dünya bize fiziksel görünüşümüz, geldiğimiz aile gibi yanlış ve yapay nedenlerle değer verse bile, asıl önemli olan şey, içimizde kim olduğumuz ve kim olmakta olduğumuzu anlamamızdır. (Sayfa 74)

Ötekiler sizin düşüncelerinizi paylaşmıyorlarsa buna aldırmayın. Gerçekten kim olmak istiyorsanız o olmayı denemelisiniz. (Sayfa 84)

İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar kitabından yapılan alıntılarda Beta Yayıncılık, 2019 baskısı ve Cengiz Erengil’e ait çeviri esas alınmıştır.

Peki siz Epiktetos’un öğretilerini içeren İçsel Huzur İyi Yaşamın Kapısını Açar kitabını okumuş muydunuz? Sizin altını çizdiğiniz satırlar hangileri? Kayıp Rıhtım Forum’da yorumlarınızı paylaşabilirsiniz!

* * *

* Kurban Ritüelinin Antik Çağlardan Günümüze Gelişen Macerası

Elif Nur Şafak

İstanbul doğumluyum. Yeditepe Üniversitesi Çeviribilim ve Sosyoloji öğrencisiyim. İçinde bulunduğumuz dünyayı çok seviyor, her yönüyle tanımak istiyor ve günlerimi bu arzunun peşinden giderek geçiriyorum. Dolayısıyla en büyük tutkum okumak ve de kelimelerin gücüne inanan biri olarak yazabildiğim kadar çok yazmak.

Haftanın Kitabı #132 | Anlaşıldı, Tamam – Roald Dahl

Haftanın Kitabı #132 | Anlaşıldı, Tamam – Roald Dahl

netflix youtube koronavirüs corona

Netflix ve Youtube’dan Koronavirüs Hamlesi: Yayın Kalitesi Düşüyor