in ,

Kurtlarla Koşan Kadınlar Kitabından İlham Verici 20 Alıntı

Clarissa P. Estés’in birçok masaldan yola çıkarak doğaya, vahşi yaşama ve özellikle de kadına dair yeni bir pencere sunduğu kitabı “Kurtlarla Koşan Kadınlar”dan 20 alıntıyı sizler için derledik.

Kurtlarla Koşan Kadınlar Alıntıları - Clarissa P. Estes
- Reklam -
- Reklam -

Clarissa P. Estes, Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabında tarih boyunca süre gelen anlatılan ve hikâyelere gizlenmiş kadın arketipi üzerine yoğunlaşırken doğasından ve yaşamından koparılan kadına gerçekten farklı bir önermede bulunuyor. Birçok masal ve anlatıdan yola çıkarak yeni bir pencere sunuyor doğaya, vahşi yaşama ve özellikle de kadına dair.

Vahşi Kadın Arketipine Dair Mit ve Öyküler alt başlığını taşıyan eser orijinal dilinde ilk olarak 1992 yılında Women Who Run With the Wolves: Myths and Stories of the Wild Woman Archetype adıyla yayımlandı. Kitap 2003 yılında Ayrıntı Yayınları etiketiyle Türkçeye tercüme edildi.

İşte Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabından 20 dikkat çeken alıntı.

- Reklam -

Kurtlarla Koşan Kadınlar Alıntıları – Clarissa P. Estes

Günümüz kadını, bulanık bir etkinlikler yumağına dönüşmüş durumda. Herkes için her şey olmaya koşullandırılmıştır. (Sayfa 16)

Sağlıklı kurtlar ve sağlıklı kadınlar belirli ruhsal karakteristikleri paylaşırlar: Keskin bir duyarlık, oyuncu bir ruh ve yoğun bir kendini adama kapasitesi. Kurtlar ve kadınlar, doğaları, araştırıcılıkları, büyük bir dayanıklılık ve güce sahip olmaları bakımından yakın akrabadırlar. Sezgileri çok güçlüdür; yavruları, eşleri ve sürüleriyle yoğun bir biçimde ilgilenirler. Sürekli değişen koşullara uyum sağlamakta deneyimlidirler; tuttuklarını koparmalarının yanında çok da cesurdurlar. (Sayfa 17-18)

Çocuklarını istismar eden ana babalara yalnızca “katı” denildiği; iliklerine kadar sömürülen kadınların ruhsal yaralanmalarına “sinir krizi” adı verildiği; sımsıkı korselere sokulan, sımsıkı gemlenen ve sımsıkı dizginlenen kız ve kadınların “edepli,” “zarif” görüldüğü bir zamandı ve hayatın sayılı anlarında yakalarını kurtarmasını beceren diğer kadınlar ise “kötü” damgası yediler. (Sayfa 16)

Çölde hayat küçük, ama muhteşemdir ve olan bitenlerin çoğu yeraltında süregider. Birçok kadının hayatı da buna benzer. (Sayfa 51)

Kadınlar, hayatlarının kapılarını açıp onun ücra köşelerindeki katliamı incelediklerinde, çoğu zaman en önemli düş, hedef ve umutlarının azar azar öldürülmesine izin verdiklerini görürler. (Sayfa 68)

kurtlarla kosan kadinlar kapak

İçgüdüsel doğası güçlü olduğu zaman, bir kadın içsel yok ediciyi, kokusundan, görünüşünden, sesinden yola çıkarak sezgisel olarak tanır, varlığını sezer, yaklaştığını duyar ve ondan uzaklaşmak için tedbirler alır. İçgüdüleri zedelenmiş kadın ise, daha geldiğini bile anlamadan yok ediciyi tepesinde bulur, çünkü işitmesi, kavrayışı ve anlayışı zayıflamıştır. Bunun nedeni esas olarak onu nazik ve terbiyeli olmaya, özellikle de yaşadığı istismarı fark etmemeye teşvik eden içsel tasarımlarıdır. (Sayfa 87)

Kimi zaman bir kadın, bir an için bile olsa güvencesiz ya da kesinlikten uzak kalmaktan korkar. Köpeklerin tüylerinden daha çok mazereti vardır. Sadece dalmalı ve sonra ne olacağını bilmemeye katlanmalıdır. Sezgisel doğasını yeniden kazanması için tek yol budur. (Sayfa, 99)

Güçlü olmak, kas geliştirip şişirmek anlamına gelmez. İnsanın, kaçmadan kendi tanrısallığıyla buluşması, kendi kafasına göre vahşi doğayla iç içe bir hayat yaşaması anlamına gelir. Öğrenebilmek, bildiklerimize katlanabilmek anlamına gelir. Dayanmak ve yaşamak anlamına gelir. (Sayfa 111)

Vahşi kadın, cesaret eden, yaratan ve yıkandır. (Sayfa 132)

Eğer bir kadının ikili doğası gözden kaçırılır ve kadın sadece göründüğü biçimiyle değerlendirilirse, insan büyük bir sürprize hazır olmalıdır, çünkü kadının vahşi doğası, derinlerinden yükselip kendini göstermeye başladığında, çoğu zaman daha önce ifade ettiklerinden tamamen farklı ilgi, his ve fikirleri olduğu görülür. (Sayfa 147)

- Reklam -

Gerçekten sevmek, kendi korkusunu yenebilen bir kahraman ister. (Sayfa 165)

Yasaklamalarına uymak için sizden ruhunuza zarar vermenizi talep eden bir kültür, gerçekte çok hasta bir kültürdür. (Sayfa 199)

Eğer size bir ara meydan okuyan, işe yaramaz, şımarık, kurnaz, asi, itaatsiz, isyankar denmişse, doğru yoldasınız. Vahşi kadın, yakındadır. (Sayfa 221)

Tek bir güzellik ve davranış idealine uyan huy, tavır ve çerçevelere sokulmaya çalışılan kadınlar, hem beden hem de ruh açısından tutsak düşer ve bir daha özgürleşemezler. (Sayfa 222)

Women Who Run with the Wolves

Yeni bir şeyi tekrar etmek ve büyütmek için en iyi topraktır dip. Bu anlamda dibe vurmak, son derece acı verici olsa da aynı zamanda tohum ekmenin zeminidir. (Sayfa 245)

Genç bir Budist rahibenin bir keresinde bana dediği gibi: “Damlayan su, taşı deler.” (Sayfa 269)

Çok fazla ruhsuz ve sahte üretim olduğunda, zehirli atıklar berrak nehre saçılarak hem yaratıcılık şevkini hem de enerjiyi öldürür. (Sayfa 337) 

Hayat vermek, çoğu kadında doğuştan gelen bir itkidir. (Sayfa 397)

Çoğu zaman başkalarını, kendimizin yaralanmış olduğumuz yerden ya da onun çok yakınından yaralarız. (Sayfa 419)

Kadınların yaşlarını yıllarla değil de, savaştan kalmış yara izleriyle saymaları da iyi bir fikirdir. (Sayfa, 423)

Kurtlarla Koşan Kadınlar hakkında sizin yorumlarınız neler? Eserde ilham bulduğunuz satırlar hangileri? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizimle paylaşabilirsiniz.

Ersin Şen

1982 yılında İstanbul’da doğdu. 2008 yılından beri masallar üzerine toplama, araştırma ve derleme çalışmaları yapıyor. Muzip Masal Cini adlı blogunda topladığı masalları paylaşıyor, masallar üzerine yazı ve incelemeler yazıyor.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for muzipmasalcini muzipmasalcini dedi ki:

    Bence mutlaka herkesin bir kere okuması gereken kitaplardan… <3

  2. Avatar for KorkutHatun KorkutHatun dedi ki:

    uzun zamandır okumak istediğim çalışmalardan… bu alıntılardan sonra ilk işim kitabı satın almak olacak! :heart_eyes:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

leslie jones ghostbusters

Kadın Hayalet Avcısı, Yeni Çekilecek Filmi Yerden Yere Vurdu

american gods 2 sezon fragman neil gaiman

Amerikan Tanrıları’nın İkinci Sezonundan Göz Alıcı Fragman