in ,

2014’ün (Bize Göre) En İyi Oyunları

Karşınızda, şenliklerimize özel, en iyileriyle ve hayal kırıklıklarıyla 2014’ün oyunları…

broken sword 5

Broken Sword 5: The Serpent’s Curse

Bir efsaneyi kaldığı yerden devam ettirmek zor iştir. Hele ki aradan yıllar geçmişse… Genellikle hayal kırıklığıyla sonuçlanır bu çabalar. Fakat neyse ki yılların deneyimi Revolution Software bu sınavın altından başarıyla kalktı. Hem de ne başarı! Nico ve George (ya da Fransız gazetecimizin telaffuz ettiği hâliyle Jorj) hiç gitmemiş gibi geri döndüler aramıza!

Evet, biliyorum. Oyunu beğenmeyenlerin sayısı azımsanacak gibi değil. Mekânların boşluğundan, yeteri kadar modern olamamasından şikâyet ediyorlar. Ama beni oyuna çeken asıl unsurlardan bazıları da bu. Çünkü Broken Sword 5 her hâliyle serinin ilk oyunlarının havasını solutuyor bizlere. Asıl güzel olan yeterince modern olmaması, nostaljik olması zaten. Üstüne birbirinden keyifli bulmacaları, her zamanki gibi tarihle iç içe senaryosu, önceki karakterlerin işin içine girmesi (merhaba Lady Piermont!) ve Rolf Saxon’ın unutulmaz George Stobbart seslendirmesi eklenince her şey benim için dört dörtlük oldu.

Bir de şu Hairy Lobsters’ın Jasmine şarkısını kafamdan çıkarabilsem harika olacak… Hazır sözü açılmışken bu şarkıyla ilgili ilginç bir not düşeyim: Ben dâhil herkes ilk duyduğunda burun kıvırmış, ama oyunda ilerledikçe feci derecede bağımlı olmuş kendisine. Jas-miiine!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Bilimsel 8 Bilimkurgu Filmi

Marslı Kitap İncelemesi: Kızıl Gezegen’de Tek Başına