in

2015 Nostalji Senesi

2015 yılı içerisinde yeniden çekilen ya da yeniden çekileceği duyurulan tüm dizi ve filmleri sizler için bir araya topladık.

Malumunuz, geçtiğimiz sene (2015) sayısız nostaljik yapımın geri dönüşü ya da geri dönüş haberinin duyurulduğu bir yıl oldu. Çocukluğumuzdan kalma pek çok dizi, film ve TV programı yıllardır hasretle çektiğimiz ah’ları duyarmışçasına birbiri ardına dikildi karşımıza. Fred Çakmaktaş gibi “Tatlım, ben geldim!” dediler hatta âdeta.

Bizler de neler geri gelmiş, neler geri gelmek için kolları sıvamış, hepsini bir araya toplayalım dedik. Gelin hep beraber neler varmış bir göz atalım.

the-muppet-show-header

Muppet Show

“It’s time to play the music, it’s time to light to lights!” 80’lerde çocuk olup da trombonlar eşliğinde başlayan bu şarkının sözlerine “uydurarak” eşlik etmeyen yoktur herhâlde. Muppet Show bizim için “Susam Sokağı’ndaki kurbağanın yönettiği şovdu” o zamanlar. Sevgili dostumuz Kermit’in orada olması bile programı izlemek için yeterli bir sebepti bizim için. Üstelik kendisine her biri birbirinden kaçık bir sürü çılgın tipleme de eşlik ediyordu. Miss Piggy, Gonzo, Animal, İsveçli Şef ve kulisteki memnuniyetsiz moruklar hemen akla gelenler… Tabii bir de bugün bile arada dilimize dolanan, meşhur Mannah-Mannah şarkısı vardı.

İşte bu güzide şov, çoooook uzun bir aradan sonra ABC kanalı tarafından yeniden ekranlara taşındı bu yıl. Üstelik Kermit’ten tutun da Miss Piggy’ye kadar akıllarımıza kazınan tüm kukl… eee, şey… oyuncularıyla birlikte! (M)

the-peanuts-movie

The Peanuts Movie

Charlie Brown ve başarısızlıklarla dolu hayatı… Hiçbir zaman uçurtma uçuramaması, o topa asla vuramaması, ne zaman beyzbol oynasa kendini çırılçıplak bulması ve tabii ki güzeller güzeli Kızıl Saçlı Kız’a hislerini hiçbir zaman anlatamaması.

Onu kim unutabilir ki? Bizim unutamadığımız kesin. Öyle ki Blue Sky Stüdyosu (Buz Devri, Robotlar) yıllaaaar yıllar sonra The Peanuts’ı yeniden bizlerle buluşturacağını, üstelik bunu bir sinema filmi olarak, hem de karakterlerine son derece sadık bir biçimde yapacağını duyurduğunda hepimiz Linus’un battaniyesini kapan Snoopy gibi havalara uçmuştuk.

Daha güzel olan ne biliyor musunuz peki? Blue Sky’ın muazzam bir iş ortaya çıkararak Kızıl Baron’undan Woodstock’a, Lucy’nin psikolog standından wa-wa-wa konuşan yetişkinlere, Naneşekeri Patty’den Schroeder’a kadar hiçbir detayı atlamadan bizi o günlere geri götürmesi, sanki hiç ayrılmamışçasına bir Peanuts macerası yaşatması bizlere. Sinemadan çıkarken her izleyicisine “Sen iyi bir adamsın Charlie Brown” dedirtebiliyorsa o film olmuş demektir! (M)

gremlins-gizmo

Gremlinler

Onu asla ıslatma, onu parlak ışıklardan uzak tut ve ne kadar yalvarırsa yalvarsın asla gece yarısından sonra besleme. Ya da sonuçlarına katlan…

Steven Spielberg ve Chris Columbus’un bundan 25 yıl kadar önce çektiği ilk Gremlinler filminde akıllarımıza kazınan altın kurallar bunlardı. Ve tabii ki bir dizi talihsizlik eseri her birinin teker teker yıkılışını gördüğümüz de öyle. O şirin mi şirin Gizmo’nun “içinde” nasıl bir kötülük yattığını kim bilebilirdi ki? Eh, önce Billy’nin tüm kasabası, ardından da ikinci filmle New York şehri bu sorunun cevabını gayet yakından öğrendi. Hem de oldukça eğlenceli ve de komik birer serüven eşliğinde.

2015 yılı Gremlinler 3’ün yapım aşamasında olduğunu duyduğumuz yıl oldu bizler için. Üstelik projenin başındaki isimler ilk iki filmde de olduğu gibi yine Steven Spielberg ve Chris Columbus. Dahası, çağımızın sinema hastalığının aksine bir yeniden yapım değil, direkt olarak üçüncü film karşılayacak bizleri. Ne zaman mı? henüz bilmiyoruz. Ama siz şimdiden gece 12’den sonra buzdolaplarınızı kilitleyin deriz. Ne olur olmaz… (M)

big trouble in little china

Küçük Çin’de Büyük Bela

Kurt Russell’ın başrolünü oynadığı, Show TV’nin de zamanında inatla gösterip durduğu efsanevi macera-komedi filmi Küçük Çin’de Büyük Bela da 2015’te yeniden çekileceğini duyduğumuz isimler arasındaydı. Projenin başındaki isimse sürpriz bir şekilde, filmin büyük bir hayranı olduğunu öğrendiğimiz Dwayne ‘The Rock’ Johnson.

Mortal Kombat’a esin kaynağı olan doğaüstü Çinli dövüşçüleri, ellerinden şimşekler atan ninjaları, tuhaf yaratıkları, kötü büyücülerı, hız kesmeyen aksiyonu ve hiçbir işe yaramayan ahmak kahramanı Jack Burden ile kolay kolay hafızalardan çıkmayacak bir filmdi Küçük Çin’de Büyük Bela. Devamının da aynı absürd havayı sonuna kadar koruyacağını umuyor, yolunu çaktırmadan gözlüyoruz. (M)

the x files

The X-Files

İnanmak istiyoruz! 2015 bir döneme damgasını vurmuş, çoğumuzu ekranlarımızın başına bağlamış bir başka efsanenin, The X-Files’ın da dönüş haberini aldığımız yıl oldu. Üstelik sadece Fox Mulder ve Dana Sculy ikilisini değil, asabi patronları Skinner ile gizemli Cigarette Smoking Man de geri geliyor bizlerle buluşmaya. İşin güzel tarafıysa geçtiğimiz ocak ayında bekleyişimizin muhteşem bir şekilde sonlanmış olması. Sadece 6 bölüm de olsa eski dostlarımıza kavuşmak cidden çok ama çok güzeldi. Tüm dünya gibi biz de aynı şeyi söylüyoruz şimdi: Yetmedi! (M)

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

“İnternet Çılgınlığı” 1946 Tarihli Bir Hikâyede Öngörülmüş

Wattpad Kitapları

Wattpad Kitapları ve Kadının Değersizleştirilmesi