in , ,

2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Kitap okumak ve film izlemek kadar sevdiğimiz bir şey varsa o da kesinlikle video oyunları oynamak… Bizi gerçek dünyadan koparıp inanılmaz maceralar yaşatmak, gönül bağı kuracağımız karakterlerle tanıştırmak ve bambaşka evrenlere götürmek konusunda oyunların da sevdiğimiz diğer aktivitelerden hiç aşağı kalır yanı yok ne de olsa.

2018 yılı video oyunları açısından oldukça iyi geçti desek yanlış olmaz. Hatta “Oyunların altın çağı olan 1998’in 20. yılı muhteşem geçti!” diyenler bile var. Gerçekten de hem konsol hem de PC cephesinde birbirinden kaliteli, birbirinden eğlenceli pek çok yapımla karşılaştık bu sene. Bunlardan bazıları ister istemez diğerlerinin önüne geçti, yıllar sonra bile mutlulukla yâd edeceğimiz oyunlar arasına yazdırdılar isimlerini. İşte biz de her şenlikte yaptığımız gibi bizim için yılın oyunu sayılan yapımları sizler için listeledik.

Oyungezer ailesinden sevgili Can Arabacı ve Eser Güven’e bizleri kırmayıp dosyanın hazırlanmasına katkıda bulundukları için teşekkürü borç biliriz. Aynı şekilde, forum üyelerimiz ve takipçilerimizden Barışcan Bozkurt, Deniz Akyol ve Yusuf Ulaş Tüfekçiler’e de katkıları için teşekkür ediyoruz.

Şimdiden keyifli okumalar diliyor, yorumlarınızı ve gözden kaçmaması gerektiğine inandığınız tavsiyelerinizi bekliyoruz.

(Dilerseniz sayfalar kısmından geçiş sağlayabilir, dilerseniz de hemen aşağıda bulunan isimlere tıklayarak dilediğiniz oyuna göz atabilirsiniz.)

A Way Out

Assassin’s Creed Odyssey

Dead Cells

Detroit: Become Human

Far Cry 5

FAR: Lone Sails

Forgotton Anne

Frostpunk

Ghost of a Tale

God of War

Gris

Hitman 2

Kingdom Come: Deliverance

Marvel’s Spider-Man

Monster Hunter: World

Mutant Year Zero: Road to Eden

Phantom Doctrine

Pillars Of Eternity II: Deadfire

Red Dead Redemption 2

Return of the Obra Dinn

The Messenger

Thronebreaker: The Witcher Tales

Unavowed

Vampyr

Oyla!

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:

 3. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  Dosya güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler. Birkaç tane oyun gözüme takıldı. Boş bir zamanda güzelce videolarına bakacağım.

  Ufak bir not: Bu tip başlık içinde sekmelerle ulaşılan konuları forumdan okuyamıyoruz. Gönderinin tamamını göster dediğimizde incelemeler gelmiyor. Portaldan okumak zorunda kalıyoruz. Forum ekranından okuyabilsek hoş olurdu.

 4. Avatar for Voldemort Voldemort dedi ki:

  Büyük oyunlardan yalnızca Detroit ve Gow’u oynamaya fırsatım oldu, ikisi de muazzam oyunlardı. Ps4 özel oyunları bir şekilde beni kendilerine bağlamayı beceriyor, sırada The last guardian ve Shadow of the colossus var. :buyucu:

 5. Avatar for Vargr Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

13 cevap daha var.

“Black Mirror: Bandersnatch” Filmine Spoiler’sız Video İncelemesi

B: The Beginning – İki Ayrı Telden Saz Çalan İki Farklı Konsept