2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel "Yılın Oyunları" dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Kingdom Come: Deliverance

15. yüzyıl başlarındaki gerçek tarihi olayların içerisinde kurgulanmış, oldukça zengin bir senaryoya sahip olan Kingdom Come: Deliverance’ta özellikle gerçekçilik ön plana alınmış. Orta Çağ Avrupa’sının kirli siyasetine kurban gidecek küçük köyünüzde basit bir demircinin oğlu olarak uyandığınız oyunda yaşamak için uyumalı, yemek yemeli ve gerektiğinde öldürmesini bilmelisiniz.

Senaryodaki zenginlik kendisini oyundaki seçimlerinizde de hissettiriyor. İsterseniz hiçbir görevi yapmadan ormanda kaçak avcılık yapabilir, topladığınız şifalı bitkilerle yaptığınız iksirleri satarak geçiminizi sağlayabilirsiniz. Ya da haydutları, kaçak avcıları ve oyunda bir hayli yer tutan Kumanları öldürerek ganimet toplayabilirsiniz. Onurlu bir yaşam sürmek ya da karanlıklarda yaşayıp milleti soyup soğana çevirmek tamamen sizin elinizde.

Tarihe merakı olan birisi olarak söyleyebilirim ki dönemin kıyafetleri, silahları, politik ve demografik yapısı gayet iyi işlenmiş. Ayrıca ara ara izleyeceğiniz videolarda Sigismund’un ordusunun evinizi bastığı zannına kapılıp sandalyenizden düşebilirsiniz.

Oyunun bana, yapamazsın, dediği çok az şey oldu. Hikayenin gidişatında önemli olan karakterleri öldürmek, Bohemia sınırlarının ötesine geçmek gibi konular dışında hemen hemen her şeyi yapabiliyorsunuz. Tabii bunu söylemişken oyunun içerdiği kanlı savaş sahneleri, vahşice yağmalanmış köylerin tasvirleri ve az da olsa işlenen erotik bölümler dolayısıyla bu konularda hassasiyeti olan arkadaşları da uyarmak gerekiyor. Çoluğunuzu çocuğunuzu uzak tutun.

Bununla birlikte oyunun Türkçesinde bazı sıkıntılar yaşadım. Aynı bitkiye birkaç yerde birkaç farklı isim verilmesi, yaban domuzunun (boar) ayı (bear) olarak çevrilmesi gibi. Ayrıca nadir de olsa yama geldiği zaman eşyalar ve görevlerin soru işaretleriyle dolu olması sizi çıldırtabilir.

Yine de tarihe, özellikle de Orta Çağ yaşantısına merakınız varsa bu oyunu muhakkak oynamalısınız diyorum. Henry olarak okuma yazma öğrenmek, ata binmek, Bohemia esnafıyla oturup zar atmak oldukça eğlenceli…

– Harun Çimen

GÖZ ATIN  Kayıp Rıhtım 11 Yaşında!
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
2018’in En İyi Oyunları için 18 yorum

 1. Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.


 2. mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:


 3. Agape dedi ki:

  Dosya güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler. Birkaç tane oyun gözüme takıldı. Boş bir zamanda güzelce videolarına bakacağım.

  Ufak bir not: Bu tip başlık içinde sekmelerle ulaşılan konuları forumdan okuyamıyoruz. Gönderinin tamamını göster dediğimizde incelemeler gelmiyor. Portaldan okumak zorunda kalıyoruz. Forum ekranından okuyabilsek hoş olurdu.


 4. Büyük oyunlardan yalnızca Detroit ve Gow’u oynamaya fırsatım oldu, ikisi de muazzam oyunlardı. Ps4 özel oyunları bir şekilde beni kendilerine bağlamayı beceriyor, sırada The last guardian ve Shadow of the colossus var. :buyucu:


 5. Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.


2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Başa dönün