in , ,

2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Marvel’s Spider-Man

Insomniac Games’in bir Örümcek Adam oyunu üzerine çalıştığını öğrendiğimizde kuşkuyla yaklaşmıştık. Bu kuşkunun sebebi Insomniac’ın potansiyeli değil, bugüne kadar karşımıza çıkan süper kahraman oyunlarının beklentilerin altında kalmış olmasıydı. Bu düşük beklentiyi kırmayı başaran tek yapım Rocksteady Studios’un Batman: Arkham Serisi’ydi.

Gelgelelim Marvel’s Spider-man bu endişeleri boşa çıkardı. Batman: Arkham Serisi’ni andıran başarılı dövüş ve şehirde gezinme mekanikleri, keyifli senaryosu ve replikleri, eğlenceli oynanışı ve seslendirmeleri gibi çok sayıda başarılı yöne sahip kendisi. Ama birkaç noktadaki sıkıntıları nedeniyle yılın en iyi oyunu olmayı az bir farkla kaçırdı kendisi.

Peki neydi onu Red Dead Redemption 2 ve God of War’ın bir seviye altında tutan bu eksikler? En büyük problem yan görevlerin kendilerini çok fazla tekrar ettirmesiydi. Bu sıkıcı durumu gözardı etsek, bu sefer de yan görev çeşitliliğinin yetersiz oluşu oyunun ana hikâyeye sıkışan bir yapım olarak kalmasına neden oluyordu. Bu döngüden çıkamayan çok sayıda oyuncu, ana hikâyeyi bitirmelerine yetecek kadar yan görev yapıp oyunu rafa kaldırmak zorunda kaldı.

Artık açık dünya oyunlarının geldiği noktayı hepimiz biliyoruz. Red Dead Redemption 2 gibi her saniyesinde sayısız spontane olayla karşılaşabileceğiniz ve size detaya boyan yapımlar göz önüne alındığında Marvel’s Spider-Man’in bu eksiği fazla göze batıyordu. İlk defa anlatılan özgün bir Örümcek Adam hikayesi barındırmasına rağmen ana hikayedeki belirli bölümlerin gereğinden fazla uzun tutulmuş olması da bir diğer eksiklik olarak dikkat çekiyordu.

Bu iki-üç önemli eksiklik bir kenara konulursa, şunu net bir şekilde söyleyebiliriz: Marvel’s Spider-Man her saniyesinde size keyiften keyfe sürükleyecek bir yapım. Nefis tasarlanmış New York semalarında ağ ata ata süzülmenin keyfini oynamadan bilemezsiniz. Sony’nin Playstation 4 için özel olarak çıkarttığı Marvel’s Spider-Man bir yandan da gerçek bir pazarlama başarı. Bu konuda da hakkını teslim etmek lazım.

Tüm bunları göz önüne aldığımızda Marvel’s Spider-Man’in 2018 yılının en iyi oyunlarından birisi olduğunu kolaylıkla söyleyebiliriz. Eğer God of War ve Red Dead Redemption 2 bu sene çıkmamış olsalar, zirvede dahi görebilirmişiz Insomniac’ın Örümcek Adam’ını.

– Ufuk Yasin Yurtbil

Oyla!

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:

 3. Avatar for Vargr Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

15 cevap daha var.

“Black Mirror: Bandersnatch” Filmine Spoiler’sız Video İncelemesi

B: The Beginning – İki Ayrı Telden Saz Çalan İki Farklı Konsept