in , ,

2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Mutant Year Zero: Road to Eden

Mutant Year Zero: Road to Eden, aslında bir masaüstü rol yapma oyunu olan Mutant’tan esinlenerek geliştirilen bir yapım. Oyun iklim değişiklikleri, küresel krizler, ölümcül salgınlar ve dünya üzerindeki büyük güçler arasındaki çatışmaların artmasının sonucu nükleer silahların kullanıldığı bir savaşın sonrasında harap olmuş bir dünyada mutasyona uğramış insan ve hayvanların hayatta kalma hikayesini konu alıyor.

İşlediği dünyayı tasvir edişi, insanlığın yok olup mutantların yaşamlarını sürdürme çabası, karakterlerin eski insanların bıraktıklarına ve yaşadıkları dünyanın barındırdığı bir çok olguya yabancı olması gibi detaylarla, kıyamet sonrası çağlarda geçen türdeşlerinden ayrılıp özgün olmayı başaran ama aynı zamanda bu türün alışılmış gereksinimlerini sevenleri korumayı da başarmış bir yapım Mutant Year Zero: Road to Eden.

Oyun kıyamet sonrası dünya atmosferini başarılı bir şekilde yansıtan grafiklere, ses ve müziklere sahip. Ara sahnelerin çizgi roman tarzı çizimlerle anlatımı oldukça hoş. Karakterler arası atışmalar, espriler vb. diyaloglar güzel ve eğlendirici yazılmış.

Savaş mekanikleri sıra tabanlı olarak gerçekleşiyor, normal oyun mekanikleriyse gerçek zamanlı gizlilik üzerine kurulu. Gerçek zamanlı gizlilik kontrolleri klavyeyle yapıldığından (mouse tıklamasıyla değil) oldukça rahat. Gizlilik mekanikleri bu oyun türüne başarıyla yedirilmiş ve türün diğer örneklerine göre biraz daha farklı bir oynanış imkanı sunmuş.

Oyun haritası büyük ve bölgelere bölünmüş; her girdiğimiz bölge çok büyük alanlardan oluşmasa bile güzel dizayn edilmiş ve içleri yeterince dolu olmuş. Değişik türde bir çok bölgeye girip çıktığımız oyunda her bölgenin durumu, atmosferi ve tarzı farklı. Bölgelerde araştırma ve toplayıcılık yapmak çok önemli olduğundan her yeri dikkatlice kontrol edip gezmek mühim. Oyun sizden her şeye dikkat etmenizi istiyor.

Sıra tabanlı strateji ve kıyamet sonrası dünya senaryolarını seven herkesin zevk alarak oynayabileceği, kendi türü içindeki atmosferi, oyun yapısı ve hikayesi ile belirli bazı eksikleri ve zorlukları sebebiyle eleştirmek her ne kadar mümkün olsa da 2018 içinde çıkan en iyi oyunlardan biri Mutant Year Zero: Road to Eden.

– Yusuf Ulaş Tüfekçiler

Oyla!

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:

 3. Avatar for Vargr Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

15 cevap daha var.

“Black Mirror: Bandersnatch” Filmine Spoiler’sız Video İncelemesi

B: The Beginning – İki Ayrı Telden Saz Çalan İki Farklı Konsept