in , ,

2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Red Dead Redemption 2

Bir oyunu “iyi” yapan unsurlar nelerdir? Oynanışı mı? Grafikleri mi? Hikayesi ve karakterleri mi? Bana sorarsanız hepsi. Hepsinden bir parça içinde bulunduran ama her parçayı ustaca birleştirip oyuncu önüne sunabilen oyun, “iyi oyun” kategorisine girer.

Peki Red Dead Redemption 2’yi ilk oyunundan veya herhangi “iyi” bir oyundan ayıran unsurlar nedir? Cevap kolay. Dünyasına konulan detaylar, ilmik ilmik işlenen hikaye örgüleri, doğal hissettiren, üzerine düşünüldüğü belli olan karakterler ve her karakterin oyun boyunca gözle görünen gelişimi. Bunun yanı sıra en az ana hikaye kadar iyi işlenen ve çeşitliliği olan yan görevler, bin bir türlü gizli aktivite (silah, şapka, at bulabileceğiniz), yani özünde sizi keşfetmeye iten, sınırlamayan açık dünya deneyimi.

Ama en önemlisi oyuna girdiğiniz anda hissettiğiniz o duygu. Gerçekten Vahşi Batı’da olma hissi. Karlı dağlarda karakterinizin üşümesi, sıcak alanlarda kalın giyinememeniz, silahın ağırlığı, ateş ettiğinizde geri tepmenin verdiği o doygunluk ve muazzam vuruş hissiyatı. Dead Eye ile altı kişiyi aynı anda indirdiğinizde kendinizi Batı’nın en acımasız silahşoru gibi hissetmeniz.

Gerçeklik bakımından ise atınızın etrafında gerçekleşen olaylara tepkisi, diğer NPC’lerin size olan tepkileri, yediğiniz aralığa göre kilo alıp vermek, saçınızın ve sakalınızın uzaması, bir kavga esnasında silahınızı veya şapkanızı düşürüp kaybedebilmeniz gibi şeyler sayılabilir… Kamp alanında bile basılabileceğiniz tehlikeli ve tekinsiz bir yer Red Dead Redemption 2’nin dünyası özetle.

Senaryo bakımından ilk oyunda ufakça ele alınan Van Der Linde çetesinin hikayesini genişletilip daha detaylı ve tüm çıplaklığıyla işleniyor. Bu sayede ikinci oyun, ilk oyuna hem saygı duruşunda bulunup hem de kalite artışı yaşamasını sağlıyor.

Özüne bakıldığında normal bir Western senaryosu olan hikaye, aslında Rockstar’ın ilk oyunla birlikte yazdığı en özel senaryo olabilir. Bize Arthur Morgan adlı bilinmedik ve daha önce bahsi geçmeyen bir karakteri veriyor ve yolculuğumuz boyunca yavaş yavaş sevdiriyor. Hatta çoğu zaman bir takım diyaloglarla hayran ediyor bizi bu adama. Sadece Arthur’a da değil, aile olarak gördüğümüz çeteye de öyle.

Dağılacağını bilmemize rağmen oyun bize bu çeteyi öyle bir entegre ediyor ki istemesek bile umursuyorsunuz. Ateş başında yapılan muhabbetler, söylenen şarkılar, anlatılan anılar… Kendinizi evde hissettiriyor, bu insanlar aileniz oluyor. Bu yüzden başlarına gelen en küçük şey sizi duygusal olarak etkiliyor. Onları korumak ve güvende tutmak istiyorsunuz, nasıl biteceğini bilseniz bile. Hikayesi bittikten sonra muazzam bestelerini bize bırakıp içimiz burkuk bir şekilde gülümsememize neden oluyor ve son vedasını ediyor oyun.

Red Dead Redemption 2 sadece yılın en iyi oyunu değil, uzun hikaye bazlı oyunları seven herkesin oynaması gereken zamansız bir sanat eseridir yorumu da bize düşüyor.

– Deniz “Vargr” Akyol

Oyla!

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:

 3. Avatar for Vargr Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

15 cevap daha var.

“Black Mirror: Bandersnatch” Filmine Spoiler’sız Video İncelemesi

B: The Beginning – İki Ayrı Telden Saz Çalan İki Farklı Konsept