2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel "Yılın Oyunları" dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

The Messenger

The Messenger hakkında hiçbir fikri olmayan birisi ilk bakışta bu oyunun bu listede ne aradığını merak edebilir. Bir bakıma da haklı sayılır. Ne de olsa günümüzde 8-bit grafiklerle hazırlanmış pek çok platform oyunuyla karşılaşıyoruz artık. Ama zaten konu da tam olarak bu. Çünkü The Messenger aslında göründüğünden çok çok daha fazlası.

Deneyimsiz bir ninja olarak başladığımız oyunda dünya iblislerin saldırısına uğruyor ve kehanetlerde adı geçen kahraman gelip elimize bir parşömen tutuşturuyor. Görevimiz bu parşömeni kadim bir dağın karlı zirvelerindeki üç kâhine ulaştırmak. İlk başta sıradan bir platform oyunu gibi başlayan The Messenger ilk birkaç saat boyunca mizahi hikâyesi, kimi zaman kolay kimi zaman zor platform mekanikleri ve çeşitli düşmanlarıyla bize ortalama bir tecrübe sunuyor. Ama tam oyun bitti derken her şey bir anda boyut değiştiriveriyor. Ama boyut derken kelimenin tam anlamını kastediyorum. Çünkü o ana kadar 8-bit olan oyunumuz bir anda 16-bit’e dönüşüveriyor. Üstelik sadece bununla kalmıyor, platform olmayı da bırakarak bir metroidvania oluyor. O noktadan sonra oyunumuz çeşitli bölgelere portallar yoluyla geçebildiğimiz, kazandığımız yeni yetenekler sayesinde daha önce gidemediğimiz yerlere ulaşabildiğimiz bambaşka bir yapıma dönüşüyor. Müziklerin boyut değiştirdikçe 8-bit ile 16-bit arasında gidip gelmesi de bir diğer artısı.

Yılın sürprizli güzel sürprizlerinden…

– M. İhsan Tatari

GÖZ ATIN  Book of Demons: Eskilerin Anısına
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
2018’in En İyi Oyunları için 18 yorum

 1. Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.


 2. mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:


 3. Agape dedi ki:

  Dosya güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler. Birkaç tane oyun gözüme takıldı. Boş bir zamanda güzelce videolarına bakacağım.

  Ufak bir not: Bu tip başlık içinde sekmelerle ulaşılan konuları forumdan okuyamıyoruz. Gönderinin tamamını göster dediğimizde incelemeler gelmiyor. Portaldan okumak zorunda kalıyoruz. Forum ekranından okuyabilsek hoş olurdu.


 4. Büyük oyunlardan yalnızca Detroit ve Gow’u oynamaya fırsatım oldu, ikisi de muazzam oyunlardı. Ps4 özel oyunları bir şekilde beni kendilerine bağlamayı beceriyor, sırada The last guardian ve Shadow of the colossus var. :buyucu:


 5. Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.


2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Başa dönün