in , ,

2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Thronebreaker: The Witcher Tales

“CD Projekt RED’ten babam çıksa yerim!” sözümüzü bize tutturmaya bir hayli kararlı bir oyun Thronebreaker. İlk duyurulduğunda “Kart oyunu mu? Geralt yok mu? Savaşmak yerine Gwent mi oynayacağız yani? Meh!” tepkileriyle karşılanan oyun çıkışını yapmasıyla birlikte bize bu laflarımızı bir güzel yutturuverdi. Çünkü unuttuğumuz şey işin arkasında The Witcher serisinin o çok sevdiğimiz, gri hikâyelerini yazan ellerin bulunduğuydu…

Thronebreaker’da ilk The Witcher oyununun çok öncesine, kitaplarda anlatılan İkinci Nilfgaard Savaşları zamanına gidiyoruz. Bu kez parmaklarımızın ucunda Lyria ve Rivia Kraliçesi Meve var. Oyunun ilk saatlerinde tıpkı Heroes ya da King’s Bounty serilerinde olduğu gibi üstten görünen bir haritada o köy senin bu mağara benim koşturup duruyor, kaynak topluyor, ordumuzu güçlendiriyor, çeşitli canavarlarla ve haydutlarla savaşıyor, tebaamızın dertlerini dinleyip sorunları uygun gördüğümüz şekilde çözmeye çalışıyoruz. Ama ilk bölümü tamamlayıp Nilfgaard istilası başladığında işin seyri hayli karanlık ve bir o kadar eğlenceli bir şekilde değişiyor. İhanet, entrika, dosta dönüşen düşmanlar, düşmana dönüşen dostlar… ve birbirinden zor seçimler. Thronebreaker bize bir hükümdar olmanın zorluklarını birebir yaşatıyor desem abartmış olmam. Oğlunuz ve ülkeniz arasında seçim yapmak zorunda kaldığınızda ne yapacaksınız? Zora düştüğünüzde size yardım eden tek ırk cücelerken silahsız ve savunmasız bir Scoia’tael birliğini infaz etmek isteyen azgın bir güruhla karşılaştığınızda kimin tarafını tutacaksınız? Halkınızın sizi âdil bir kraliçe olarak görmesini nasıl sağlayacaksınız? Peki ya askerlerinizin morali ne olacak? Emin olun, The Witcher 3’tekinden bile daha zorlu seçimler yapmaya mecbur kalacaksınız.

Oyunun savaş kısmında da bir o kadar ustalıklı bir iş çıkarmış CDPR. Bizi her çatışmada üç el Gwent oynamaya mecbur bırakmak yerine haritadaki her düşman için ayrı ayrı şartları yerine getirmenizi gerektiren, özel çarpışmalar tasarlamış. Bunların çoğu kısaltılmış, tek rauntluk maçlar. Mesela birinde kuşatma altına aldığınız bir kalenin kapısını yıkmaya çalışıyorsunuz, başka birinde elinizdeki kartı karşı sıranın en sonuna zarar görmeden taşımanız gerekiyor gibi gibi… Bazen elinizde özel kartlar da oluyor, bu sayede her seferinde farklı farklı teknikler denemeye teşvik ediliyorsunuz. İşin en güzel yanıysa hiç sıkılmamanız. “Öf, gene mi Gwent,” demiyorsunuz. Tam aksine, acaba bu sefer nasıl bir şey çıkacak diye her savaşa balıklama dalıyorsunuz.

Thronebreaker’da Nilfgaardlıların dostu dosta nasıl kırdırdığına, müttefiklerin arasına nasıl nifak tohumları soktuğuna, elfleri ve cüceleri nasıl kandırdığına, büyücülerin kanına nasıl girdiğine… kısacası kuzeylilerin tüm zayıflıklarından faydalanıp zafere giden her yolu denediğine de daha yakından şahit oluyoruz. Suikast, entrika, ihanet, savaşın acımasızlığı… Hikâye bakımından da cidden çok başarılı bir oyun Thronebreaker. Müzikleriyse apayrı bir efsane. Siz siz olun, sıradan bir kart oyunu zannedip kendinizi bu cevherden mahrum etmeyin.

– M. İhsan Tatari

Oyla!

18 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Gurlino Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:

 3. Avatar for Vargr Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

15 cevap daha var.

“Black Mirror: Bandersnatch” Filmine Spoiler’sız Video İncelemesi

B: The Beginning – İki Ayrı Telden Saz Çalan İki Farklı Konsept