2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel "Yılın Oyunları" dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Vampyr

İtiraf edeceğim, Vampyr benim için alışması oldukça zor bir oyun oldu. Bunun sebebi ise mekanikleri değil. Oyunun ilk birkaç saati boyunca her bir aksiyondan sonra, yerden en ufak bir kağıt parçası alıp incelemeye çalışsam dahi, akışın bölünmesi ve ara sahneler izlemek zorunda bırakılmam. Ancak oyun açıldığında ve açık dünya kısmına ulaştığımızda bizleri detaylı bir hikaye ve zorlu görevler karşılıyor.

1918 yılında, salgın hastalıktan kırılan Londra’nın göbeğinde, Doktor Jonathan Reid, henüz dönüştürülmüş bir vampir. Bir yandan cerrah olarak çalıştığımız hastanedeki hastalara ilaç yetiştirip görevliler arasındaki karşılıklı komplolarla boğuşurken öte yandan neden ve nasıl bir vampire dönüştüğümüz sorusuna cevap arıyoruz. Oyunun en ilgi çekici özelliklerden biri de karakterin diyeti. Ne kadar ve kimlerin kanını içtiğimize göre oyunun zorluk seviyesi değişiyor. Elbette ulaşabileceğimiz muhtemel sonlar da.

Oyunu henüz ilk çıktığı dönemde denediğim için dövüş mekaniklerindeki aksaklıklardan bahsetmeden geçemeyeceğim. Tabii çıkışının ardından bildiğim kadarıyla birden fazla kez güncelleme geldi, bu güncellemeler sırasında hataların düzeltildiğini umuyorum. Bu ufak sıkıntılarına rağmen Vampyr göz alıcı grafikleriyle dönemin Londra’sının atmosferini büyüleyici bir şekilde yakalamayı başarıyor. Özellikle vampir ve eski İngiltere temalarını sevenler için kaçırılmaması gereken bir oyun.

– Ece Gürkan

GÖZ ATIN  Soma: Bir Doktor Randevusu ve Sular Altında Ürkütücü Bir Macera
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
2018’in En İyi Oyunları için 18 yorum

 1. Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.


 2. mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:


 3. Agape dedi ki:

  Dosya güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler. Birkaç tane oyun gözüme takıldı. Boş bir zamanda güzelce videolarına bakacağım.

  Ufak bir not: Bu tip başlık içinde sekmelerle ulaşılan konuları forumdan okuyamıyoruz. Gönderinin tamamını göster dediğimizde incelemeler gelmiyor. Portaldan okumak zorunda kalıyoruz. Forum ekranından okuyabilsek hoş olurdu.


 4. Büyük oyunlardan yalnızca Detroit ve Gow’u oynamaya fırsatım oldu, ikisi de muazzam oyunlardı. Ps4 özel oyunları bir şekilde beni kendilerine bağlamayı beceriyor, sırada The last guardian ve Shadow of the colossus var. :buyucu:


 5. Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.


2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Başa dönün