2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel "Yılın Oyunları" dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Forgotton Anne

Kaybolan eşyalar nereye gider? Çorabınızın bir türlü bulamadığınız o teki nerede? Peki ya istasyonlarda unutulan bavullar, eskiciye verilen abajurlar ve tavan aralarında yitip giden eski eşyalar? Ya tüm bu unutulmuş, yitip giden nesneler apayrı bir boyuta düşseydi? Burada konuşma ve harekete etme yetisi kazansalardı? Ve tek amaçları eski sahiplerine geri dönebilmek olsaydı? Forgotton Anne tam olarak bunu konu alıyor işte.

Oyunda Anne adında, uzun zaman önce annesi tarafından terk edilmiş ve kendini “forgotlings” denen bu unutulmuş eşyalar diyarında bulunan bir kızın başından geçenlere şahit oluyoruz. Bu diyardaki tek insan kendisi değil; Master Bonku adlı, ak sakallı bir mucit de buraya sıkışıp kalmış. Ve hep birlikte bizim dünyamıza dönmek için bir boyut kapısı açmaya çalışıyorlar.

Ama kayıp eşyaların hepsi durumdan memnun değil. Bazıları Bonku’nun yöntemlerine karşı çıkıyor, bazılarıysa geri dönmek istemiyor. Hatta Bonku’nun “kanunlarına” karşı çıkan ve projesini sabote etmeye çalışan eşyalar bile var. İşte bu noktada bir kanun koruyucu olan Anne giriyor devreye. Elindeki özel bir cihaz yardımıyla eşyaların “ruhunu” çekip çıkarabiliyor ve onları cansız bir nesneye dönüştürebiliyor. Bize de hanım kızımızın sert bir koruyucu mu, yoksa eşyaların derdini dinleyip uzlaşma yoluna mı gideceğini belirlemek düşüyor.

Oyunun 90’ların çizgi filmlerinden fırlamış gibi gözüken, tamamen elle çizilmiş grafikleri kadar orkestral müzikleri de çok başarılı. Tek eksisi, iki farklı sonu olmasına rağmen ikisinin de tatmin edici olmaması. Ama bizi çıkarttığı yolculuk kendisini kesinlikle oynanması gereken oyunlar arasına sokmaya yetiyor.

– M. İhsan Tatari

GÖZ ATIN  Fantastik Dünyaların Fantastik Dilleri
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25
2018’in En İyi Oyunları için 18 yorum

 1. Gurlino dedi ki:

  Nefis bir derleme. Teşekkürler emek veren herkese.

  2018’in oyun anlamında bizi memnun ettiğinin güzel bir kanıtı aynı zamanda.


 2. mit dedi ki:

  Oyun anlamında gerçekten de dolu dolu bir yıl oldu. Aynı anda 3-4 tane yılın oyunu adayı göremiyorduk nicedir.

  Bu vesileyle ben de başta sevgili Can Arabacı ve Eser Güven olmak üzere hem forum üyelerimizden hem de takipçilerimizden dosyaya katkıda bulunan herkese bir kez daha teşekkür ederim :slight_smile:


 3. Agape dedi ki:

  Dosya güzel olmuş. Emeği geçen herkese teşekkürler. Birkaç tane oyun gözüme takıldı. Boş bir zamanda güzelce videolarına bakacağım.

  Ufak bir not: Bu tip başlık içinde sekmelerle ulaşılan konuları forumdan okuyamıyoruz. Gönderinin tamamını göster dediğimizde incelemeler gelmiyor. Portaldan okumak zorunda kalıyoruz. Forum ekranından okuyabilsek hoş olurdu.


 4. Büyük oyunlardan yalnızca Detroit ve Gow’u oynamaya fırsatım oldu, ikisi de muazzam oyunlardı. Ps4 özel oyunları bir şekilde beni kendilerine bağlamayı beceriyor, sırada The last guardian ve Shadow of the colossus var. :buyucu:


 5. Vargr dedi ki:

  Bence olay markanın tamamen değişmesi değil. Tabi ticari kaygının da bu spesifik oyun ve oynanışın değişmesinde etkili olduğunu göz ardı edemeyiz ama temel değişikliğin nedeninin bu yüzden gerçekleştiğini düşünmüyorum.

  Cory Barlog, Kinda Funny podcast’i içerisinde “Biz God Of War’ı üniversite yıllarında geliştirmeye başladığımızda kendi karakterlerimiz ilk seride olan Kratos ile paralel idi. Sabırsız, küfürbaz, fevri ve daha çok metal müziğe yatkın vur, kır, parçala metodu ile geliştirmek istedik çünkü bizi yansıtıyordu” tarzında bir yorumda bulunmuştu. Ardından takım içerisinde olan çoğu kişinin büyüdüğünü ve kendi çocukları olduğunda bu gelişmenin onları etkileyerek daha da “olgunlaştıklarına” değiniyordu.

  Serinin bu değişimi bence tam da bu yüzden organik hissettiriyor. God Of War eskisi gibi değil, çünkü değişim kaçınılmazdır ve karakterler olgunlaşır, iyi hikayeler bu temele dayanır (çoğu). Tanrıları bir bir kahvaltı niyetine kesen ana karakter intikamın ve öfkenin yıkımdan başka bir şey getirmediğini görür ve bu yüzden kendi kendisini sürgüne gönderir, yeni bir başlangıç yaparak kendisinden sonra gelecek olan oğlunun aynı hırs ve öfkenin tutsağı olmaması için elinden gelen her şeyi yapmaya çalışır.

  Oyun içerisinde de bu döngü iyi belirtiliyordu aslında.

  “Cycle ends now” sözü ile aynı anlamda kullanılmadan Zeus’a gönderme bile vardı sonlara doğru.

  Bence gerekliydi, ortaya çıkan şeyi gördükten sonra da iyi ki oldu dedirtti.


2018’in En İyi Oyunları

11. Yıl Şenliklerimize geleneksel “Yılın Oyunları” dosyamızla devam ediyoruz. İşte 2018 yılı içerisinde hayali jetonlarımızı en çok harcadıklarımız!

Başa dönün