in ,

Animelerde Karşılaşabileceğiniz Tekno-Kadınlar

Ghost in the Shell’in sinema filminin ardından, animelerde karşılaşabileceğimiz unutulmaz tekno-kadınları bir kez daha hatırlayalım dedik.

anime robot kadin ust1
- Reklam -
- Reklam -

Hazır ünlü anime serisi Ghost in the Shell’in Hollywood uyarlaması vizyona girmişken, teknoloji ve dişilik kavramının yan yana geldiği bazı anime karakterlerinden bahsedelim istedik. Listenin konusu beden, zihin ve teknoloji arasındaki muğlaklaşan sınırların, dişiliğiyle birleşmesiyle ortaya çıkan kadın karakterler. Yapay veya geliştirilmiş bedenlere sahip olanlardan, bedene sahip olmayan bilinçlerden ya da ikisinin karışımına sahip olanlardan bahsetmeye çalıştık.

Uyarı: Liste, yukarıdaki özelliklere sahip tüm anime karakterlerini içerdiği iddiası taşımamaktadır. Listedeki isimler rastgele sıralanmıştır.

Motoko KusanagiAdı: Motoko Kusanagi
Özelliği: Cyborg
Anime: Ghost in the Shell Serisi

- Reklam -

Madem bu listeye Ghost in the Shell filmi vesile oldu, biz de listemize Motoko Kusanagi’yle başlayalım dedik. Film, TV serisi ve OVAlarda geçmişi ve karakterinde bazı farklar var. Biz bu listede, S.A.C TV serilerindeki Motoko’dan bahsedeceğiz.

Kamu Güvenliği Bölüm 9’un Binbaşısı. Terörizme ve devletin gizli kapaklı işlerinden sızan pisliklere karşı savaş veriyor. Çocukluğundan beri sibernetik beden kullanıyor. Tam anlamıyla çağının bireyi. Ve bu özelliği sebebiyle onu o yapan anıları korumak için uğraş veriyor. Erkek bedenine geçebilecekken hep kadın bedeninde kalıyor. Hatıralarla yüklü eşyalarını kollayıp saklıyor. O, belli öngörülerle işleyip gelişmeye çalışan bir dünyada, öncesi kestirilemeyen insan davranışlarının sonuçlarıyla uğraşıyor.


Adı: Gally (Alita)Gally
Özelliği: Cyborg
Anime: Hyper Future Vision GUNNM OVAsı (Diğer adı: Battle Angel Alita)

Çöplükte bulunan mücevher gibi Gally. Kıyamet sonrası dünyasında, hurdalıkta kaliteli robot parçaları arayan Doktor Ido’nun keşfi. Geçmişini hatırlamıyor. Ama bu, yaşadığı çağın çirkinliklerini fark etmesine engel değil. Kahramanlığa da girişmiyor. Yaşadığı dünyanın kötülüklerine karşı sessiz kalmadığı için belalar gelip onu buluyor diyelim. Bereket versin ki, Doktor kendisine savaşçı bir beden vermiş.


Naomi ArmitageAdı: Naomi Armitage
Özelliği: Cyborg
Anime: Armitage III Ovası ve Armitage III Dual Matrix Filmi

Gunmm (Alita) ve Motoko Kusanagi’nin adı anılmayan üçüncü kız kardeşleri gibi. Köken olarak ikisinin tersi yönden gelişip, benzer dertlerle boğuşuyor. Cyborg olarak üretilip, insan özellikleri bahşedilmiş biri. Serseri kılıklı, başına buyruk ve hırçın. Asiliğinin altında, insan eliyle yapılmış kölelere mensupken, özgür iradeye sahip olmanın çektirdikleri yatıyor. Bedeni makine, bilinci insan. Dilediği gibi yaşayacak biçimde donatılmış, varolduğu dünyaysa onu kabul etmeye hazır değil.


Adı: M-66M66
Özelliği: Andorid
Anime: Black Magic M-66

Masamune Shirow’un başının altından çıkma bir tekno-kadın daha. Özel operasyonlar için tasarlanmış bir savaş droidi. Bu ölümcül dilber minik bir kaza sonucu serbest kalınca ilk iş olarak kendine yok edilecek bir hedef aramaya girişiyor. Tam bir Terminator. Ona yalvaramazsınız. Ondan merhamet dilenemezsiniz. Hedefinin kalbini yerinden sökene kadar engel nedir, durmak nedir bilmez.


Teitania da MontewellsAdı: Teitania da Montewells
Özelliği: Cyborg
Anime: Armored Trooper Votoms Serisi (The Heretic Saint ve Alone Again OVAları)

Galaksiyi paylaşan iki büyük gücün saygı duyduğu kilisenin bir müridi. Müridi olduğu kilise içinse bir günahkâr. Geçirdiği kaza sonucu babası tarafından sibernetikleştirilerek kurtarılmış. Babasına olan sevgisi ve kiliseye olan bağlılığıyla, her tehlikeye göğüs gerebilir. Çıktığı kutsal av partisi, yeni cyborg bedeninde köleleşen bilincinin kurtuluşuna kapı aralıyor.


Adı: Fyanafyana
Özelliği: Geliştirilmiş Süper Asker
Anime: Armored Trooper Votoms Serisi

Galaksiyi saran ve yıllarca süren savaşların ihtiyacını karşılamak için hayatı alıkonulmuş. Mükemmel askere giden yolda araç olarak görüldüğünden Proto-One diye çağrılıp durulmuş. Yeteneğini ölçmek için gönderildiği ölümcül mecha dövüşlerinde, rakiplerini ezdiğinden dolayı Azrail lakabı takılmış. Başını belaya sokmasına rağmen onu önemseyen tek kişi tarafındansa “Fyana” diye çağrılmış. Ürkek bakışlar, ağzı var dili yok halleri çok. Lakin değer verdikleri tehlikedeyse, ölümcül kararları uygulamak için harekete geçen zihin ve bedene de sahip. Silah olarak onda sorunlu görülen şey, huzur isteyişi.


Tokimatsuri EveAdı: Tokimatsuri Eve
Özelliği: Yapay Zekâ
Anime: Megazone 23 Serisi

En popüler şarkıların sahibi. Güzeller güzeli. Şehrin idolü. Herkesin sevgilisi. Sanal Şarkıcı Hatsune Miku’nun ilham kaynağı olabilir mi? Belki. Kim bilir. Megazone 23 serisi için şarkıcılığı sadece paravan ama. Büyük bir illüzyonunda başrolünde. Seri boyunca, hakkında hep yeni şeyler öğreniyoruz.


Adı: Kisaragi HoneyKisaragi Honey
Özelliği: Android
Anime: Cutey Honey Serisi

Mazinger mangasıyla, anime dünyasına heybetli dev süper robotlar armağan eden Gou Nagai’den tatlı ve hünerli bir android kız. Sıradan hayatında, liseye giden bir genç kız o. Öteki kimliğiyse, farklı kılıklara anında bürünerek suçla savaşan Cuitie Honey. İyi yürekli bir bilim insanı olan babasının intikamını almak için Panther Claw örgütünün kötülüklerine engel oluyor.

Sağlam bilimsel temellere dayandığı söylenemez. Uçağa mı sızmak gerek? Honey Flash! Hostes Honey. Kötü adamları takip mi etmek gerek? Honey Flash! Motosiklet sürücüsü Honey (motosiklet nasıl bir anda ortaya çıkıyor ben de bilmiyorum). Peşindekileri atlatmak için saklanması mı gerek? Honey Flash! Göğüs hatları belirgin olmasına rağmen taktığı uzun sakallarla Yaşlı Adam Honey!


pinoAdı: Pino
Özelliği: Android
Anime: Ergo Proxy TV serisi

Sevimli mi sevimli bir çocuk Pino. Yetişkinler etrafa depresifliklerini bulaştırırken, o moral deposu. Kaptığı android hastalığına rağmen, yapılış amacından kolay kolay sapmıyor. Asla büyümeyecek, ilgiyi üzerinde toplayacak ve başkalarına muhtaç olmayı kolay kolay bırakamayacak. Ona biçilen küçük çocuk rolünü oynayıp duracak.


Adı: Timatima
Özelliği: Android
Anime: Metropolis Filmi

Anime, Osamu Tetsua’nın bilimkurgu klasiği Metropolis’ten esinlenerek çizdiği aynı adlı manganın bir uyarlaması. Tima, ağzı var dili yok, şaşkın bakışlarla etrafını anlamaya çalışan bir android. Gayet pasif bir karaktere sahip. Şehrin kaderini belirlemede ne kadar önemli olduğunun farkında bile değil.


Tokiko MimaAdı: Tokiko Mima
Özelliği: Android
Anime: Key the Metal Idol OVAsı

Eğer onu seven 30,000 arkadaşı olursa, gerçek bir insana dönüşecek. Şey, en azından büyükbabası olarak bildiği kişinin ona söylediği bu. Gülmeyi, üzülmeyi ve diğer pek çok insani davranışı anlayamayan Tokiko için bunu gerçekleştirmek o kadar kolay değil elbette.


Adı: Alpha HatsusenoAlpha Hatsuseno
Özelliği: Android
Anime: Yokohama Shopping Diary ve Yokohama Shopping Diary – Quiet Country Cafe OVAları

Ekolojik felaketler sonucu dünya değişmiştir ve insandan çok android vardır. Alpha da o androidlerden biri. Kuş uçmaz kervan geçmez bir yere kurulu kafesini işletmekle meşgul. Az da olsa müşterisi de yok değil tabii. Hep birlikte, insanlığın hatıralarını canlı tutuyorlar.


R Dorothy WaynerightAdı: R. Dorothy Wayneright
Özelliği: Android
Anime: The Big O TV serisi

Hızlı ve güçlü. Darmadağın elbiseleri içindeyken bile ifadesizliğini koruması, soğukluğunu ikonlaştırıyor. Üstelik insan mimiklerini taklit edebilecek şekilde tasarlanmış ama o bunu “tercih etmiyor.”

Animede milyarder Roger Smith’in yardımcısı olarak izlediğimiz Dorothy’nin kafasında bir CD-ROM sürücü bulunur ve siyah bir kurdelayı andırır. Normal bir insandan daha güçlüdür, tuğladan bir duvarı tek yumrukta delebilir ve kusursuz bir dengeye sahiptir.


Adı: Sharon AppleSharon Apple
Özelliği: Yapay Zekâ
Anime: Macross Plus Film ve OVAsı

Her şeyini menajeri Myung Fang Lone’a borçlu sanal şarkıcı. Sanal Şarkıcı Hatsune Miku’nun ikinci ilham kaynağı o olsa gerek.  Bunu hiç mi hiç abartmıyorum. Sesi ve görüntüsü teknolojiyle üretilmiş olabilir. Müzikal yeteneğini ve kişiliğini menajerine borçlu. Daha fazla borçlu olduğu şeyler de var. Mesela, gizli tutkular ve bilinçsel çelişkiler.


Adı: Ladylady
Özelliği: Android
Anime: Space Adventure Cobra Serisi

Cobra her zaman güzel kadınlarla dolu, tehlikeli maceralara atılır. İşlerin başından sonuna kadarsa güvenebileceği tek kişi vardır. O, çelik kadar sağlam, bir atlet kadar esnek bedeninin içinde şefkatli bir kalbe ve bilgeliğe sahip biridir. O biri, metalimsi bedeninin güzelliğini gölgeleyemediği, bakışlarıyla etkileyen Lady’den başkası değildir.

- Reklam -

Adı: Rune BalotRune Balot
Özelliği: Cyborg
Anime: Mardock Scramble Filmleri

Kurban gittiği cinayetten sonra cyborg bedeninde yeniden doğmuştur Rune. Yeni hayatına alışması için beynine yerleştirilen fare görünümlü yapay zekâ onun kılavuzudur. Yeniden doğuşun sancıları ve içine girdiği yeni hayat, Rune Balot için psikolojik ve bedensel pek çok güçlük çıkartmaktadır.


ChiiAdı: Chii
Özelliği: Android
Anime: Chobits TV Serisi

Persocon adı verilen çok fonksiyonlu bir andorid. Değerli ve pahalı bu makineyi, kusurları yoksa öylece atamazsınız. Chii’ye ise görünürde hasarı olmamasına rağmen bu muamele reva görülmüş. Hideki Motosuwa adlı genç adamın onu bulmasıyla, işletim sistemi olmadığı halde kendi kendine öğrenebileceği ortaya çıkıyor.


Adı: Nononono
Özelliği: Android
Anime: Aim for the Top 2! OVAsı

İnsanoğlu, kendisini mikrop gibi gören dev uzay böceklerinden korunmak için kendini Güneş sistemine hapsetmiştir. Neşesini ve umudunu hiç kaybetmeyen Nono’nun hayali bir gün uzaya çıkmaktır. Bu arzusunu gerçekleştirmek için evinden bile kaçmıştır. Ani bir saldırı sonucu gösterdiği cesaret ve başarı, TOPLESS adlı özel mecha birliğine katılmasına yardımcı olur. Sürprizleriyse asla ve asla bitmez. Kalp sahibi bir robot olarak yaptığı her hareket, etrafındakilerin unuttuğu önemli şeyleri hatırlatır.


robot carnival 1Adı: (Adı Yok)
Özelliği: Android
Anime: Robot Carnival Filmi (Presence bölümü)

Ormandaki gizli kulübesinde hayalindeki robotu tasarlamaya çalışan bilim insanının beklentilerini çok ama çok aşan ürünü. Emredilmediği halde sevip bağlanan, hissedebilen bir robot. Prensine gönülden bağlı bir prenses. Bilim adamıyla aralarında geçenler bu sebeple iç burkucu.


Adı: Eva FriedelEva Friedel
Özelliği: Yapay Zekâ
Anime: Memories Filmi (Magnetic Rose bölümü)

Duygusal açlığını yatıştırmak için uzay yolcularını kendine çekiyor. Anılar! Anılar en büyük silahı. Kendisininkiler kadar, başkalarının anılarını da canlandırarak huzur vadettiği kurbanlarının zihinlerine oyunlar oynuyor.


doloresAdı: Dolores
Özelliği: Mecha Yapay Zekâsı
Anime: Z.O.E Dolores, I TV Serisi (Diğer adı; Zone of the Enders: Dolores)

Mechalar ve dişillik ilk başta çok zıt gelebilir. Ağır ve zor işlerin üstesinden gelmek için kullanıldıklarından karakterleri eril olarak algılanır. SPT Laynzer serisindeki Rei’nin sesi dişi olsa da istisnayı bozacak gibi gelmez. Dolores’inse açık seçik dişil karakteri var. Dev gövdesine ve yapılış amacına kıyasla da oldukça cana yakın.


Adı: ChiseChise
Özelliği: Cyborg
Anime: Saikano TV serisi

İstemediği halde silaha dönüştürülmenin ikilemlerini yaşamakta Chise. Sevimli, ufak tefek ve sıradan bir hayat arzulayan birinin başına gelebilecek en kötü şeyi tecrübe ediyor.


leina stolAdı: Leina Stol
Özelliği: Android
Anime: Machine Robo: Revenge of Cronos TV serisi, Leina-Stol in Wolf Sword Legend ve Lightning Trap – Leina and Laika OVAları

Cronos gezegeninin insanımsı-robotlarından. Gezegendeki yaşamın neden organik değil de mekanik olduğuysa soru işareti. Leina’ya gelirsek, abisi Rom’a destek olarak kötü güçlerle savaşmasına yardımcı oluyor. Rom’a yaklaşan güzel kadınlara katlanamaması biraz tuhaf tabii. Kendisini merkeze alan iki OVA’nın da başrolünü kapacak kadar popülerlik yakalamış Cronos güzelimiz.


Adı: MomeMome
Özelliği: Android
Anime: Super Dimension Century Orguss TV serisi

Çocuk bedenine bakmadan, sevdiklerini korumak için eline silah alacak kadar ileri gidebilir. Karakteri değişmez. Ama bunu yapması gerekirse yapar. Barış vakitlerindeyse görünüşüyle gayet uyuşan işlerle meşgul.


Adı: LachesisLachesis
Özelliği: Genetik Olarak Geliştirilmiş İnsan
Anime: The Five Star Stories OVAsı

Dev savaş robotlarını kontrol etmeyi kolaylaştırmak için geliştirilmiş yardımcı pilotlar olan Fatimalardan biri. Yardımcısı olacağı pilotu kendisi seçmesi gerek. Ona sahip olmaya çalışanlar tarafından etrafı sarılmış. Kalbindeyse, yardımcı olacağı pilot değil, gönlünün sultanı var.


Adı: Z-001Z 001
Özelliği: Hasta Bakım Yatağı
Anime: Roujin Z Filmi

Yapay zekâları ve güçlendirilmiş insanları kabul ediyoruz; akıllı yataklar niye olmasın. Bakıma muhtaç Takazawa’nın tam da ihtiyacı olan şey. Her türlü bakımını otomatik olarak gerçekleştiriyor. Bir de ihtiyar adamın hafızasından eşinin karakteri kopya edildi mi bakın hünerine. Teknik imkânlarını zorlayarak, onu kumsala bile götürmeye çalışıyor. Ne kıyametler koparacağının hiçbir önemi yok.


Adı: Caroline EversCaroline Evers
Özelliği: Bedeninin büyük bölümü sibernetik
Anime: A.D. Police Files OVAsı (The Ripper bölümü)

İş hayatının vahşi mücadelesine ayak uydurmak için bedenini azar azar sibernetikleştirmesi ayıplanacak bir şey değil. Hele ki, göz ağrısıyla doktora gidince, siber gözlerin yararına övgüler dizildiği çağda hiç anormal değil. Lakin sistem ikiyüzlü. Caroline Evers da bu ikiyüzlü sistemin kurbanlarından. İşteki başarı ve mutluluğu için makine, özel hayatında saygı ve mutluluğu yakalaması için insan olması talep ediliyor.


Adı: Knight Sabers ekibi (Priscilla S. Asagiri, Sylia Stingray, Nene Romanova ve Linna Yamazaki)knight sabers
Özelliği: Güçlendirilmiş dış iskelet sistemi kullanmak
Anime: Bubblegum Crisis OVA serisi, Bubblegum Crash! OVA serisi ve Bubblegum Crisis Tokyo 2040 Tv serisi

Listenin başındaki açıklamayla tam örtüşmeyen tekno-kadın topluluğu. Teknoloji bedenlerinin içine nüfuz etmek yerine vücutlarının yüzeyini kaplıyor. Çığırından çıkmış robotların ve kötü niyetli şirketlerin üstesinden, kullandıkları teknoloji sayesinde geliyorlar.


metalmenaAdı: Metalmena
Özelliği: Android
Anime: Adieu Galaxy Express 999 Filmi

Makine ölümsüzlüğünün tadını çıkararak Galaxy Ekspres’te çalışmak tam ona göre. İnsan bedeninin ihtiyaçları yüzünden yapılması gerekenleri angarya olarak görür. Her insan davranışına yukardan bakma eğiliminde. Kötü biri değil. Ölümsüzlüğünü ve vaktini organik bedenin ihtiyaçlarını karşılamakla harcamamanın verdiği keyif onu şımartmış.


Adı: Angelaangela
Özelliği: Android
Anime: Kurogane Communication Tv serisi

Büyük savaş sonrası kimi kimsesi kalmamış Haruka’nın robot dostlarından insana en yakını, karakter olaraksa en uzağı. Sert, konuşmayı sevmez. Tahmin edebileceğiniz üzere içten içe iyi biri. Yoksa ona kötü anılar bırakmış insanlığın son temsilcisini niye korusun? Katanalı Melektir o.


cyborg003Adı: Cyborg 003
Özelliği: Cyborg
Anime: Cyborg 009 Serisi

Gerçek adı Francoise Arnoul olan bu kızımız, dünyayı ele geçirmek isteyen kişiler tarafından yapılan deneyler sonucunda 8 arkadaşıyla birlikte insanüstü güçlere sahip robotlara dönüştürülmüştür.

9 kişilik gruptaki tek kız odur. O da tıpkı arkadaşları gibi özgürlüğüne kavuşur kavuşmaz kendisine yapılanların hesabını sorar. Tabii işler orada sınırlı kalmaz ve o andan sonra hep birlikte tüm dünyayı çılgın bilim adamlarından ve benzeri tehlikelerden koruyan bir ekip oluştururlar.


Adı: OlgaOlga
Özelliği: Biçim değiştirebilen Android
Anime: Phoenix 2772 Filmi

Olga. Güzel Olga. Sadık Olga. Bir insanın sahip olabileceği her şey. Çocukluk arkadaşı, oyuncak, dostane bakıcı, aşçı, sırdaş, köle… Aklınıza ne geliyorsa ona dönüşebilir. Kendini sahibine adar. İşte bu sebeple, hissettiği hayal kırıklığı, aşk ve arzunun da haddi hesabı yok. Ah, Olga. Güzel Olga. Sadık Olga.


Cemalettin Sipahioğlu

1986 İstanbul doğumlu. Bilimkurgu, korku ve fantastiği uzun süre televizyondan takip edebilmiştir. Ailesinden habersiz aldığı ucuz VCD oynatıcıyı saklayıp, onlar yokken kullanarak, bu konularda film açıklarını kapatmaya çalışmıştır. Edebiyata sonradan bulaşması; bilgisizliği; bilgisizlik de, "Raftaydı ve ben onu alıp okumadım zamanında." pişmanlıkları getirmiştir. Lem ile Küvette Bulunan Günce'yle tanışması; okumaya yeni başlayan biri için hem talih, hem de talihsizlik olmuştur. Film, kitap, animasyon, çizgi roman olsun; kendi sınırlı bilgisiyle, eserleri iç dinamikleri içinde değerlendirmeye çalışır.

4 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for maviadige maviadige dedi ki:

    İlgi alanıma pek girmeseler de tanıtımları okumaktan zevk aldım, bayağı emek verilmiş. Her birinin değişik hikayesi varmış. Bir ikisi benim bile dikkatimi çekti. :slight_smile:

  2. Avatar for Bay_Karamsar Bay_Karamsar dedi ki:

    Söz konusu Robot ve Kadın olunca, ikisinin arasındaki mazi ta 1927’deki Metropolis filmine kadar uzanıyor. Robot ve Kadın… Bence bunun üzerine iyice araştırma yapmak gerekli. Konu hakkında fazla donanımım olmadığından derinlemesine bir şeyler yazamıyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

4 Yorum

  1. Harikulade bir içerik olmuş. İşte Kayıp Rıhtım bu! Zevkle okudum. Bu tür dosyaları arttırmanız dileğiyle. Ellerinize sağlık.

    • Teşekkürler. Dört dörtlük olmasa da listemizi beğenmenize memnun oldum.

wolverine in olumu ust

Wolverine’in Ölümü Bu Hafta Raflarda

Dümeni Yaratıcılığa Kırmak - Ursula K. Le Guin

Le Guin’den Yazarlık Sırları: Dümeni Yaratıcılığa Kırmak Raflarda