in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

the-smile-ray-bradbury

– 9 –

Kanatların Olmasın

– Tebessüm –

Ray Bradbury

Adalet Celbiş‘in çevirileri ile, VE Yayınları’ndan çıkan derlemelerin ikincisi. 7 yazar ve 10 öyküden oluşan ve yine birçok tanıdık bilimkurgu yazarını bir araya getiren bu derlemenin ortak bir teması yok. Seçtiğim kısacık öykü ise Bradbury’e ait: “Tebessüm”.

Gelecekte, post apokaliptik bir dünyaya açılıyor öykü. Hangi yılda dahi olduğunu bilmeyen, adeta esir gibi yaşayan bir avuç insan, geçmişleriyle hesaplaşıyorlar. Bir sıra halinde uzanıp giden kuyrukta beklemektedirler her gün ve istisnasız her şeye tepkilidirler. En büyük amaçları, geçmişe dair her şeyi yok etmek, zira bu onlara mutluluk veriyor. Ve bir gün, sıra Mona Lisa tablosuna gelecektir.

“Tüm dünya ay ışığında uyuyordu.

Ve “tebessüm” onun avucunda duruyordu.”

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Nuh’un Çocukları – William Tenn

Şeytanın Avukatı – Syne Mitchell

Kanatların Olmasın – L.E. Carroll

Tebessüm – Ray Bradbury

Ejderha – Ray Bradbury

Kara Paradoks – Mack Reynolds / Fredric Brown

Bir Günlük Yaz – Ray Bradbury

Ateşli Kabus – Ray Bradbury

Bir Çıkış Yolu – Mary F. Zambreno

Şafakta Karşılaşma – Arthur C. Clarke

 

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı