in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

war-game-philip-k-dick
– 10 –

Gizli Göz

– Savaş Oyunu –

Philip K. Dick

Birden fazla ismin işçiğinde ortaya çıkan bu kitaptaki öykülerin çevirileri Levent Kaya‘ya ait. 1999 yılında, Karizma Yayınları etiketiyle çıkmış. Türün önde gelen yazarlarını, kaliteli öyküleriyle bir araya getiren bu derleme, okura öyküleri sunmadan önce yazarlar hakkında da birkaç kelime sarf etmekte.

9 öyküden oluşan bu derlemeden seçtiğim öykü Philip K. Dick‘e ait. Bilimkurgunun dahilerinden Dick’in geleceğin kutulu oyunları hakkındaki bir öyküsü “Savaş Oyunu”. İnce esprilerin olduğu ve günümüz dünyasındaki bazı kutulu oyunlara gönderme yapan, çok iddialı olmasa da, okuması keyif veren bir öyküydü.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Çalan Çan – Isaac Asimov

Mars Tacı Mücevherleri – Poul Anderson

Bir Scarletin Çalışması – Philip Jose Farmer

Kazanan – Donald Westlake

Küçük Detweller – Tom Reamy

Zamanlamalı Pozlar – Wilson Tucker

Sınırı Geçmek – Robert Silverberg

Savaş Oyunu – Philip K. Dick

ARM – Larry Niven

 

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı