in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

the-light-poul-anderson

– 12 –

Kıyametten Sonra

– Aydınlık –

Poul Anderson

1999 yılında, Zühtü Bayar tarafından hazırlanan bu derleme, Amerikan bilimkurgu edebiyatının en parlak dönemi olan 1950-1960 yılları arasında, eserleriyle türün gelişimine katkıda bulunan 4 adet yazarı bir araya getiriyor ve 4 öykülük hoş bir okumalık ortaya koyuyor. Sönmez Güven ve Zühtü Bayar‘ın çevirileri ile okuduğumuz öykülerden kısaca bahsedeceğim ise Poul Anderson’dan, “Aydınlık”. Anderson, bu öyküsünde klasik bir konuya eğiliyor: Ay’a yolculuk.

Hernandez, Baird ve öykünün anlatıcısının bulunduğu gemi uzay boşluğunda yol alır. Ay’a ulaşan ekibin heyecanı, bir süre sonra rastlayacakları ayak izleriyle yerini korkuya ve meraka bırakır. Bu esnadan sonra öykü farklı bir boyuta evriliyor.

Özellikle finalinin çok ilginç olduğunu belirtmeliyim. Yaşattığı gerilim açısından da oldukça başarılı bir öykü olduğunu söylemek pek tabii mümkün.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Aydınlık – Poul Anderson

Gözetici – Willim Tenn

Yalnız Gezegen – Murray Leinster

Kıyametten Sonra – Jack London

 

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı