in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

micromegas-voltaire

– 14 –

Mikromega

– Micromegas –

Voltaire

2000 yılında, Us Yayıncılık‘ın Bilimkurgu Dizisi kapsamında çıkardığı kitaplardan biri Mikromega. Sus Projesi‘ne yakın çevirmen kadrosu ise şöyle: Akın Akıncı, Aylin Uzmaner, Bora Dursun, Emir Gümrükçüoğlu, Ulaş Apak, Özlem Alpin Kurdoğlu. 10 öykü içinden ele almaya karar verdiğim öykü kitapla aynı isme sahip bir Voltaire öyküsü.

Voltaire’ın 1750 yılında yazdığı bu öykü, bilinen en eski bilimkurgusal öğelere sahip metinlerden birisidir. Bu derlemenin yayına hazırlandığı yılda tam 250 yaşında olan öykü, günümüzde 265. yaşını doldurmuştur. Bilimkurgunun ilk örneklerinden biri olmasının yanı sıra, farklı bir uygarlıktan gelen canlının dünyamızı ziyaret edişi temasının da ilk örneğidir.

Bir Siriuslu ve bir Satürnlü’nün, Dünya’yı ziyaretleri ve burada yaşananların anlatıldığı öykü, alt metninin sağlam olması sebebiyle, günümüzde halen daha varlığını sürdürmekte ve ilk günkü kadar tazeliğini korumakta. İnsanoğlunun evrendeki yerinin komikliğine dikkat çeken Voltaire, bunu ve bizim için daha birçok önemli sayılabilecek olayın, evrenin büyüklüğü göz önünde bulundurulduğunda, aslında o kadar da büyütülmemesi gerektiğini vurgulamış. Bunu da, insanlara oranla, büyüklüğü korkunç boyutlara ulaşan Siriuslu ve Satürnlü karakterleri ekseninde yapmış.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Geri Kalmışlık – Poul Anderson

Mikromega – Voltaire

Düşün! – Isaac Asimov

Beibermann’ın Ruhu – Mike Resniek

Çılgın Şüphe – H. Kuttner / C.L. Moore

Slickie’nin Ağladığı Gece – Fritz Leiber

Hiç Ses Etmeden – Damon Night

Gil Braltar – Jules Verne

Hilda – H.B. Hickey

Duvara Dönük Ayna – John Morressy

 

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı