in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

kirsal-kesimde-sifir-nufus-stories-hg-wells

– 5 –

Geleceğin Toplumları

– Kırsal Kesimde Sıfır Nüfus –

H.G. Wells

Cep Kitapları dizisinden çıkan bir derleme daha. Derleyen ve çevirmen koltuğunda yine Yalçın İzbul oturmakta. Bu derlemedeki tüm öyküler bir ana temaya tabii: Gelecekteki toplumlar ve insanların yaşantısı. 9 öyküden oluşan derlemede seçtiğim öykü ise, bilimkurgu edebiyatının ilk dönem ve aynı zamanda en başarılı eserlerinin sahibi usta Wells’e ait.

En başta, çok iyi bir öykü olduğunu belirtmemde yarar var. Bir aşk öyküsü aynı zamanda bu. Elizabeth ve Denton adlı iki aşık, 22.yy.’da, çok kalabalık, modern bir şehirde yaşamaktadırlar. Evlenmeleri için önlerinde daha üç yıl vardır ve sabırsız aşıklar bu süreyi çok uzun buldukları için, çeşitli yöntemler aramaya başlarlar. Çözümü ise, kentten kaçıp, kırsal alanlarda yaşamakta bulurlar. İlkel insanlar gibi, doğayla barışık, gökyüzünün altında…

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Yıl 2381: Mutluluk Dolu Bir Gün – Robert Silverberg

Bombadan Sonra Amerika – Fritz Leiber

Yarın… Yarınlar… – Kurt Vonnegut Jr.

Mark Gable Vakfı – Leo Szilard

Kırsal Kesimde Sıfır Nüfus – H.G. Wells

Perşembenin Gelişi – Jerome Bixby

Omzukalabalıkların Savaşı – C.M. Kornbluth

Yedinci Av – Robert Sheckley

Milyonuncu Gün – Frederik Pohl

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı