in ,

Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi

Kayıp Rıhtım olarak, “Bilimkurgu Öyküleri Seçkisi” projemiz ile, bilimkurgu edebiyatını yeniden gündeme getirmeyi amaçlayarak, türe gereken değerin verilmesinde üzerimize düşen görevi yapıyoruz.

the-last-question-isaac-asimov

– 8 –

Son Soru

– Son Soru –

Isaac Asimov

Sadece bilimkurgu türünde roman ve öyküler yayımlamak amacıyla yola çıkan VE Yayınları’nın (keşke hala yayın hayatına devam ediyor olsaydı) önemli bilimkurgu yazarlarını bir araya getirdiği derlemelerden ilki “Son Soru”. 5 yazar ve toplamda 6 öyküden oluşan bu derlemenin çevirmeni Adalet Celbiş. Ele aldığım öykü ise, büyük usta Isaac Asimov’a ait.

Asimov’un bu öyküsü, en sevilen öykülerinden biri aynı zamanda. İnsanlığın sorduğu en önemli sorulardan birinin cevabını arıyor Asimov. Okurunu her satırda düşünmeye sevk ediyor. Anlattıklarıyla ufkumuzu açıyor.

Peki ya sizce? Evrendeki tüm enerji günün birinde bitecek mi? Ve insanlığın sonu nereye varacak? “İnsanın ilk düşünmeye başladığı andan itibaren sorduğu sorunun yanıtını siz de merak etmiyor musunuz?” Asimov’un hayal gücüyle buyurun yanıtını aramaya. Ama unutmayın, Asimov aynı zamanda bir bilim insanıydı.

Kitapta yer alan öteki yazarlar ve öyküleri:

Tanrı’nın Dokuz Milyar Adı – Arthur C. Clarke

Sinekler – Robert Silverberg

Arkadaşlar Ne İçindir? – John Brunner

Her Taşın Adı Var – Mildred Downey Broxson

Son Soru – Isaac Asimov

Ertesi Gün Yok – Arthur C. Clarke

Oyla!

Bahri Doğukan Şahin

1995, Erzurum. Küçük yaşlarımdan itibaren fantastik şeylere merakım vardı. Bunun önünü açan ve bugünkü ben olmamı sağlayan Pokemon, Digimon, Harry Potter ve Yüzüklerin Efendisi gibi serilere minnettarım. Zamanla bu ilgi bilimkurguya kaydı. Sinemaya ve sürpriz yumurtalara olan ilgim de azımsanmayacak boyutta. Şu sıralar amatör haberci ruhumu profesyonel boyuta taşımak uğruna çabalıyor, Kayıp Rıhtım ve Bilimkurgu Kulübü gibi platformlarda yazmaya devam ediyorum.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Güzel bir dosyaydı, severek okumuştum :slight_smile: Umarım yeni okurlarımız da keyifle okurlar. Güzel öyküler not etmiştim.

    @DenaroForbin’in ellerine sağlık :krs:

  2. Avatar for alper alper dedi ki:

    Metis’in bastığı Asker Kaçağı - Savaşa Karşı Bilimkurgu Öyküleri kitabı hakkında google’da bilgi ararken, çok da uzaklarda aramamam gerektiğini gördüm :slight_smile: Kayıp Rıhtım da varmış…

    İçeriği merak eden olursa forumda içeriğin tamamı galiba çok sayfalı olması nedeniyle yok, Portaldan okunmalı.

David Bowie’yi Yüzüklerin Efendisi Filminde Görebilirmişiz

Miyazaki, Prenses Mononoke’nin Bir Kısmının Cüzzamla İlgili Olduğunu Doğruladı