in ,

Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Bilimkurgu türünün ezber bozma niteliği taşıyan şaşırtıcı ilkleri ile tanışmaya hazır olun! İlk robotlar, ilk yapay zekâ, ilk kıyamet senaryosu ve dahası…

Bilimkurgu Şaşırtan İlkler
- Reklam -
- Reklam -

Halâ bilimkurgu dendiğinde akla sadece uzay maceraları ve uzay savaşları gelir. Şüphesiz uzay maceraları önemli ilk adımlardandır, fakat türü tanımlamada tek başına yetersizdir. Oysa türün okurları ya da bilgi sahipleri bilir ki bilimkurgu sadece bu ikisi olmaktan çok uzak, engin bir okyanustur. Kökleri bazen hepimizi şaşırtacak kadar eskiye uzanan kudretli bir ağaçtır kimi zaman. Öyle bir yapıdır ki o, dalları ya da kolları çatallanarak sayısız alt türün ve konunun doğumu için yollar açmıştır. Meyveleriyle pek çok efsanevi yazarı beslemiş, onların ürettiği eserleri köklerine katıp daha yükseğe uzanmıştır.

Fakat tüm bunların ötesinde bu sayılanları başlatan birileri ve o kişilerin eserlerinin olması gerekmez mi?

Dediğimiz tanımlamaya son kez göz atalım: Bilimkurgu engin bir okyanus, kudretli bir ağaçtır. Şimdi ne kadar eskilere dayandığını görmek ister misiniz? Çünkü az sonra ilk yapay zekâ, ilk zaman makinesi, ilk dünyanın sonu kurgusu ve çok daha fazlasını göreceksiniz. Tarihler aklınızı karıştıracak, daha önceden öncü olarak bildiklerinize veda edeceksiniz.

- Reklam -
- Reklam -

Hazır mısınız? O halde bu zaman yolculuğu için sıkı tutunun.

(Numaralandırmış açıklamalar, son sayfada “Notlar” olarak listelenmiştir.)

Hazal Çamur

2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for Garabet Garabet dedi ki:

    Safari’den giriyorum ve hiçbir ilerlemede ne görsel ne de açıklaması -açıklama olamayabilir- gözükmüyor. Bilginize…

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

John Scalzi ile Röportaj

John Scalzi ile Röportaj

The Winds of Winter (Kış Rüzgârları) 6. Kitap - Ön Okuma

The Winds of Winter (Kış Rüzgârları) | Ön Okuma