Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Emin olun, ezberiniz bozulacak…

İlk Alternatif Tarih veya Alternatif Dünyalar

Her iki adla da anılan bu alt tür kimi zaman fantastik edebiyatın, kimi zaman da bilimkurgu edebiyatının alt kategorisi olarak sayılır. Durum her ne kadar yoruma açık olsa da gelin biz şimdilik bilimkurguya ait olduğunu kabul edip bu alandaki ilke bir göz atalım.

Philip K. Dick’in Yüksek Şatodaki Adam, Naomi Novik’in Temeraire Serisi ve Kim Newman’ın Dracula Günlükleri gibi yakın zaman örnekleriyle bildiğimiz, gerçek zamanda yaşanmış tarihsel bir olayın “ya şöyle olsaydı” diyerek ele alınmasıyla ortaya çıkan alternatif tarihin ilki için 1899’a bakmak gerek. Edmund Lawrence bu tarihte “ya Napoleon İngiltere’yi işgal etseydi?” sorusuyla yola çıkıp, It May Happen Yet adlı öyküsünü kaleme almış ve bu alt türün kapılarını açmıştır.

GÖZ ATIN  Kült: Yerli Bilimkurgu Anlayışımıza Kıymetli Bir Katkı
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Son Savaş
2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri için 1 yorum

  1. Garabet dedi ki:

    Safari’den giriyorum ve hiçbir ilerlemede ne görsel ne de açıklaması -açıklama olamayabilir- gözükmüyor. Bilginize…


Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Emin olun, ezberiniz bozulacak…

Başa dönün