Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Emin olun, ezberiniz bozulacak…

İlk Mutasyon Örneği

Gen dizilimlerindeki, çeşitli etkiler sonucu, bozulumlara verilen isim mutasyonlar da bilimkurgunun bir başka vazgeçilmezidir. Özellikle geleceğin toplumları anlatılırken mutantlar sık sık yer alır, nükleer felaketlerin ertesinde yaşananları konu eden post apokaliptik yazınlarda fazlasıyla görülür. Ancak konumuz ilkler olunca, yapay zekâ örneğindeki gibi bir durumla karşı karşıyayız.

Bu alandaki öncüyü de bir önceki adımdaki Güliver kadar iyi biliyorsunuz. Çünkü şimdi sahneye davet ettiğimiz eser hepimiz tarafından oldukça iyi tanınan, 1886’da Robert Louis Stevenson tarafından kaleme alınan Dr. Jeykll ve Bay Hyde olacaktır. Bir yanda iyi huylu ve ahlaklı Doktor Jeykll, diğer yandaysa onunla aynı bedeni paylaşan kötü ve ahlaksız diğer kişiliği Bay Hyde. Peki mutasyon bunun neresinde, sorusu gelecektir akıllara. Bu noktada araştırmacılar Dr.Jeykll’ın Bay Hyde’a dönüşürken geçirdiği kişisel olduğu kadar fiziksel değişme de dikkat çekmektedir. Böylece iyi huylu doktor gidip yerine aynı bedende, ama tamamen farklı karakter ve görünüşte kötü bir adam gelir.

GÖZ ATIN  Ödüllü Bilimkurgu "Nexus" Artık Türkçe
Sayfalar: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15

Son Savaş
2009 yılında Kayıp Rıhtım'a elimi verdim, sonra da ruhumu kaptırdım. Bu yolun devamında çeşitli gazetelerin kitap eklerinde kitap incelemelerim, TRT Radyo 1'de canlı yayın konuğu olarak katılıp kurgu edebiyatını anlattığım 2 yayın, 5 yıldır süren Kahramanın Yol Türküsü adlı kendi edebiyat temalı radyo yayınım, kitap inceleme videoları serim Kayıp Rıhtım İnceliyor ve bir de bonus olarak Oyungezer Dergisi'nin kültür sanat sayfalarında düzenli yazarlığım oldu. Tüm bunların yanı sıra, gerçek hayatın sıkıcılığında, bir bilgisayar mühendisi olarak yaşıyorum. Ama biz ona Clark Kent kimliğim diyelim.

Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri için 1 yorum

  1. Garabet dedi ki:

    Safari’den giriyorum ve hiçbir ilerlemede ne görsel ne de açıklaması -açıklama olamayabilir- gözükmüyor. Bilginize…


Bilimkurgunun Şaşırtan İlkleri

Emin olun, ezberiniz bozulacak…

Başa dönün