in , ,

Gelecek Tüm Fantastik ve Bilimkurgu Dizi/Film Uyarlamaları 2017

Önümüzdeki aylarda televizyon ekranlarımıza ve sinemalara konuk olacak tüm fantastik-bilimkurgu dizi ve film uyarlamalarını tek bir dosyada topladık!

YAPIM AŞAMASINDAKİLER

100 Kurşun (100 Bullets) – Brian Azzarello (Yazar) & Eduardo Risso (Çizer)

İlk baskı: 1999-2009 yılları arasında, Vertigo Comics

Türkçe baskısı: 2014, Çizgi Düşler

Ne olacak?: Film (New Line Cinema)

Ne hakkında?: Brian Azzarello ve Eduardo Risso’nun ucuz roman tadındaki bu noir çizgi roman serisinde, gizemli Ajan Graves kendilerine yapılan büyük bir yanlıştan dolayı hayatları alt üst olmuş insanların karşısına siyah bir çantayla çıkar. Çantanın içeriği oldukça ilginçtir: Kendilerinin bu halde olmasının baş sorumlusu hakkında bilgiler içeren dokümanlar, bir tabanca ve hiçbir şekilde izi sürülemeyecek yüz kurşun. Böyle büyük bir intikam fırsatı karşınızda belirmişken siz ne yapardınız?

Durumu: Tom Hardy (Mad Max, Bane) projenin yapımcı koltuğuna oturmuş durumda. Ayrıca filmin oyuncularından biri olması da muhtemel. Kendisine Dean Baker eşlik ediyor. Filmin senaryosu Chris Borrelli (The Vatican Tapes) tarafından çoktan tamamlandı. Ancak geçen seneden beri başka bir gelişme yok.


3001: Son Efsane – Arthur C. Clarke

İlk baskı: 1997, Del Rey

Türkçe baskısı: 1999, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Syfy)

Ne hakkında?: A.C. Clarke 3001’de tekrar 2001’e döner. Bilgisayar HAL 9000, Frank Poole’u boşluğa atmıştı. Boşluğun o soğuk dünyasında yırtılan uzay elbisesiyle evrende sürdürdüğü yolculuğu bin yıl sonra tekrar güneş sistemine girerek bitiren Frank Poole yeniden yaşama döndürülür. Bu dönüş tektaşın uyardığı efendilerinin cevabının gelişine yakın bir zamandadır.

Durumu: Enginlik Serisi dizisini bizlerle buluşturan Syfy kanalı, üstat Arthur C. Clarke’ın Bir Uzay Efsanesi serisinin son kitabı olan ve akıllarda kalan tüm soruları cevaplayan 3001: Son Efsane‘yi televizyona uyarlamak için kolları sıvadı. Bununla birlikte diziden uzun zamandır haber alınabilmiş değil; çok büyük bir ihtimalle Enginlik Serisi tamamlandıktan sonra ekranlarda boy gösterecektir.


Adalet (Ancillary Justice) – Ann Leckie

İlk baskı: 2014, Orbit Books

Türkçe baskısı: 2015, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film

Ne hakkında?: Hugo, Nebula, BSFA, Arthur Clarke ve daha pek çok ödül kazanmış, bizlerin de çok sevdiği bir bilimkurgu serisi. Breq, bir kaza sonucu parçalarına ayrılmadan önce sayamayacağınız kadar çok bağıl askere komuta eden, Toren’in Adalet’i adındaki bir uzaygemisiydi. Şimdi, bağıllarından kopup gitmiş tekil formuyla hükümdar Anaander Mianaai ile yüzleşmek için Radch İmparatorluğu’na geri dönüyor. Kitapla ilgili sitemizdeki detaylı inceleme için şöyle buyurun.

Durumu: Ann Leckie, kitabın dizi olma ihtimalinin yüksek olduğu haberini 2014’te vermişti. Fabrik ve Fox stüdyoları uyarlamayla hâlâ ilgileniyorlar. Leckie: “Potansiyel olması kesin olacağı anlamına gelmiyor ama ilk görüşmeler gerçekleşti ve en ufak bir pürüz olsaydı kesinlikle anlaşma yapmazdım fakat aldığım tepkiler çok olumluydu.” Hala yeni bir haber yok ama Leckie’nin dediği gibi: “Ortada bir potansiyel var ve bu bile inanılmaz havalı!” Ama o zamandan beri başka bir gelişme yaşanmadı ne yazık ki.


Amber Yıllıkları – Roger Zelazny

İlk baskı: 1970, Doubleday

Türkçe baskısı: 2002, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Skybound Entertainment)

Ne hakkında?: Gözlerini bir hastane odasında açan ve vücudunun sargılar içinde olduğunu gören Carl Corey, geçmişine dair hiçbir şey hatırlamamaktadır. İnsanüstü kuvveti ve siyah-gri kıyafetlere düşkünlüğü dışında, elinde geçmişine ait pek az ipucu vardır. Arayışı, onu hiç ummadığı gerçeklerle yüzleştirir: Yaşadığımız dünya, ölümsüz şehir Amber’in sayısız gölgelerinden yalnızca biri; kendisi de iradesiyle gerçekliğe yön verebilen Amber Prensi Corwin’dir. Hafızasını yitirmiş bir şekilde asırlar boyunca dünyamızda dolanmış olan Corwin, geçmişini araştırdıkça, iktidar uğruna hiçbir entrikadan, savaştan ve cinayetten sakınmayan ölümsüz kardeşlerinin, sayısız dünyayı, sihri, teknolojiyi ve yaratığı içine sürükleyen mücadelesinin tam ortasında bulur kendisini.

Durumu: Dizinin yapımcılığı efsanevi çizgi roman senaristi Robert Kirkman’a ait. Kendisine sıkı bir Zelazny hayranı olan Skybound CEO’su David Alpert eşlik edecek.


Artemis – Andy Weir

İlk baskı: 2017, Crown

Türkçe baskısı: Henüz yok fakat İthaki Yayınları sosyal medya üzerinden yaptıkları bir açıklamayla 2018’in başlarında basmayı umduklarını belirtti

Ne olacak?: Film (20th Century Fox)

Ne hakkında?: Marslı‘nın yazarı Andy Weir’dan bu kez polisiye suçlu bir bilimkurgu romanı. Jasmine Bashara, Ay’daki ilk ve tek şehir olan Artemis’e sıklıkla mal kaçırmaktadır. Ne var ki Jazz’ın eline kusursuz bir suç fırsatı geçtiği sırada kendini bir anda Artemis’in kontrolünü ele geçirmek için kurulan bir komplonun ortasında bulur.

Durumu: 20th Century Fox’un film haklarını kitap henüz basılmadan satın aldığından daha önceki haberimizde de bahsetmiştik. Marslı’nın yapımcıları Simon Kinberg ve Aditya Sood uyarlamayı gerçekleştirecek ekibin içinde yer alıyor.


Artemis Fowl – Eoin Colfer

İlk baskı: 2001, Viking Press

Türkçe baskısı: 2002, Artemis Yayınları

Ne olacak?: Film (Disney)

Ne hakkında?: Artemis Fowl. Dünyanın gelmiş geçmiş en genç suç dehası. Henüz on iki yaşında. Yanında devasa kahya. Artemis’in koruması ve hizmetkarı. Artemis, ailesinin servetini ve itibarını geri kazanmak uğruna peri halkının hazinesine göz dikerse ne olur? Tabii ki Peri Halkını karşısına alır. Artemis’in karşısında kimler mi var. Sıkı durun! Peri halkının tek kadın subayı, yetenekli bir elf, Yüzbaşı Holly. Asabi, otoriter ve pancar suratlı kumandan Yarbay Root. Periler diyarı teknolojisinin beyni sentor Foaly. Ve efsanevi hırsız cüce Mulch. Artemis, Peri Halkının kutsal kitabını çalıp oyunu onların kurallarına göre oynuyor. Ancak olaylar hiç de onun planladığı gibi gelişmiyor.

Durumu: Film hakları Miramax’tan Disney’e geçtiğinden beri bir haber yoktu; ta ki 2017’de İrlanda’daki rol seçimleri açıklanana kadar. Kenneth Branagh yönetmen olarak imzasını 2015’te atmıştı zaten. Bu haberlerden sonra hayranları tekrardan ümitlenmiştir sanıyoruz.


Ay Işığını İçen Kız (The Girl Who Drank the Moon) – Kelly Barnhill

İlk baskı: 2016, Algonquin Books of Chapel Hill

Türkçe baskısı: 2017, hep kitap

Ne olacak?: Film (Fox Animasyon)

Ne hakkında?: Uzun yıllardır kötü bir cadının korkusu ve sebep olduğu kederle yaşayan bir şehirde her yıl “kurban günü”nde o yıl doğan en küçük bebek cadıya kurban olarak sunulur. Şehrin yöneticileri kurban edilecek çocuğun ailesine durumu bildirir ve kendilerini hazırlamasını ister. Kurban günü geldiğinde büyük bir törenle çocuk evinden alınır ve ormandaki sunağa bırakılır, çocuğun akıbetini kimse bilmez. Aslında kötü cadı yoktur, cadı Xan, halkın bu çocukları istemediği için ormana terk ettiğini düşünüp onları kurtarıyordur. Bir sene annesi kızını vermek istemez ama zorla bebeğini elinden alınır. Xan tam vaktinde yetişip bebeği kurtarır ancak bebeği yıldızlardan değil de aydan damıttığı sütle besler ve büyü bebeğin içine girer. Xan bunun üzerine bebeği kendi büyütmeye karar verir çünkü eğitimsiz bir büyücü hem kendi hem de çevresi için tehlikeli olacaktır. Detaylı incelememiz burada.

Durumu: Kubo ve Sihirli Telleri’nin senaristlerinden olan Marc Haimes, kitabı animasyon ve live-action türlerinin karışımı olacak bir film uyarlaması yapacağını belirtiyor.


Babam Süt Peşinde (Fortunately, The Milk) – Neil Gaiman (Yazar) & Skottie Young (İllüstratör)

İlk baskı: 2013, HarperCollins

Türkçe baskısı: 2015, Tudem Yayınları

Ne olacak?: Film (Fox)

Ne hakkında?: Babam Süt Peşinde, bir babayla çocuklarının zaman yolculuğu ve kahvaltılık mısır gevreği ekseninde geçen oldukça tuhaf, ilginç ve keyifli bir macerasını konu ediniyor. Gaiman’ın çocuklara yönelik diyebileceğimiz bu kitabının filme uyarlanması, gerçek çekimler ile animasyon karışımı şeklinde olacak.

Durumu: Filmin senaryosu Bret McKenzie (Flight of the Conchords, The Muppets) tarafından kaleme alınıyor. Edgar Wright (Scott Pilgrim vs The World, Shaun of the Dead) tarafından yönetilecek olan yapımda Johnny Depp’i ise baba rolünde göreceğiz. Bu arada kendisi yapımcılık görevini de üstlenecek. Yeni bir gelişme yok.


Beacon 23 – Hugh Howey

İlk baskı: 2016, Houghton Mifflin Harcourt

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Studio 8)

Ne hakkında?: Gemileri denizde güvende tutmaya yarayan deniz fenerleri, birbirine bağlı kısa romanlardan oluşan bu kitapta uzay gemilerine güvenli bir yolculuk sağlamak için Samanyolu Galaksisi boyunca dalgalar yollayan “uzay fenerlerine” dönüşmüştür. Ne var ki, sözde her daim çalışması gereken fenerler bozulunca, savaş sonrası bunalım geçiren eski bir asker gemilere karanlıkta yol göstermek için geçmişini bir kenara bırakmak zorunda kalır. Kitap henüz dilimize kazandırılmış değil ama yazarın Wool üçlemesinin kısa süre önce tamamladığını göz önüne alınca ülkemizin güzide yayınevlerinin bilimkurgu sevenleri çok bekletmeyeceğini tahmin ediyor, umuyor ve bekliyoruz. Dilerseniz yazarla yaptığımız Türkçe altyazılı röportajımız için şuraya tıklayabilirsiniz.

Durumu: Studio 8, Josh Friedman (The Sarah Connor Chronicles’ ın yaratıcısı ve Avatar 3’ün senaristi) ile temasa geçti bile.


Bitmeyen Savaş – Joe Haldeman

İlk baskı: 1974, St. Martin’s Press

Türkçe baskısı: 2017, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (Warner Bros.)

Ne hakkında?: İnsanlığın, çökmüş yıldızlar aracılığıyla galaksinin çeşitli yerlerine anında seyahat edebildiği bir gelecekte, insanlar Tauranlar dedikleri, iletişim kuramadıkları bir uzaylı ırkla savaştadır. Dünyanın geleceği parlak gençlerinden oluşan elit saldırı takımlarından oluşan ordu, çeşitli liman gezegenlerin kontrolü için bu ırkla çatışma halindedir.

Binlerce ışık yılı uzaktaki gezegenlere yapılan seferler… Zaman genişlemesi yüzünden Dünya’da daha hızlı akan yıllar… Canlılara düşman koşullarda verilen eğitimler… Ve tüm bu şartlar yüzünden, Dünya’ya döndüklerinde ayak bastıkları gezegenlerden çok daha yabancı bir gezegenle karşılaşan askerler… Detaylı incelememize bakmak isterseniz kendisine hemen buradan ulaşabilirsiniz.

Durumu: İlk kez 2015’te duyurulan projenin senaryosu Jon Spaihts’e ait. Ünlü senarist öncelikli olarak Uzay Yolcuları (Passengers) üzerinde çalıştığından Halderman’ın başyapıtıyla ilgilenmeye henüz yeni başlayabildi.


Black Company – Glen Cook

İlk baskı: 1984, Tor Books

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Boston Diva Productions/Phantom Four)

Ne hakkında?: The Black Company, fantastik bir dünyada en fazla parayı kim öderse onun için çalışan Kara Bölük adında bir kiralık asker birliğini konu alıyor. Kuzeye hükmeden Hanım (The Lady) Kara Bölük’ü kendi amaçları için tutar. Ancak kahramanlarımız eski bir kehanetin gerçek olabileceğini öğrendiklerinde verdikleri kararları ve sadakatlerini gözden geçirmek zorunda kalırlar. Seri hakkında daha fazla detaya ilgili haberimizden ulaşabilirsiniz.

Durumu: Eliza Dushku ve David Goyer’in prodüksiyon firmaları proje üzerinde ortaklaşa çalışıyor. Dushku’nun dizide önemli bir role sahip olan Hanım’ı oynaması bekleniyor.


Biz Hep Şatoda Yaşadık – Shirley Jackson

İlk baskı: 1962, Viking Press

Türkçe baskısı: 2017, Siren Yayınları

Ne olacak?: Film (Further Films/Great Point Media)

Ne hakkında?: Dünyadan gizlenerek yaşayan iki kız kardeş ve gölgesini geçmişten bugüne, onların üzerine düşüren gizemli bir olay… Usta yazar Shirley Jackson, bu kısa ve mücevher misali pırıl pırıl romanda ters köşelerle örülü bir öykü anlatıyor, okura tuzaklar ve yanılsamalarla dolu bir zemin sunuyor. Biz Hep Şatoda Yaşadık, inişleri ve çıkışları, anlatımdaki mahir sıçrayışlarıyla Shirley Jackson’ın dehasını ortaya koyuyor; üstelik karşılaşacağınız en tuhaf ve cazip roman kahramanlarından biriyle, Merricat ile tanışmanızı sağlıyor. Merricat, onu mahvedecek hakikatlerin karşısında hayallerinin sayesinde dimdik duruyor, ne ki bazı hayaller, kabuslarla koyun koyuna uyuyor.

Durumu: Kitap Michael Douglas‘ın yürütücü yapımcılığında beyazperdeye aktarılıyor. Senaristliğinde Mark Kruger (Teen Wolf), yönetmenliğindeyse Stacie Passon (Doğruyu Söyle) görev alıyor. Constance Blackwood rolünde Alexandra Daddario (Percy Jackson filmleri, San Andreas, Baywatch), Merricat Blackwood rolündeyse Taissa Farmiga oynayacak.


Bone – Jeff Smith

İlk baskı: 1991, Cartoon Books

Türkçe baskısı: 2010, Marmara Çizgi

Ne olacak?: Film (Warner Bros.)

Ne hakkında?: 11 Harvey ve 10 Eisner ödülüne sahip olan, Ulusal Çizgi Romancılar Topluluğu tarafından En İyi Çizgi Roman olarak gösterilen eserin konusu kısaca şöyle: Boneville’den kaçmak zorunda kalan üç Bone kuzen; Fone Bone, Phoney Bone ve Smiley Bone, uçsuz bucaksız bir çölde kaybolurlar. Birbirlerini de kaybeden bu üç arkadaş, farklı yollardan da olsa, muhteşem ve korkunç yaratıklarla dolu bir vadiyi kaplayan ormanın içine ulaşır.

Durumu: Uzun metrajlı bir üçleme olması planlanan serinin senaryosu Adam Kline’a (Artemis Fowl), yönetmenliğiyse Mark Osbourne’a (Kung Fu Panda, Küçük Prens) ait. Osbourne’u zamanında çok olumlu tepkiler alan ve En İyi Kısa Animasyon dalında Oscar adaylığı bulunan More isimli stop-motion filminden de tanıyoruz. İşin arkasında yüksek bütçeli filmlerle tanınan Warner Bros. ve işinde usta bir yönetmen varken acaba yeni bir fantazya fenomeni çıkar mı diye düşündürüyor.


Castle Rock – Stephen King

Ne olacak?: Dizi (Hulu/Bad Robot)

Ne hakkında?: Castle Rock, tıpkı Derrt gibi, Stephen King’in pek çok eserine konu olan veya bahsi geçen hayali kasabalardan biri. Kendisini yazarın Çağrı, Ceset ve Kujo gibi eserlerinden hatırlayabilirsiniz. Söz konusu dizi de Stephen King’in bu kasabalarda geçen tüm eserlerini tek bir evrende toplayıp izleyicilere birbirine bağlı bir şekilde sunmayı amaçlıyor. Dizide King’in eski öykülerinin yanı sıra daha önce hiç görülmemiş hikâyelere de yer verilecek.

Durumu: Dizinin yapımcılığının J.J. Abrams, senaristliğini ise Sam Shaw ve Dustin Thomason (Manhattan) üstlendi. Oyuncu kadrosunda yer alan isimlerse şimdilik Melanie Lynskey, Sissy Spacek, Andre Holland ve Jane Levy’den oluşuyor.


Cesur Yeni Dünya – Aldous Huxley

İlk baskı: 1932, Chatto & Windus

Türkçe baskısı: 1999, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Syfy)

Ne hakkında?: Aldous Huxley’nin korkutucu derecede ileri görüşlü olan bu distopya romanı insanların kuluçka merkezlerinde doğduğu; tüketim çılgınlığı, cinsel özgürlük ve -tüm bunlar yeterince mutlu olmalarına yetmediği takdirde- bütün dertlerini unutmalarını sağlayan, soma adlı halüsinojen bir uyuşturucu tarafından baştan çıkarıldığı bir geleceği konu alır. Ancak bir süre sonra “eski dünyadan” bir “Vahşi” çıkagelir ve sistemi sorgulayışıyla Dünya Devleti’nin bütünlüğünü tehdit etmeye başlar.

Kitap şimdiye dek iki kez televizyon filmi ve iki kez de radyo tiyatrolarına uyarlanmıştı. Hatta 1998 yılındaki son televizyon uyarlamasında, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz Leonard Nimoy (Mr. Spock) da yer almış ve Mustafa Mond gibi önemli bir karaktere can vermişti. Ancak şimdiki durumu bir televizyon dizisi olarak karşımıza ilk kez çıkışı olacak.

Durumu: Roman, Steven Spielberg’ün şirketi Amblin Entertainment tarafından Syfy için bir mini dizi olarak uyarlanacak. Senarist koltuğunda üstat Grant Morrison’ın yanı sıra Bryan Taylor (Tetikçi) oturuyor.


Cormoran Strike Serisi – Robert Galbraith (J.K. Rowling)

İlk baskı: 2013, Sphere Books

Türkçe baskısı: 2014, Pegasus Yayınları

Ne olacak?: TV Filmi (BBC One/HBO)

Ne hakkında?: Eski bir asker olan ve hem fiziksel hem de psikolojik olarak büyük yaralar alan Özel Dedektif Cormoran Strike bir dönüm noktasındadır. Bir yandan birbirinden gizemli üç vakayı çözmeye çalışan Strike, diğer yandan da sorunlarıyla boğuşurken tamamen dibe batmamaya çabalar.

Durumu: Her biri yaklaşık iki saat sürecek üç televizyon filmine dönüştürülmesi düşünülüyor. Çekimler geçen yıl Londra’da başladı bile. Başrolde Tom Burke oynuyor.


Delilah Dirk and The Turkish Lieutenant – Tony Cliff

İlk baskı: 2013, First Second Books

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Film (Disney)

Ne hakkında?: Indiana Jones gibi bir kadın olan Delilah Dirk, bir Türk hapishanesinden kaçar ve kaçarken de korsanlarla dövüşürken yardımcı olması için yanına Selim (As bayrakları! As, as!) adında halim selim bir teğmen alır.

Durumu: Disney, üzerinden feminen gücün artışına odaklanabileceği devam serileri üretmek için bir live-action uyarlaması planlıyor. Zaten bunu, sinematik evreninde önemli rollerde kadın figürlere, siyahi karakterlere ve Asyalılar’a yer vererek her kesimin dikkatini çekmesinden de anlayabiliyoruz. Kitabın detaylı konusuna şuradan ulaşabilirsiniz.


Doğu Ekspresi’nde Cinayet – Agatha Christie

İlk baskı: 1934, Collins Crime Club

Türkçe baskısı: 1994, Altın Kitaplar

Ne olacak?: Film (Fox)

Ne hakkında?: Gece yarısından sonra artan şiddetli tipi yüzünden Doğu Ekspresi artık yoluna devam edemeyecek durumdadır. Yılın bu zamanlarında lüks tren tamamen doludur. Ertesi sabah yapılan kontroller sonucu tüm yolcuların sağsalim trende olduğu anlaşılır. Ancak defalarca bıçaklanarak öldürülen Amerikalı yolcunun kompartımanının kapısı içeriden kilitlidir. Sonunda trende yolculuk etmekte olan Hercule Poirot cinayeti incelemeye başlar. Ancak kimi yolcular cinayetin izlerini yok edebilmek için yaşlı dedektifin dikkatini dağıtmaya çalışırlar.

Durumu: Harry Potter filmlerinde Profesör Lockhart rolünde izleme fırsatı bulduğumuz Kenneth Branagh (Dunkirk, Hamlet) filmin hem yapımcılığını üstlendi hem de Hercule Poirot rolünü kendine ayırdı.


Dorian Gray’in Portresi – Oscar Wilde

İlk baskı: 1890, Lippincott’s Monthly Magazine

Türkçe baskısı: 2016, Can Yayınları

Ne olacak?: Film (Lionsgate)

Ne hakkında?: Sonsuza dek genç kalabilmek için ruhunu satan Dorian Gray kendini sonsuza dek süren, hedonistik bir yaşam içinde bulur. Ancak işlediği her günahla birlikte portresi giderek bozulmakta, yaşlanmaktadır.

Durumu: Film, deneysel rock alanında çalışmalarıyla bilinen ve St. Vincent ismiyle de tanınan Annie Clark tarafından yönetilecek. Clark filme farklı bir açıdan yaklaşacak ve Dorian’ı bir kadın olarak ele alacak.


Dönüş – Robert Charles Wilson

İlk baskı: 2005, Tor Books

Türkçe baskısı: 2017, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Syfy)

Ne hakkında?: Yıldızların kaybolduğu, gökyüzünün karardığı bir ekim gecesi, Ekim Olayı’na tanık olan üç genç: Tyler Dupree, Diane Lawton ve Jason Lawton. Tanık oldukları olay yalnızca kendi hayatlarını değil, tüm dünyanın gidişatını değiştirir. İsyanlar, intiharlar ve cinayetler hızla artış gösterirken inanç hareketleri de tıpkı dünyanın çevresindeki bariyer gibi dört bir yanı sarar. Bilim insanlarının çatısı altında toplandığı yeni bir kuruluş olan Perihelyon, Dönü’nün gezegene etkilerini çözmeye çalışırken hükümetler ve şartlar sürekli değişmekte, tüm bunların ortasında, üç gencin Dönü’nün ve hayatın kendisiyle olan mücadelesi gittikçe tuhaflaşarak sürmektedir.

Durumu: Alınan son duyumlara göre Syfy altı saatlik bir mini dizi çekme peşindeydi. Ancak yeni yayın planında dizinin ismi görülmedi. Büyük bir ihtimalle hâlâ hazırlık aşamasında.


Dövmeli Adam – Peter V. Brett

İlk baskı: 2009, Del Rey

Türkçe baskısı: 2011, Epsilon Yayınevi

Ne olacak?: Film (New Harlem Partnership)

Ne hakkında?: On bir yaşındaki Arlen, küçük orman köyü Tibbet Deresi’nden yarım günlük mesafede bulunan çiftlik evlerinde ailesiyle birlikte yaşamaktadır. Ne var ki Arlen’ın yaşadığı dünyada, akşam karanlığının bastırmasıyla birlikte yerden garip bir sis yükselir ve bu sis, yaşayan tüm canlılara saldırıp karınlarını vahşice doyurmak isteyen aç nüvelikleri de beraberinde getirir. Bu korkunç iblislerle, ölümlülerin silahlarını kullanarak mücadele etmek hemen hemen imkânsızdır. O yüzden, insanların, büyülü muhafaza sembollerinin arkasına sığınıp, yaratıklar şafağın sökmesiyle beraber tekrar Nüve’ye dönene kadar koruma düzeneklerinin saldırılara dayanması için dua etmekten başka hiçbir seçenekleri yoktur. Daimi bir korku içinde yaşamanın kader olmadığını düşünmeye başlayan Arlen ise, kendini farklı bir yol izlemek zorunda hisseder. Nüveliklere karşı savaşılmalıdır!

Durumu: Film hakları önceden başka birine aitti. Ama ortaya herhangi bir ürün koyamadığından kitabın haklarını kısa bir süre önce Spike Seldin (A Takımı) ve Hans Futterman devraldı. Filmin senaryosu bizzat serinin yazarı Brett tarafından kaleme alınacak.


Dune – Frank Herbert

İlk baskı: 1965, Chilton Books

Türkçe baskısı: 2016, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film ve dizi (Legendary Entertainment)

Ne hakkında?: Modern edebiyatın en epik mesih anlatılarından biri sayılan Dune, genç Paul Atreides’in hikâyesini anlatır. Atreides’in ailesi, evrendeki en önemli ve en değerli madde olan melanj ‘baharatının’ tek kaynağı olarak bilinen Arrakis gezegeninin kontrolünü kabul etmiştir. İmpatorluğun güçleri Arrakis’in kontrolü için birbirlerinin boğazına sarılırken, politika, din, ekoloji, teknoloji ve insani duyguların çok katmanlı, karmaşık etkileşiminden benzersiz bir hikâye doğacaktır.

Durumu: Film Arrival (Geliş) ve Blade Runner 2049‘un yönetmeni Denis Villeneuve tarafından çekilecek. Senaryosu ise şu sıralar Oscar ödüllü ünlü senarist Eric Roth tarafından kaleme alınıyor.


Dünyalar Savaşı – H.G. Wells

İlk baskı: 1898, William Heinemann

Türkçe baskısı: 2001, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (The Firm/MTV) (BBC)

Ne hakkında?: Mars’tan gelen uzay gemileri, huzur içindeki İngiltere’ye gökyüzünü yararak inerler. Isı ışınıyla silahlandırılmış, saldırıya kilitlenmiş devasa ölüm makineleri bir yok etme harekatına girişir. Marslıların istilası korkunçtur. Ölüm makineleri Londra’ya doğru ilerlerken önlerine çıkan her şeyi yok ederler. Her şeyi… Metal tuzaklara hapsettikleri az sayıda insan hariç. Bu, insanlık için kopkoyu çaresizliğin hüküm sürdüğü bir dünya olacaktır.

Durumu: Dünyalar Savaşı’nın durumu biraz ilginç çünkü aynı anda çekilen iki dizi birden var… Telif hakkı olmayınca mantar gibi biten kitaplara diziler de katılabiliyor demek ki. Birincisi MTV tarafından hazırlanıyor ve dizinin başına Teen Wolf‘un yapımcıları olan Jeff Davis ve Andrew Cochran getirildi. BBC tarafındaysa daha ciddi, daha ağır bir top var yapımcı koltuğunda: Jonathan Strange ve Bay Norrellı uyarlayan Peter Hartness. BBC’nin dizisi Vİktorya İngilteresinde geçerken MTV ise (kesin olmamakla birlikte) modern zamanları konu alacak.


Game Of Thrones yan dizileri – George R.R. Martin

İlk baskı: 1996, Bantam Books

Türkçe baskısı: 2011, Epsilon Yayınevi

Ne olacak?: Dizi (HBO)

Ne hakkında?: Şu an haklarında pek fazla şey bilinmese de Westeros’un farklı tarih aralıklarını konu edinecekleri belirtildi. Yani dizinin öncesini ya da yan hikâyelerini anlatabilirler. Ancak kesin olan bir şey varsa o da hâlihazırda bilinen karakterlerin hikâyelerini devam ettirmeyecekleri. Buna Dunk & Egg’in maceraları ve Robert’ın İsyanı gibi şeyler de dâhil.

Durumu: HBO ve Martin bu projeler için beş farklı yazarla birlikte çalışıyor. Hem Martin hem de dizinin yapımcıları olan D.B. Weiss ve David Benioff yazılan senaryolar arasından seçim yapıp bir veya birkaç tane dizi çıkaracaklar.


Gördüğünü Beğenmek: Bir Belgesel – Ted Chiang

İlk baskı: 2002, Tor Books

Türkçe baskısı: 2017, MonokL Kitap (Geliş)

Ne olacak?: Dizi (AMC)

Ne hakkında?: Ted Chiang’ın Geliş (Hayatının Hikâyeleri ve Diğer Öyküler) adlı kısa hikâye derlemesinde yer alan Gördüğünü Beğenmek: Bir Belgesel, kaliognazi denen küçük bir operasyon yaptıran ve bu sayede insanları dış görünüşlerine göre yargılayamayan bir grup öğrencinin yaşadıklarını belgesel tadında ele alan bir bilimkurgu öyküsü.

Durum: Arrival’ı başarılı bir şekilde sinemaya uyarlayan senarist Eric Heisserer, öyküyü de dizileştirme çalışmalarına çoktan başladı.


Gümüş Sandalye (Narnia Günlükleri 6) – C.S. Lewis

İlk baskı: 1953, Geoffrey Bles

Türkçe baskısı: 201o, Doğan Egmont

Ne olacak?: Film (TriStar Pictures)

Ne hakkında?: Kayıp prensi bulmak üzere görevlendirilen bir grup arkadaş, tehlikelerle dolu bir yolculuğa çıkar. Ancak bu görev onları çok güzel, bir o kadar da ölümcül bir cadıyla karşı karşıya bırakır.

Durumu: TriStar, The Mark Gordon Company, Entertainment One ve C.S. Lewis Company dörtlüsü Narnia Günlükleri’ni bir kez daha sinemalara taşımak için kolları sıvadı. Eski oyunculardan hiçbiri yeni filmde yer almayacak ve şimdiye dek ekranda boy göstermeyen karakterleri konu alacak. Filmin senaryosu David Magee (Finding Neverland, Life of Pi), yönetmenliğiyse Joe Johnson’a (Captain America: The First Avenger) ait.


Halka Dünya – Larry Niven

İlk baskı: 1970, Ballantine Books

Türkçe baskısı: 1999, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (MGM/Amazon)

Ne hakkında?: Galaksi çekirdeğindeki patlama ihtiyatlıları ile ünlü Puppeteerleri endişelendiriyordu. Yirmi bin yıl sonra patlamanın radyoaktif etkileri ulaşmadan, uygarlıklarını taşımak istiyorlardı. Fakat bir uygarlık nasıl taşınabilirdi ve nereye yerleştirilebilirdi? Puppeterler için cevap, uzayın bilinmeyen bir köşesinde yer alan Halka Dünya’da yatıyordu. Bir güneşin etrafına Noel kurdelesi gibi yerleştirilen bir dünya… Ve güneş ile Halka Dünya arasına konular, gece gündüz farkını yaratan gölge kareleri… Ve bilinmeyen bir uygarlık…

Durumu: Aslen MGM’le birlikte Syfy tarafından ekranlara taşınması planlanan dizi bir türlü hayata geçirilemedi ve proje dönüp dolaşıp Amazon’a geldi. Yüksek Şatodaki Adam ile bizi hayli memnun ettiğinden kanalın kalitesinden yana pek bir şüphemiz yok gerçi… Dizi henüz ilk aşamalarında olduğundan şimdilik hakkında daha fazla bilgi yok.


Hellboy: Rise of the Blood Queen – Mike Mignola

İlk baskı: 1993, Dark Horse Comics

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Film (Millennium)

Ne hakkında?: Boynuzlarını budamış bir şeytan olan Hellboy, Paranormal Araştırma ve Savunma Bürosu’nda çalışmaktadır ve hem onu daha bebekken Cehennem’den çağıran Nazi tarikatçılarına hem de bilimum bilinmeyen güçlere karşı savaşır.

Durumu: Guillermo del Toro’nun Hellboy 3’ü yerine, bu kez karşımıza Neil Marshall’ın yöneteceği ve David Harbour’un Hellboy’u canlandıracağı bir film geliyor. Hem de yaş sınırlamasıyla. Filmin tonu ve baş karakteri, del Toro’nun versiyonundan oldukça farklı olacak. Filmle ilgili detaylı yazımıza şuradan ulaşabilirsiniz.


Horrorstör – Grady Hendrix

İlk baskı: 2014, Quirk Books

Türkçe baskısı: 2015, Zodyak Kitap

Ne olacak?: Dizi (Fox)

Ne hakkında?: Romanımız bizleri ev eşyaları satan, ORSK adlı mağaza zincirinin şubelerinden birine konuk ediyor ve burada çalışan beş kişinin mağazada meydana gelen esrarengiz hasarların arkasında yatan sebebi ortaya çıkarmak amacıyla gece vardiyasına gönüllü olmaları akabinde gelişen olayları anlatıyor. Fox’un bu doğaüstü temalı korku-komedisi, baş karakterlerden tembelliğe yatkın olan Amy üzerine yoğunlaşarak konuyu daha çok ana hikayeye bağlı yan hikayecikler şeklinde ilerletecekmiş gibi görünüyor. Kitapla ilgili ayrıntılı incelememiz hemen burada.

Durumu: Ortalıkta şimdilik güncel bir haber görünmüyor.


Hyperion – Dan Simmons

İlk basım: 1989, Doubleday

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Syfy)

Ne hakkında?: Galaksi çapındaki savaşla beraber gelen kıyametin arifesinde yedi hacı Zaman Mezarları Vadisi’nde saklanan Shrike’ı -dört kollu, yarı makine – yarı organik tehlikeli yaratığı- bulmak için yollara düşer. Hepsi de beraberlerinde tek bir umut, tek bir bilmece ve tek bir sırla koyulmuşlardır bu yolculuğa.

Durumu: Yıllardır romanı bir şekilde uyarlamaya uğraşan Bradley Cooper, artık Syfy kanalı ile beraber Hyperion’ı mini dizi olarak televizyonlarımıza getirmek için çalışıyor. Itamar Moses (Boardwalk Empire) senaryoyu hazırlaması için görevlendirildi.


Işık Tanrısı – Roger Zelazny

İlk baskı: 1967, Doubleday

Türkçe baskısı: 2016, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Universal)

Ne hakkında?: Hint mitolojisiyle harmanlanan Işık Tanrısı sadece bilimkurguyu değil, tüm spekülatif kurguyu değiştiren, benzersiz bir roman. Dünya yok olalı çok uzun bir süre olmuştur. Kolonileşmiş bir gezegendeki tüm teknolojik gücü ele geçiren insanlar ise kendilerini ölümsüz kılmış ve Hint tanrılarının rolünü üstlenerek o gezegenin kontrolünü ele geçirmiştir. Ancak bu kötü niyetli topluluğa karşı çıkacak biri vardır: Siddhartha ya da Mahasamatman; nam-ı diğer Işık Tanrısı.

Durumu: Senaryosu Ashley Miller’a (X-Men), yapımcılığı ise Gale Anne Hurd’e (The Walking Dead) ait olacak diziye Valhalla Entertainment da destek verecek. Henüz oyuncu seçimleriyle ilgili bir haber yok.


Kâğıt Büyücüsü – Charlie N. Holmberg

İlk baskı: 2014, 47North

Türkçe baskısı: 2017, Altın Kitaplar

Ne olacak?: Film (Walt Disney)

Ne hakkında?: 1900’lerin Londrası’nda Tagis Praff adlı bir büyücülük okulundan birincilikle mezun olan Ceony, bir kâğıt büyücüsü olarak karanlık ile aydınlığın, gerçek ile hayalin, yaşam ile ölümün hesaplaşmasına tanıklık eder. Ta ki sıra kendisine gelinceye dek…

Durumu: Disney filmi Açlık Oyunları ve Star Wars: Rogue One‘dan tanıdığımız Allison Shearmur’a emanet etti. Senarist ve oyuncu bilgisi bulunmuyor.


Kafes (Bird Box) – Josh Malerman

İlk baskı: 2014, Harper

Türkçe baskısı: 2015, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (Netflix)

Ne hakkında?: Kıyamet sonrası bir dünyada geçen romanda, Malorie (Sandra Bullock) ve iki çocuğu olayların başlangıcından beş yıl sonra hayatta kalmayı beceren bir avuç insan arasındadır. Nehrin kenarındaki terk edilmiş bir evde çocuklarıyla yaşayan Malorie, ailesinin güvende olabileceği bir yere gitmenin hayalini kuruyordu. Fakat onları bekleyen yolculuk tehlikelerle doluydu. Tek bir yanlış hamle ölümlerine yol açabilirdi. Ve onları takip eden bir şey vardı. Bu bilinmeyene doğru gözbağının karanlığında yaptığı yolculukta Malorie sık sık geçmişi hatırlıyordu. Bilinmez tehlikenin karşısında bir araya gelerek hayatta kalmaya çalışan, kendisini de aralarına kabul ederek onu da kurtaran ev arkadaşları teker teker aklına geliyordu: Bir zamanlar yabancı olan bir grup insanın birer birer kapısını çaldığı evde kurdukları ortak hayat… Ancak sağ kalan ve kapılarını çalan insanlar arttıkça ortaya yüzleşmeleri gereken bir soru çıkmıştı: Herkesin aniden delirdiği bir dünyada kime güvenilebilirdi?

Durumu: Eric Heisserer (Arrival) senaryoyu çoktan bitirdi, şu sıralar çekimleri devam ediyor.


Kaos Yürüyüşü – Patrick Ness

İlk baskı: 2008, Walker Books

Türkçe baskısı: 2014, Delidolu Yayınları

Ne olacak?: Film (Lionsgate)

Ne hakkında?: Aklınızdan geçen tüm düşünceler başkaları tarafından duyulsa neler hissederdiniz? Hiçbir sırrın saklanamadığı bir yer gerçekten var mı? Todd’un yaşadığı kasaba işte tam da böyle bir yer. Nüfusu sadece erkeklerden oluşan bir kasabayı etkisi altına alan “ses” virüsü yüzünden kimsenin huzuru kalmadı. Zihinlere sinsice sızan düşünceler yaklaşmakta olan büyük bir savaşın habercisi sayılabilir mi? Kasabada kalan son çocuk olan Todd için tek kurtuluş yolu kaçmak görünüyor. Peki ama nereye?..

Durumu: Doug Liman (Yarının Sınırında) yönetmenlik koltuğunda otururken, hem Charlie Kaufman (Sil Baştan) hem de Jamie Linden (Para Tuzağı) ekipte yer alıyor. Oyuncu kadrosu ise göz kamaştırıcı isimlerden oluşuyor: Tom Holland (Todd Hewitt), Daisy Ridley (Viola Eade), Nick Jonas (Davy Prentiss Jr.) ve Mads Mikkelsen (Başkan Prentiss).


Karanlığın Sol Eli – Ursula Le Guin

İlk baskı: 1969, Ace Books

Türkçe baskısı: 2016, Ayrıntı Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Critical Content)

Ne hakkında?: Bilimkurgunun en önemli iki ödülü olan Hugo ve Nebula’yı kazanarak kısa zamanda türünün klasikleri arasına giren Karanlığın Sol Eli, dünyamıza çok benzeyen Kış adlı bir gezegende geçer. Bu gezegende yılın en sıcak zamanlarında bile yarı-kutup iklimi yaşanır ve tüm sakinleri çift cinsiyetlidir (androjen). Cinsel kimliğin bir statü ya da güç aracı olarak kullanılmadığı bu gezegende kişiler yılın belli bir döneminde o anki hormonal durumlarına göre erkek ya da kadın olmaktadırlar. Öyle ki, birkaç çocuk doğurmuş bir ana daha sonra başka çocukların babası olabilmektedir. “Arkadaşlık” ve “sevgililik” arasındaki “boşluk” anlamsızlaşmış; insan düşüncesini belirleyen düalizm eğilimi azalmış; insanlığın güçlü/zayıf, koruyucu/korunan, hükmeden/hükmedilen, sahip olan/sahip olunan… ve benzeri ikiliklerini oluşturan temeller zayıflamış gibidir. Cehaletin, şimdinin, mevcudiyetin ilerlemeden daha gözde olduğu bir gezegendir Kış. Bir gün Kış’a uzaydan bir erkek elçi gelir ve onların da katılmasını istediği bir gezegenler birliğinden söz eder… Elçinin gelişiyle birlikte yerli ile yabancı, erkek ile dişi, benzerlik ve benzemezlik, parça ile bütün arasındaki ilişki ve çelişkiler insanlardaki karşılıklarını bulup yaşamaya başlar…

Durum: Dizinin çalışmaları Limit Yok (Limitless) filminin yapımcıları Tom Forman, Andrew Marcus ve Raymond Ricord tarafından yürütülüyor. Henüz herhangi bir senarist atanmış değil ama Le Guin danışman yapımcı koltuğunda bizzat oturacak ve eserinin televizyona aktarılması sürecinde aktif olarak rol alacak.


Karanlık Cevher Serisi – Philip Pullman

İlk baskı: 1995, Scholastic

Türkçe baskısı: 2007, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (BBC One)

Ne hakkında?: Bizimkine paralel bir dünyada, on iki yaşındaki didişken Lyra ile cini Pantalaimon, bildiğimiz Oxford’da farklı ama yine de tanınabilen bir oxford’da yaşar. Bir akşam, Lyra’nın amcası Lord Asriel okulu ziyarete gelir. Lyra ile cini, onun hocalarla yaptığı gizli toplantıya kulak misafiri olurlar. Lyra gizlendiği dolapta, Toz, Kuzey’de havada asılı bir şehir ve cinayetle sonuçlanan bir keşif seferi hakkında esrarengiz hikayeler dinler. Sonra arkadaşı Roger, çocuk hırsızı Gokgoklar tarafından çalınır, tekinsiz ama güzel Mrs. Coulter onu birlikte yaşamak için Londra’ya götürür. Çingenelerin kurtardığı Lyra onlarla Kuzey’e gider, zıhrlı ayılar ile Arktik’in cadı klanlarının da dahil olduğu bir savaşa karışır.

Durumu: BBC ve New Line Cinema (Altın Pusula’yı sinemaya uyarlayan stüdyo) üç kitabı birden dizileştirmek için ortaklaşa olarak çalışıyor. Yazar Philip Pullman, kendilerine Game Of Thrones dizisinin başarısını kıstas alacaklarını belirtti. Senarist koltuğunda Jack Thorne (Harry Potter ve Lanetli Çocuk), yapımcı rolünde ise Jane Tranter ve Julie Gardner (Doctor Who) yer alıyor.


Kırmızı Üniformalılar (Redshirts) – John Scalzi

İlk basım: 2012, Tor Books

Türkçe baskısı: 2014, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (FX)

Ne hakkında?: 25. yüzyılda Evrensel Birlik’in bayrak gemisi Gözüpek’e atanan beş asker mürettebattaki ölü sayısının şüphe çekici derecede yüksek olduğunu fark eder. Araştırmalarını genişleten askerler her dış görevde ölümcül bir mücadeleye girildiğini, kıdemli subayların ufak yaralarla kurtulduklarını, fakat kırmızı üniforma giyen düşük rütbelilerden en az birinin mutlaka öldüğünü keşfederler. Derken hiç beklenmedik bir gerçekle karşılaşır ve uzay ile zamanda kulağa delice gelen bir yolculuğa atılırlar.

Durumu: Tıpkı Lock-In gibi bu kitabın dizileştirilme çalışmaları hâlâ çok erken aşamalarda. John Scalzi’nin 2016’da blog sayfasında yaptığı açıklamalardan sonra başka ses çıkmadı.


Kralkatili Güncesi – Patrick Rothfuss

İlk basım: 2007, DAW Books

Türkçe baskısı: 2011, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film, Dizi & Video Oyunları (Lionsgate)

Ne hakkında?: Bir çok açıdan Tanrı vergisi yeteneğe sahip diyebileceğimiz bir çocuk olan Kvothe’un kimileri için bir kahramana kimileri için bir katile dönüşümünün öyküsünü dinliyoruz Rothfuss’un bu muhteşem üçlemesinde (üçüncü kitabı beklemeye devam pek tabii). Seri boyunca -artık bir hancı olarak yaşamını sürdüren kahramanımızın- gezici kumpanyalar arasında geçen çocukluğundan suça bulanmış bir şehirde başıboş bir kimsesiz olarak sefalet içinde yaşadığı yıllara, talihin de yüzüne gülmesiyle efsanevi büyü üniversitesine kabul edilmesinden kanun kaçağı olarak geçirdiği günlere kadar bizzat kendinin anlattığı onlarca macerasına tanık olacağız. Haliyle serinin büyük çoğunluğunun flashbackler şeklinde aktarılacağını tahmin edersiniz.

Bu arada pek sevilen yazarımız filmlere, diziye ve oyunlara serinin sonu önden spoiler olmasın diyerek son kitabı yaklaşık bir 10 sene kadar daha ertelemeyi düşünüyormuş, benden söylemesi… (Şaka! Şaka tabii. Durun! Çocuğunuzu kesmeyin hemen!) İlk kitabın sitemizde bulunan detaylı incelemesine bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

Durumu: Lionsgate kitapları hem bir dizi, hem çeşitli sayıda film, hem de bir video oyunu serisi olarak uyarlamayı planlıyor. Proje geçen yılın sonunda Lin-Manuel Miranda ve John Rogers’a emanet edildi. O zamandan beri başka bir haber alamadık ne yazık ki. Eh, işin içinde Rothfuss olunca…


Kralların Merhameti (The Grace of Kings) – Ken Liu

İlk baskı: 2015, Saga Press

Türkçe baskısı: 2016, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (DMG Entertainment)

Ne hakkında?: Nereden geldiğinizi bilmeden nereye gideceğinizi nasıl bilebilirsiniz? Ken Liu’nin geçmiş ve geleceği eşsizce harmanladığı, kendisini silkpunk türünün yaratıcısı yapan epik fantazi serisi Karahindiba Hanedanlığı’nın ilk kitabı Kralların Merhameti, türe yepyeni bir soluk getiriyor.

Göklerden gelen mekanik kanatlı bir adam, tiran İmparator Mapidéré’ye suikast düzenler. Orta halli bir ailenin hilebaz, serseri oğlu genç Kuni Garu ise bu olaya şahit olur. Hırslı Kuni Garu’nun hayatı, tanık olduğu bu etkileyici olayın da etkisiyle değişmekle kalmayacak, onu zorlu bir direnişe ve devrime götüren yolun ilk adımı olacaktır.

Durumu: DMG Entertainment, Karahindiba Hanedanlığı serisinin tamamını filme çekmek için lisans haklarını çoktan satın aldı. İlk kitapla ilgili yaptığımız derinlemesine inceleme için buraya buyurunuz.


Kralların Yolu – Brandon Sanderson

İlk baskı: 2010, Tor Books

Türkçe baskısı: 2014, Akılçelen Kitaplar

Ne olacak?: Film (DMG Entertainment)

Ne hakkında?: Fırtınaışığı Arşivi Serisi’nin ilk kitabı olan roman Kaladin, Dalinar, Szeth ve Shallan adlı dört ana karakterin tamamen özgün bir fantastik diyarda yaşadıkları savaş ve gizem dolu maceraları konu alıyor.

Durumu: DMG Entertainment, Sanderson’ın kendi özgü evreni olan Kozmer’in tüm haklarını satın almış durumda. Yani Fırtınaışığı Arşivi serisisin yanı sıra Sissoylu, White Sand (Beyaz Kum) ve Elantris evreni de onlarda. Şu sıralar harıl harıl Kralların Yolu adaptasyonu üzerinde çalışıyorlar. Ne yazık ki kadro seçimleri pek iç açıcı değil; çünkü Testere (Saw) filmlerinden birkaçının senaristliğini yapan Patrick Melton ve Marcus Dunstan ikilisiyle anlaştılar. Neyse ki Sanderson da idari prodüktör olarak yanlarında yer alacak. DMG, diğer yandan Sissoylu’yu da filme aktarmaya çalışıyor ancak şimdilik bir senarist bulabilmiş değiller.


Küçük Özgür Adamlar – Terry Pratchett

İlk baskı: 2003, Doubleday

Türkçe baskısı: 2016, Delidolu Yayınları

Ne olacak?: Film (Narrativia & The Jim Henson Company)

Ne hakkında?: Yuva Çiftliği’nin başına büyük bir çorap örülüyor. Tepelerden inen kabusların her yeri sarması yetmezmiş gibi, dokuz yaşındaki çaylak cadı adayı Tiffany Sızı’nın küçük kardeşi, kötü kraliçe tarafından kaçırılıyor. Neyse ki, Tiffany’nin bir tavası var, (evet, yanlış okumadınız, bir tava) ve kardeşini kurtarabilmek için tavayı kullanmaktan asla kaçınmaz! Ha bir de, büyükannesinin büyü kitabı (yani şey, Koyun Hastalıkları) ve pek sevgili mavi derili küçük dostları, Küçük Özgür Adamlar var… Küçük kardeşinin kaçırılması, Tiffany’yi hem öfkelendiriyor hem de yeteneklerini kazandırıp kötülükle mücadeleye başlamasını sağlıyor. Tabii bu yolda Küçük Özgür Adamların yardımı yadsınamaz… Mavi dostlarının telaffuzları pek iyi olmayabilir, ancak sahip oldukları cesaret koca bir sözlüğe bedel! Hiçbir şeyden korkmamaları da cabası! Yani… avukatlar ve bürokrasi dışında. Dillerinden düşmeyen hayat görüşleri ise şu: “Kral yok! Kralça yok! Bey yok! Efendi yok! Bi daa kimse onları aldatamıycak!”

Durumu: Kitap merhum üstadın kızı Rhianna Pratchett tarafından filmleştiriliyor. 2015’te kaybettiğimiz Pratchett için düzenlenen anma törenindeki doğrulama haricinde bu projeden de henüz ses çıkmış değil.


Lock In – John Scalzi

İlk baskı: 2014, Tor Books

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Legendary TV)

Ne hakkında?: Dünya nüfusunun yüzde birlik bir bölümü (veya 5 milyon kişilik bir kısmı) bir virüs tarafından felç bırakılmıştır. Yirmi beş yıl sonra, bir Haden’ın (felçli insan) cinayete kurban gitmesi olaylara FBI’ı da müdahil eder. Ana şüpheli ise bir Birleştirici’den, yani diğer bir deyişle sağlıklı vücutlarının kullanım iznini felçli Hadenlara ödünç olarak veren kişilerden başkası değildir.

Durumu: Enginlik Serisi (The Expanse) ve Colony dizilerinin ardındaki firmalardan biri olan Legendary TV, bir deneme bölümü çekmek için Lock In’in haklarını satın almış durumda. Dizi henüz yapım aşamasının çok erken dönemlerinde. Scalzi 2016’da verdiği bir röportajda, yapıma devam onayı almadan ve/veya yapım aşaması nihayete ermeden kitaplarıyla ilgili projeler için çok fazla heyecanlanmamaları konusunda okurlarını uyarmıştı. Zaten o zamandan beri de ses seda çıkmadı.


Locke Lamora’nın Yalanları – Scott Lynch

İlk baskı: 2006, Bantam Spectra

Türkçe baskısı: 2014, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Belli değil)

Ne hakkında?: Camorr şehri, tarihi boyunca pek çok soysuzluğa, yolsuzluğa, uğursuzluğa, hırsızlığa tanıklık etmiş, büyülü atmosferinde her birini tek tek sindirebilmiştir; Camorr’un Belası’nın ismi şehrin nemli duvarlarında yankılanana dek… Camorr’un Belası’nın yenilmez bir silahşor, usta bir hırsız, duvarlardan geçebilen bir hayalet ve fakirlerin dostu olduğu söylenir. İşte o efsanevi “Bela” narin yapılı, gözü kara ve becerikli Locke Lamora’dır. Locke kimsenin beceremediği bir ustalıkla zenginleri soymasına rağmen, bir başka efsanedeki büyük okçunun aksine çaldıklarından fakirlere tek bir kuruş bile koklatmaz. Locke’un tüm kazancı kendisi ve isimlerinin hakkını fazlasıyla veren hırsızlar çetesi Centilmen Piçler içindir. Onların sahip olduğu tek ev olan ve her türlü dümen, hile ve numaralarını gerçekleştirdikleri kadim Camorr şehrinin kaprisli ve renkli yeraltı dünyası, içten içe çürümekte ve gizli bir savaş yüzünden parçalanmaktadır. Tek ayak üzerinde onlarca yalan söyleyen Locke ve çetesi, bu büyülü dünyada bu kez tek ayaklarını bile yere basamadan içerisine düştükleri ölüm oyunundan kurtulmak zorundadır.

Durum: Warner Bros. kitap çıktıktan çok kısa bir süre sonra serinin yapım haklarını satın almıştı ancak o zamandan bu yana kendilerinden bir ses seda çıkmadı. En son 2014’te Ryan Condal (The Sixth Gun) film için bir senaryo yazdığını iddia etti. Bu da Warner Bros.’un film haklarını kaybettiğine yoruldu. Scott Lynch konuyla ilgili herhangi bir açıklamada bulunmadı.


MaddAddam Üçlemesi – Margaret Atwood

İlk baskı: 2003, Doubleday/Bloomsbury

Türkçe baskısı: 2005, Oğlak Yayınları (1. Kitap – Antilop ve Flurya) / 2013, Doğan Kitap (2. Kitap – Tufan Zamanı)

Ne olacak?: Dizi (HBO)

Ne hakkında?: Spekülatif kurgu türündeki bu üçlemede, yirmi birinci yüzyılda insan ırkının neredeyse tamamını yok eden Susuz Tufan öncesi ve sonrasındaki yaşanan olaylara tanık oluruz. Susuz Tufan, büyük şirketlerin dünya üzerindeki kontrolünden ve umarsızca kullanılan, genetiği değiştirilmiş organizmaların aşırı bolluğundan kaynaklanmış biyolojik bir felakettir. Üçlemenin son iki kitabı Tufan’dan sağ kalanlara ve toplumu nasıl yeniden inşa ettiklerine odaklanıyor.

Durumu: HBO, 2016’da Atwood’un danışman yapımcı olarak dahil olduğu projenin öldüğünü açıkladı. Yönetmen Darren Aronofsky ise hâlâ diziyi gerçekleştirmeye çalışıyor. Ama kiminle, ne zaman ve nerede olduğu belirsiz.


Mort (Diskdünya Serisi 4) – Terry Pratchett

İlk baskı: 1987, Gollancz

Türkçe baskısı: 2015, Delidolu Yayınları

Ne olacak?: Film (Narrativia)

Ne hakkında?: Ölüm herkese gelir. Mort’a geldiğinde, bir iş teklif etti. Bir torba dolusu çıngıraklı yılandan daha tehlikeli olan insanlardan biriydi Mort, evrenin ardındaki mantığı keşfetmeye kararlıydı. Ölmenin zorunlu olmadığı konusunda güvence verilince işi kabul etti. Ama daha kariyerinin başında Ölüm’ün çıraklığını yapmanın romantik özlemlerle uyuşmadığını öğrendi: İş işten geçmiş, aşk bacayı sarmıştı!

Durum: Terry Pratchett’ı anma gününde ilan edildiğine göre filmin hem yapımcılığı hem de senaryosu Terry Rossio’ya (Aladdin, Shrek, Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl) ait olacak. Eğlenceli bir film bizi bekliyor gibi görünüyor.


Muhteşem Kahramanlar (The League of Extraordinary Gentlemen) – Alan Moore (Yazar) ve Kevin O’Neill (Çizer)

İlk baskı: 1999, DC Comics

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Film (20th Century Fox)

Ne hakkında?: Allan Quatermain, Kaptan Nemo, Doktor Jekyll/Mr. Hyde ve Görünmez Adam gibi edebi kahramanlar çeşitli kötülüklerle savaşmak için bir araya gelir ve sıra dışı bir ekip oluştururlar.

Durum: 2003’teki ilk film eleştirmenlerden oldukça kötü notlar aldıktan ve Sean Connery’nin emekliye ayrılmasına sebep olduktan sonra Fox bu seriyi toptan rafa kaldırmış ve devamını getirmemişti. Ancak aradan geçen 14 yılın ardından “sıra dışı centilmenler bir kez daha film yapımcılarının ilgisini çekmişe benziyor. Yapım aşamasında olduğu dışında başka bir bilgi maalesef yok.


Neuromancer – William Gibson

İlk baskı: 1984, Ace

Türkçe baskısı: 2012, Altıkırkbeş Yayınları

Ne olacak?: Film (Fox)

Ne hakkında?: Döneminin en iyi konsol kovboylarından biri olan Case bir gün iş vereninden bir şey çalmaya kalkışır. Sonucunda bir daha cyberspace girişi yapamaması için sinir sistemini bozarlar. Hayatında en sevdiği şeyi yapamaz halde kendini ölüme sürüklemeye çalışan Case bir gün Molly adlı kişiyle tanışır. Asker edasıyla dolaşan bu kız Albay adlı birinin cyberspace kovboyu aradığını söyler. Albay, Case’in sinir sistemini tedavi edecektir.

Durumu: Film sürpriz bir şekilde Deadpool’un yönetmeni Tim Miller tarafından çekilecek. Bunun haricinde şimdilik başka bir gelişme yok.


Pern Serisi – Anne McCaffrey

İlk baskı: 1968, Ballantine Books

Türkçe baskısı: 1999, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (Warner Bros.)

Ne hakkında?: Soylu ailesi bir suikast girişimi sırasında katledilen ve öksüz kalan Lessa, hizmetçi kılığına girip gözlerden saklanır ve bir süre boyunca hayatını bu şekilde idame ettirir. Lâkin telepatik güçleri iyice arttığında bir ejder sürücüsü onu tanır ve tüm zamanların en güçlü Weyrkadını (Ejderha Efendisi) olabileceğini anlar.

Durumu: Warner Bros’un öncelikli hedefi merhume Anne McCaffrey’in Pern Serisi’nin ilk kitabı olan Ejder Uçuşu‘nu sinemalara taşımak. Film beklenen ilgiyi gördüğü (daha doğrusu istenilen hasılatı karşıladığı) takdirde serinin diğer kitapları da filme çekilecek. Bununla birlikte 2014’ten beri bu filmden yeni bir haber alamıyoruz.


Robokıyamet (Robopocalyse) – Daniel H. Wilson

İlk basım: 2011, Doubleday

Türkçe baskısı: 2015, Pegasus Yayınları

Ne olacak?: Film (Dreamworks)

Ne hakkında?: Robotik üzerine doktora yapmış bir yazarın eseri olan Robokıyamet için temel olarak Dünya Savaşı Z’nin robotlu versiyonu diyebiliriz. Daniel H. Wilson’ın bu romanı, Teknolojik Tekillik (Singularity) olgusunun ve yol açtığı sonuçların sözlü bir tarihini anlatıyor.

Durumu: Steven Spielberg bu projeyle yıllardır ilgileniyor; fakat proje şimdilik ertelenmiş durumda. 2014’ün sonlarında yazar Wilson, Robokıyamet’in Steven Spielberg’ün diğer projelerinin ardında sırada beklediğini belirterek duruma açıklık getirdi. 2017’n,n başlarında katıldığı bir soru-cevap etkinliğinde de projenin hâlâ gündemde olduğunu belirtmiş.


Parazit– Neal Stephenson

İlk baskı: 1992, Bantam Books

Türkçe baskısı: 2016, Altıkırkbeş Yayınları

Ne olacak?: Film (Paramount)

Ne hakkında?: Cyberpunk türündeki eser kısa süre içerisinde can çekişmeye başlayacağımız dijital çöplüğün merkezinde alternatif çıkış yollarını arayanların hikayelerini anlatıyor.

Durumu: 1 saatlik bir televizyon filmi olarak planlanan proje, Ant-Man’nın yapımcısı Joe Cornish tarafından hazırlanıyor. Amazon’da yayınlanacak olan film duyurulalı çok fazla olmadı. O nedenle kendisini yakın zamanda görmeyi beklemiyoruz.


Sand – Hugh Howey

İlk baskı: 2013, CreateSpace Publishing

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Syfy)

Ne hakkında?: Post-apokaliptik bir gelecekte geçen roman, eski medeniyetlerin kalıntılarını çıkarmak için kumlara dalan bir ailenin etrafında şekillenen olayları ve kayıp babalarını bulma maceralarını konu alıyor. Beacon 23 gibi, yazarın dilimizde görmeyi ümit ettiğimiz kitaplarından.

Durumu: Henüz çok yeni, üç aylık bir proje olduğundan hakkında fazla bir bilgi yok. Gary Whitta (Rogue One) yazacak, Marc Forster (World War Z) yönetecek.


Sandman – Neil Gaiman

İlk basım: 1989, Vertigo

Türkçe baskısı: 2016, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (Warner Bros/DC Entertainment)

Ne hakkında?: Neil Gaiman’ın magnum opusu olarak kabul edilen Sandman, Rüyaların Efendisi ve 7 Ebedi’den biri olan Morpheus’un neredeyse yüz yıllık esaretinden kaçtıktan sonra krallığını yeniden inşa etme uğraşını anlatır. Morpheus düştüğü bu yolda Cehennem’e ve Asgard’a uğrayacak, işlediği büyük günahları affettirmeyi deneyecek ve bir yandan da kayıp kardeşlerinin izini sürecektir.

Durumu: David S. Goyer (Batman v Superman) ve Neil Gaiman bu devasa boyutlardaki epik hikayeyi düz bir aksiyon filmine kaymadan, olabildiğince yoğun bir şekilde ve tek bir film haline getirmeye çalışıyorlar. Joseph Gordon-Lewitt’in ayrılmasıyla birlikte zaten yavaş giden işler hepten durma noktasına gelmiş durumda. Sandman’i ne zaman beyaz perdede göreceğimiz hâlâ belli değil.


Silo (Wool) – Hugh Howey

İlk baskı: 2013, Simon & Schuster

Türkçe baskısı: 2014, MonokL Yayınları

Ne olacak?: Film (20th Century Fox)

Ne hakkında?: Post-apokaliptik türünün en güzel örneklerinden sayılan eser günümüzden yüzlerce yıl sonra, dünyada nefes alacak temiz hava bile kalmamışken hayatta kalan ve yeraltına gömülü, yüzlerce kat derinliğindeki bir silonun içinde yaşayan bir avuç insanın hikâyesini konu alır. Silo hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz ilk kitabın incelemesine buradan ulaşabilirsiniz.

Durumu: 20th Century Fox birkaç yıl önce filmin yapım haklarını satın aldı. Yönetmen olarak Ridley Scott, senarist olarak da Nicole Perlman (Guardians Of The Galaxy) belirlendi. Ancak Scott’ın yoğun programından dolayı o zamandan beri bu projeyle ilgili yeni bir haber alamadık.


Skin Trade – George R.R. Martin

İlk baskı: 1989, Orion Publishing

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Cinemax)

Ne hakkında?: George R.R. Martin 1988 yılında yazdığı bu kısa romanı karanlık, suç dünyası temalı sıra dışı bir kurtadam öyküsü olarak tanımlıyor. Özel dedektif Randi Wade, ona babasının yirmi yıl önceki ölümünü hatırlatan, katilin kurbanlarının derisini topladığı bir seri cinayetler zincirine müdahil olur. Yakın bir arkadaşı da hedef haline geldiğinde kahramanımız kendini bol tüylü bir yeraltı suç dünyasına bulaşmış halde bulacaktır.

Durumu: Cinemax, geçen sene Kalinda Vazquez’den (Prison Break, Once Upon a Time) bir deneme bölümü senaryosu için istekte bulunmuştu. Bulunuş o bulunuş, daha da ses çıkmadı.


Sleeping Beauties (Uyuyan Güzeller) – Stephen King ve Owen King

İlk baskı: 2017, Scribner

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Belli değil.)

Ne hakkında?: Yakın bir gelecekte kadınlar uyuduğunda bir şeyler oluyor; etrafları koza benzeri bir bezle sarılıyor. Eğer uyandırılırlarsa, eğer bedenlerini saran beze dokunulur veya hasar verilirse son derece ölümcül ve de vahşi varlıklara dönüşüyorlar. Uyudukları sıradaysa başka bir yere gidiyorlar…

Dünyadaki erkekler terk edilmiş, ilkellikleri giderek artan yöntemlere mahkûm durumda. Lâkin Evie adındaki gizemli bir kadın bu uyku hastalığının lanetinden veya kutsamasından mahrum vaziyette. Evie incelenmesi gereken tıbbi bir anomali mi, yoksa yok edilmesi gereken bir iblis mi?

Durumu: Michael Sugar ve Ashley Zalta’nın yapımcı koltuğunu paylaştığı dışında hiçbir bilgi yok.


Şehir ve Şehir (The City and The City) – China Miéville

İlk baskı: 2009, Del Rey

Türkçe baskısı: 2012, Yordam Kitap

Ne olacak?: Dizi (BBC Two)

Ne hakkında?: Hugo, Dünya Fantezi, Nebula ve Arthur C. Clarke ödüllü polisiye roman, Avrupa’nın kıyıda köşede kalmış bir şehri olan Beszel’de bir kadın cesedi bulunur. Bu olay, başta, Ağır Suçlar Birimi müfettişi Tyador Borlú’ya sıradan bir cinayet gibi gelir. Ama soruşturma ilerledikçe, kanıtlar onu hayal bile edemeyeceği kadar ölümcül planlara götürür. Borlú, Beszel’den, dünya yüzünde onun kadar tuhaf olan tek metropole gitmek zorundadır. Bu sıradan bir sınır geçişi değil, fiziksel olduğu kadar, ruhsal da bir geçiştir. Bir algı değişimi, görülmeyenin görülmeye başlanmasıdır. Gideceği yer Beszel’in aynısı, rakibi, yakın komşusu zengin ve hareketli Ul Qoma şehridir. Ul Qomalı dedektif Quissim Dhatt’la beraber ve bu geçişle mücadele ederek, komşu şehri yok etmeye ant içmiş aşırı milliyetçilerin ve iki şehri birleştirme hayalleri kuran birleşmecilerin çıkarcı yeraltı dünyasında bulur kendini. Dedektifler ölen kadının sırrını çözerken, bunun hayatlarına mal olabileceği gerçeğinin farkına varırlar. Karşılarına çıkan şey, Beszel ve Ul Qoma’daki tehlikeli güçlerdir: Ve iki şehir arasında gizlenen şey, bu güçlerin en korkuncudur.

Durumu: Tony Grisoni’nin (The Young Pope, Philip K. Dick’s Electric Dreams) çekeceği uyarlama 4 bölümden oluşacak. Müfettiş Tyador Borlú rolünde ise The Walking Dead dizisinde Vali rolüyle izlediğimiz David Morrisey’i göreceğiz.


The Fifth Season (Beşinci Mevsim) – N.K. Jemisin

İlk baskı: 2015, Orbit Books

Türkçe baskısı: 2017, DEX Kitap

Ne olacak?: Dizi (TNT)

Ne hakkında?: The Fifth Season, medeniyetleri yok eden depremlerin ölümcül bir sıklıkta yaşandığı bir dünyada geçer. Gezegen sakinlerinin çok küçük bir kısmı bu depremleri bastırabilme gücüne sahiptir, ama aynı zamanda onlara sebep olabilmektedirler de.

Kitaplar, her biri bu özel yeteneğe sahip olan üç kadının başından geçenleri konu alır: Damaya, İmparatorluk’a hizmet etmek için yetiştirilen genç bir kız; Syenite, amansız ve korkutucu derecede güçlü akıl hocasının çocuğunu taşıması emredilen, hırslı bir genç kadın ve Essun, Mevsim toprağı yarıp kocaman bir uçurum oluşturmadan birkaç saat önce oğlunu öldüren ve kızını kaçıran kocasını arayan bir anne.

Durumu: Leigh Dana Jackson (Sleepy Hollow ve Helix), Jemisin’in Broken Earth (Yıkık Dünya) üçlemesinin ilkini uyarlayacak.


Temeraire Serisi -Naomi Novik

İlk baskı: 2006, Del Rey

Türkçe baskısı: 2010, Pegasus Yayınları

Ne olacak?: Dizi veya Film (Belli değil.)

Ne hakkında?: İngilizler tarafından ele geçirilen Fransız gemisindeki gani- metler arasında bulunan bir ejderha yumurtası çatlamak üzeredir. Türü ve tam olarak yumurtadan ne zaman çıkacağı bilinmeyen ejderha ve İngiliz gemisinin kaptanı Laurence, fedakârlık, sadakat ve sevgi dolu büyülü bir dostluğa doğru giden, 1800’lü yılların arka planını oluşturduğu macera dolu bir yola çıkarlar. Ama çok geçmeden bu muhteşem ikiliyi huzursuz edecek ve Çin’in İngiltere ve Fransa arasındaki olaylara karışmasını gerektirecek denli büyük bir sebep doğacaktır.

Durum: Peter Jackson, 2006 yılında serinin haklarını alsa da henüz bu projeyi gerçeğe dönüştürmek çin herhangi bir harekette bulunmuş değil. 2009’da verdiği bir demeçte önce bir üçlme çekmeyi düşündüğünü ama daha sonra serinin bir televizyon dizisine daha uygun olduğunu fark ettiğini belirtmiş. O zamandan beri herhangi bir gelişme yok ne yazık ki.


Tepedeki Ev – Shirley Jackson

İlk baskı: 1959, Viking

Türkçe baskısı: 2011, Siren Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Amblin TV/Netflix)

Ne hakkında?: Amerikan edebiyatının efsanevi yazarı Shirley Jackson’ın klasiklerinden biri olarak görülen Tepedeki Ev, dehşet ve deliliğin karanlık köklerine inen bir roman. Tepedeki Ev’e atılan ilk adımdan itibaren bastırılmış tüm duygular yavaş yavaş su yüzüne çıkıyor. Perili olduğu söylenen bir evde iddiaları araştırmak için bulunan kişilerin kesişen yaşamları ve algıları bu tuhaf macerayla şekilleniyor ve onları hiç ummadıkları bir noktaya getiriyor. Evin suretindeki karanlık, bu tuhaf görevle bir araya gelmiş grubun üyelerini beklenmeyecek biçimlerde etkiliyor.

Durum: Netflix, kitabın modern zamanlara göre uyarlanmış hâli için 10 bölümlük bir dizi onayı verdi.


The Watch (Diskdünya Serisi) – Terry Pratchett

İlk baskı: 1983, Colin Smythe

Türkçe baskısı: 2015, Delidolu Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Narrativia)

Ne hakkında?: Diskdünya Serisi’nin Muhafzılar! Muhafızlar! kitabı başta olmak üzere Ankh-Morpork Şehir Muhafızları’nın bu evrende yaşadıkları birbirinden absürt maceraları konu alacak.

Durum: Dizi çalışmaları Pratchett’ın asistanı ve en yakın arkadaşı Rob Wilkins tarafından yönetiliyor. Wilkins, 2015’te setteki ilk günleri başlayana dek diziyle ilgili hiçbir açıklama yapmayacaklarını belirtmişti. O günden beri de sesi soluğu çıkmadı zaten…


The Witcher – Andrzej Sapkowski

İlk baskı: 1992, superNOWA

Türkçe baskısı: 2016, Pegasus Yayınları

Ne olacak?: Film ve Dizi (Platige Image/Netflix)

Ne hakkında?: Polonyalı yazar Andrzej Sapkowski’nin karanlık fantastik serisi The Witcher, Rivyalı Geralt’ın kimi zaman güldüren kimi zaman hüzünlendiren ama akıllardan kesinlikle kolay kolay çıkmayan maceralarını konu alır. Slav mitolojisinden beslenen, yeri geldiğinde Avrupalı masallarla dalga geçmekten geri kalmayan ama mütemadiyen kalbinize hançer saplayan bir seridir The Witcher.

Her ne kadar bizler (ve dünyanın geri kalanı) onu ilk önce video oyunlarıyla tanısak da uzun yıllar süren çalışmalarımız ve Pegasus Yayınları’nın çalışmaları sayesinde nihayet bu serinin enfes kitaplarını da dilimizde görmeye başladı. Dizi bu kitaplardan ilkinde, Son Dilek’te yer alan “Witcher” ile “Ehvenişer” adlı öyküleri konu alacak.

Durumu: Filmi The Expanse dizisinin (Leviathan Uyanıyor, Caliban’ın Savaşı) ve Mumya 3: Ejder İmparatoru’nun Mezarı filminin arkasındaki firma olan Sean Daniel Company çekecek. İlk iki Witcher oyununun sinematiklerinden sorumlu olan Tomasz Baginski ise yönetmen koltuğunda olacak. Senarist olaraksa Grimm ve Buffy The Vampire Slayer dizilerinden aşina olduğumuz Thania St. John görev yapacak. Dizi ise yine Tomasz Baginski’nin önderliğinde Netflix tarafından çekilecek. Yazar Andrzej Sapkowski de danışman olarak kadroda yer alıyor.


Tılsım – Kazu Kibuishi

İlk baskı: 2008, Scholastic

Türkçe baskısı: 2009, Desen Yayınları

Ne olacak?: Film (20th Century Fox)

Ne hakkında?: Mutlu bir çekirdek aile hayal edin. Bir araba kazası bu ‘mutlu ama sıradan rüyaya’ noktayı koyup, onları bambaşka bir dünyaya dâhil ediyor. Babalarını bu kazada kaybeden Emily ve Navin anneleriyle birlikte büyük büyükbabalarından kalma eski eve yerleşiyor ve ‘biraz sıra dışı biri’ olan bu adamın odasında tılsımlı bir kolye buluyorlar. Çok geçmeden, anneleri kaçırılıyor ve macera başlıyor.

Durumu: 20th Century Fox birden fazla film çekmek istiyor. Senaryosunu ise Star Trek dizisinin baş yapımcılarından olan Aron Coleite yazacak.


Titan’ın Sirenleri – Kurt Vonnegut

İlk baskı: 1959, Delacorte

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Dizi (Universal)

Ne hakkında?: Yazarın kariyeri boyunca kaleme aldığı ikinci kitabı olan roman, Malachi Constant adlı kahramanımızın Mars, Merkür, Titan ve Dünya arasında geçen gezegenlerarası bilimkurgu macerasını konu alıyor.

Durumu: Kitabın adaptasyonunu Dan Harmon (Community, Rick and Morty) ve Evan Katz (Small Crimes) üstlenmiş durumda.


Uprising (Ay Zalim Bir Sevgilidir) – Robert A. Heinlein

İlk baskı: 1966, G.P. Putnam’s Sons

Türkçe baskısı: 2017, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (20th Century Fox)

Ne hakkında?: Ay’ı Dünya’dan kontrol eden Otorite’ye karşı, yalnızca mahkûm ve sürgünlerin gönderildiği ceza kolonisine dönüşmüş Ay’daki isyanın ve devrimin öyküsü bu. Ayrılıkçı hareketin liderleri haline gelen bir bilgisayar uzmanı, karizmatik bir genç kadın ve yaşlı bir akademisyenin köleleştirilmiş insanların geleceğini değiştirme hikâyesi. Ve birbirinden farklı bu üçlüye ek olarak, kendi kendine bilinç kazanmış, mizah yolunda tüm özelliklerini devrimin nihai başarısına adamış olan süper bilgisayar Mike’ın çabası burada anlatılan.

Durumu: Heinlein’in romanından Uprising (Ayaklanma) adıyla uyarlanacak olan film, X-Men filmlerinin ünlü yönetmeni Bryan Singer tarafından beyazperdelere taşınacak. Ya da daha doğrusu denenecek. Daha önce DreamWorks ve Phoenix Pictures da eseri dinemaya uyarlamaya çalışmış ama bir noktada ikisi de vazgeçmişti. Bakalım Bryan Ay’ın gönlünü yapmayı başarabilecek mi?


Uprooted – Naomi Novik

İlk baskı: 2015, Del Rey

Türkçe baskısı: Henüz bulunmuyor.

Ne olacak?: Film (Warner Bros)

Ne hakkında?: Gösterişsiz, sakar ve sadık Agnieszka, Ejder’e -her on yılda bir kasabalarından seçtiği kızı alıp götüren korkunç büyücüye- teslim edilir. Agnieska büyücünün kendisini seçeceğini hiç ama hiç aklından geçirmemiştir bile. Aslında o üne dek Ejder’in hep güzel ve cesur Kasia’yı alacağından ve böylece en iyi arkadaşını kaybedeceğinden korkmuştur. Ancak Agnieszka, o zamana kadar sahip olduğunun farkında bile olmadığı sihir gücünü keşfetmeye başladıkça neden Ejder’in Kasia yerine kendisini seçtiği yavaş yavaş açıklığa kavuşacaktır.

Durumu: Naomi Novik, geçen senden beri Ellen DeGeneres ile beraber romanı filme uyarlamak için çalışıyor.


Uzayda Piknik (Yol Kenarında Piknik) – Strugatski Kardeşler

İlk baskı: 1972, Macmillan

Türkçe baskısı: 2014, Nirengi Kitap

Ne olacak?: Dizi (WGN America)

Ne hakkında?: Dünyadışı bir uygarlıktan gelen konuklar, yeryüzünün gelişi güzel birkaç köşesinde yol kenarında piknik yapar gibi bir an konaklayıp gitmişler, ama geride bıraktıkları artıklar, olağandışı teknolojilerinin inanılmaz ürünleri, uğrak yaptıkları yerlerde insan yaşamını, toplum ilişkilerini altüst etmeye yetmiştir.

Durum: 1979 yapımı Stalker filmine ilham kaynağı olan yapım bu kez Alien: Covenant filminin senaristi Jack Paglen’in ellerinde şekillenecek. Yönetmen ve oyuncu bilgisi kesinlik kazanmış değil.


Vahşi Kartlar – George R.R. Martin

İlk baskı: 1987, Bantam Books

Türkçe baskısı: 2014, Epsilon Yayınevi

Ne olacak?: Dizi (Universal )

Ne hakkında?: II. Dünya Savaşı’nın hemen ertesinde uzaydan gelen bir virüs New York şehrinin üzerine saçılır. Virüsle temas edenlerin büyük kısmı (“siyah kızı çekerek”) ölürken, enfekte olup hayatta kalanların çoğu deforme olmuş/biçim değiştirmiş yaratıklara (“jokerler”), çok küçük bir kısmı da süper güçlere sahip insanlara (“aslar”) dönüşür. Asların bazıları yeteneklerini insanlığın hizmetine sunar. Bazılarıysa güçlerini kötülük için kullanırlar.
Vahşi Kartlar, onların hikâyesidir.

Durumu: Martin, 2016’nın sonlarına doğru Vahşi Kartlar‘ın televizyona uyarlanması için Universal’le görüşme hâlinde olduğunu açıklamıştı. Dizinin başında ünlü yazarın yanı sıra Melinda Snodgrass (Star Trek: The Next Generation) ve Gregory Noveck (Syfy) bulunuyor. Bu yıl içerisinde bir değil, üç Vahşi Kartlar dizisi görebileceğimiz haberini de bizlere çıtlatmıştı Martin. (O kitap bitmez!)


Vakıf – Isaac Asimov

İlk baskı: 1951, Gnome Press

Türkçe baskısı: 2004, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (HBO)

Ne hakkında?: Vakıf’ın ilk sayfalarından itibaren, yerleşilmiş on milyonlarca gezegeni kapsayan Galaktik İmparatorluk’un tembellik ve boşvermişlik nedeniyle çökmekte olduğu muazzam bir çevrintinin içine atılırız. Aynı nedenlerden ötürü birden fazla imparatorluğu batırmış bir ırkın evlatları olarak konu bizi hemen cezbeder. Bir grup bilim adamı Vakıf adını verdikleri bir örgütle insanlığın bilgi birikimini korumaya ve böylece çökmekte olan karanlık çağların süresini anlamlı ölçüde kısaltmaya çalışmaktadırlar. Asimov bu basit temel üzerine dev bir bina inşa eder.
Ama temelde üç-beş çürük tuğla da yok değildir…

Durumu: Westworld dizisinin ve Kara Şövalye üçlemesinin senaristi Jonathan Nolan, Vakıf Serisi’ni televizyona uyarlamayı çok istiyor. Kendisi 2015’ten beri Robyn Asimov (Asimov’un kızı) ile görüşme hâlinde ve en son 2015’te “bir şeylerin yavaş yavaş şekillenmeye başladığını” belirtmişti. Westworld’ün başarısının ardından diziyle ilgili beklentilerimiz oldukça yüksek.


Vampirle Görüşme – Anne Rice

İlk baskı: 1976, Knopf

Türkçe baskısı: 2009, Turkuvaz Kitap

Ne olacak?: Film (Universal Pictures)

Ne hakkında?: Bir vampir olan Louis de Pointe du Lac, ikiyüz yıllık yaşam hikâyesini bir gazeteciye anlatmaktadır. Dönüştürücü olan Lestat’dan kana susamış Claudia’ya dek hiçbir detayı atlamaz. Gazeteci ilk başta karşısındaki kişinin gerçek bir vampir olduğuna inanmasa da dakikalar geçtikçe hayret verici gerçeğin farkına varacaktır.

Durumu: 1994’teki Tom Cruise, Brad Pitt, Kirsten Dunst ve Antonio Banderas’lı uyarlamasıyla büyük sükse yapan kitap bu kez Universal’in elinde. Yeni filmin serinin devam kitapları olan Vampir Lestat ile Lanetliler Kraliçesi‘ni de kapsayan bir yapım olması düşünülüyor. Lestat rolü için adı geçen aktör ise Jared Leto.


Watchmen – Alan Moore (Yazar), Dave Gibbons (Çizer)

İlk baskı: 1986, DC Comics

Türkçe baskısı: 2017, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (HBO)

Ne hakkında?: Seksenli yılların ortasında Alan Moore ve Dave Gibbons, çizgi roman tarihini kökten değiştiren ve popüler kültürün çizgi roman algısını yeni baştan yazan eşsiz bir eser yarattılar: Watchmen. Sıklıkla çizgi romanların ciddiye alınmasını sağlayan ilk eser olduğu söylenen Watchmen, süper kahramanların çok yönlülüğünü, psikolojik karakter derinliğini olabilecek en gerçekçi biçimde yansıtan yegâne eser.

Amerikalı süper kahramanların varlığının bile tarihe farklı bir yön verdiği bir dünyada, Amerika Vietnam Savaşı’nı kazanmıştır, Nixon hâlâ başkandır ve Soğuk Savaş devam etmektedir. Watchmen bir cinayet öyküsü olarak başlasa da kısa sürede tüm gezegeni ilgilendiren bir komplonun izleri ortaya çıkar. Nihayetinde, tekrar bir araya gelmiş bu kahramanlar –Rorscach, Gece Kuşu, İpek Hayalet, Dr. Manhattan ve Ozymandias– inançlarının sınırlarını zorlamak ve iyi ile kötünün çizgisinin nereye çizileceğini kendilerine sormak zorunda kalacaklardır.

Durumu: Damon Lindelof (Lost, Prometheus, Tomorrowland) dizisinin senaryosunu kaleme almaya başladı bile.


Y: Son Erkek – Brian K. Vaughn (yazar) & Pia Guerra (Çizer)

İlk baskı: 2002, Vertigo

Türkçe baskısı: 2013, Çizgi Düşler

Ne olacak?: Dizi (FX)

Ne hakkında?: Brian K. Vaughan’ın hem kendi kariyeri hem de çizgi roman dünyası için bir mihenk taşı olduğunu iddia edebileceğimiz bu seride, XY kromozomlu tüm canlıları dünya yüzeyinden silip süpüren bir virüsün yol açtığı felaket sonrasında bu esrarengiz olaydan kurtulmayı başaran iki erkek canlı vardır: Kaçış sanatçısı Yorick ve kelimenin tam anlamıyla ona buna “bok atan” şempanzesi Ampersand (Evet, evet. Bildiğimiz ‘ve’ işareti: &). Çoğu erkeğin “Cennet’e düştük oğlum! Hayatının belirli dönemlerinde tüm hemcinslerinin fantezisi olmuştur, ne kıyametinden bahsediyorsun?” diye düşünebileceği bu ortamı oldukça farklı kurgulayan yazarımız, bir yandan erkeklerin aniden ortadan kalkmasıyla meydana gelen karmaşaya karşı kadınların düzeni yeniden sağlama çabalarına, bir yandan da son erkeğin hem komik, hem tehlikeli, hem de birbirinden ilginç maceralarına değinir. Bu arada çizgi romanı okudukça bir erkek olarak Yorick’i çok takdir ettiğimi söylemeden geçmeyelim.

Durumu: Vaughan’ı gözünün bebeği olan bu seriyi televizyonlarımıza da uğrasın (serinin film anlaşmaları yapılalı ise yıllar yıllar geçmiş) diye kim mi ikna etti? Açlık Oyunları (Hunger Games) gibi ufak (!) bir gişe rekortmenin haklarını elinde bulunduran Nina Jacobson’ın ta kendisi. Vaughan projeyle yakından ilgileniyor ve ilk senaryo taslağını “fevkalade” olarak tanımlıyor. FX cephesinden gelen son haberler senaryonun 2017’nin ortasında hazır olacağı yönündeydi (Olamadı…)


Yargıç Dredd: Mega Şehir Bir – John Wagner (Yazar) ve Carlos Ezquerra (Çizer)

İlk baskı: 1977, Rebellion

Türkçe baskısı: 2017, Presstij Kitap

Ne olacak?: Dizi (IM Global Television)

Ne hakkında?: 22. yüzyılda 400 milyon vatandaşa, robotlara, suçlulara ve akıl hastalarına ev sahipliği yapan Mega Şehir Bir’de suç kol gezmektedir. Anarşi ve kargaşa arasındaki tek savunma hattıysa… yargıçlardır. Ve Yargıç Dredd aralarında en sertidir.

Durum: Asabi yargıcımız Dredd’in daha önce iki kez sinemaya uyarlanan maceraları bu kez son dönemlerde moda olduğu üzere süper kahraman dizisi formatında bizlerle buluşmaya hazırlanıyor. İşin umut verici yanıysa başındaki ismin Battlestar Galacticanın yapımcısı Mark Stern olması.


Yaban Diyarlardaki Yabancı – Robert A. Heinlein

İlk baskı: 1961, Putnam Publishing Group

Türkçe baskısı: 2003, Artemis Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Syfy)

Ne hakkında?: 1962 yılında Hugo Ödülü’ne layık görülen bu kült bilimkurgu romanı, Marslılar tarafından büyütülen ve Dünyalılara groklamayı, su paylaşmayı ve sevgiyi öğreten Valentine Smith’in öyküsünü konu alıyor.

Durum: Paramount TV ve Universal kitabı televizyona uyarlamak için Syfy ile ortak çalışıyorlar.


Yürüyen Kentler – Philip Reeve

İlk baskı: 2001, Scholastic

Türkçe baskısı: 2013, On8 Kitap

Ne olacak?: Film (Universal Pictures/MRC)

Ne hakkında?: Uzak gelecekte, 60 Dakika Savaşları’nın sonrasında bildiğimiz dünyadan eser kalmamıştı. Tekerlekler üstünde “yürüyen” Londra kenti, eski Kuzey Denizi’nin kurumuş yatağı boyunca, küçük kentleri kovalıyordu. Tarihçiler Loncası’nda Üçüncü Sınıf Çırak Tom, kızına âşık olduğu baştarihçinin canını kurtarmaya çabalarken, kendini suikastçı Hester’la birlikte, mahvedilmiş bir dünyada, acımasız bir düzende var olma savaşının içinde buldu…

Durum: Filmin senaryosu ve yapımcılığı Peter Jackson’a (Yüzüklerin Efendisi, Hobbit) emanet edildi. Yönetmen koltuğundaysa Jackson’ın talebesi Christian Rivers oturuyor. Filmin başrollerini Robert Sheehan, Patrick Malahide, Stephen Lang, Jihae ve Leila George paylaşacak.


Zaman Çarkı – Robert Jordan

İlk baskı: 1990, Tor Books

Türkçe baskısı: 2003, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (Sony)

Ne hakkında?: Zaman Çarkı bir başka dünyanın döngüsel tarihindeki bir çağı anlatır. İyi ve kötü arasındaki sonu gelmeyen savaş tekrar başlamak üzeredir. Dünyayı ele geçirmeye çalışan Shai’tan, asırlar süren topyekün bir savaş sonunda Lews Therin Telamon liderliğindeki erkek Aes Sedai ‘ler tarafından bir “zindana” hapsedilir ve zindanı mühürlenir. Shai’tan, hapsedilmeden önce, erkek Aes Sedai ‘lerin gücünün kaynağı olan saidin’i “lekeler” ve ilerleyen günlerde hepsinin delirmesine ve muhteşem güçleriyle yeryüzünün şeklini değiştirecek ölçüde yıkımlar yapmalarına sebep olur. Asırlar sonra küçük bir köyde, sıradan bir delikanlı olan Rand’ın ve arkadaşlarının hayatı korkunç yaratıkların saldırısı ve onu kurtaran Moraine tarafından sonsuza kadar değişir. Rand, Lews Therin Telamon’un yeniden bedenlenmesidir (Yenidendoğan Ejder) ve Karanlık Varlık serbest kaldığında onunla savaşmaya yazgılıdır.

Durumu: Serinin editörü ve merhum Robert Jordan’ın eşi Harriet McDougal, Şubat 2016’da yasal sorunların çözüldüğünü ve Zaman Çarkı’nın son teknolojiden faydalanan bir televizyon dizisi olacağını duyurmuştu. Bir yıl sonra dizi için Sony ile anlaşıldığı, yapımcı koltuğundaysa Rafe Judkins’in (Agents of S.H.I.E.L.D., Chuck) haberini aldı. O günden beri beklemedeyiz.

Listeye ulaşmak için aşağıdaki isimlere tıklayabilir ya da sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz.

PRODÜKSİYON AŞAMASINDAKİLER

SÖYLENTİ AŞAMASINDAKİLER

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

5 Yorum

Yorum Yap
  1. Muhteşem bir kaynak olmuş. Döner döner bakarım artık buraya. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kült Bilimkurgu Çizgi Romanı Valérian Artık Türkçe

Ödüllü Yazar N.K. Jemisin’in “Beşinci Mevsim” Adlı Romanı Bizlerle