in , ,

Gelecek Tüm Fantastik ve Bilimkurgu Dizi/Film Uyarlamaları 2017

Önümüzdeki aylarda televizyon ekranlarımıza ve sinemalara konuk olacak tüm fantastik-bilimkurgu dizi ve film uyarlamalarını tek bir dosyada topladık!

PRODÜKSİYON AŞAMASINDAKİLER

Annihilation (Southern Reach Üçlemesi) – Jeff VanderMeer

İlk baskı: 2014, Farrar, Straus & Giroux

Türkçe baskısı: 2016, Alfa Yayınları

Ne olacak?: Film (Paramount Pictures)

southern reach 1 yok olusNe hakkında?: X Bölgesi’nin dünyayla bağlarının kopmasının üzerinden onlarca yıl geçmişti. Doğa, insan uygarlığına ait son izleri de silmişti. İlk keşif ekibi orasının cenneti andıran bir tabiata sahip olduğunu raporlamıştı; ikinci keşif toplu intiharla sonuçlanmıştı; üçüncü ise ekip üyelerinin birbirlerine doğrulttukları silahlardan çıkan kurşun yağmuruyla. On birinci keşif ekibinin üyeleri geriye eski hallerinden arta kalan gölgeler halinde dönmüş ve birkaç hafta içinde hepsi kanserden ölmüştü. Jeff VanderMeer’in Southern Reach Üçlemesi’nin ilk kitabı olan Yok Oluş’ta, on ikinci keşif ekibine katılıyoruz.

Grup dört kadından oluşuyordu: bir antropolog, bir haritacı, lider psikolog ve anlatıcımız olan biyolog. Görevleri, arazinin haritasını çıkartmak, çevrelerini ve birbirlerini gözlemlemek ve bu gözlemlerini kaydetmek, ve en önemlisi X Bölgesinin onları etkilemesinden kaçınmaktı.
Beklenmeyeni bekleyerek oraya ulaştılar ve X Bölgesi bekleneni verdi …
Durumu: Başrollerini Natalie Portman ve Jennifer Jason Leigh’in paylaştığı filmin çekimleri tamamlandı. Alex Garland (Ex Machina) tarafından yönetilen filmin ülkemizde 6 Nisan 2018’de gösterime girmesi bekleniyor.


Başlat: Ready Player One – Ernest Cline

İlk baskı: 2011, Crown/Archetype

Türkçe baskısı: 2011, DEX Kitap

Ne olacak?: Film (Amblin Entertainment)

baslat kapakNe hakkında?: akvimler 2044 yılını gösterdiğinde çoğu insan artık içinde bulundukları bu zalim, sefalet dolu gerçekliği, kendisiyle tamamıyla bütünleşebileceğiniz çok oyunculu rol yapma oyunu OASIS için artlarında bırakmaktadırlar. OASIS’in yaratıcısı James Halliday bu dünyadan göçüp gittiğind geride bıraktığı serveti için Charlie’nin Çikolata Fabrikası-vari bir paskalya yumurtası avı ayarlar. Avın liderliğini ise hırslı ve arzulu avcı (yumurta avcısı) Wade Watts, onun en iyi arkadaşı Aech ve meşhur avcı Art3mis yürütmektedir.

Durumu: Steven Spielberg tarafından yönetilen filmin çekimleri bir süre önce tamamlandı. Ülkemizde 30 Mart 2018’de gösterime girmesi bekleniyor.


Fahrenheit 451 – Ray Bradbury

İlk baskı: 1953, Ballantine Books

Türkçe baskısı: 1999, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (HBO)

fahrenheit 451 2Ne hakkında?: Guy Montag işini seven bir itfaiyeciydi. On yıldır kitap yakıyordu. Gecenin bir yarısında yola çıkışlarını, alevlerin kitapları yutuşunu hiç sorgulamamıştı… Hiç sorgulamamıştı, insanların korkusuzca yaşadıkları bir geçmişi anlatan o 17 yaşındaki genç kızla karşılaşana dek… Montag’ın hayatındaki bütün yanlışlar doğrularla yer değiştirir o andan sonra… İşini, eşini, yaşayışını yeni bir gözle değerlendirir. Önünü alamadığı duyguları onu, asla tahmin edemeyeceği şeyler yapmaya iter.

Durumu: Ramin Bahrani’nin hem yazıp hem çekip hem de yönettiği yapım, HBO ekranlarına özel bir film olacak. Baş karakterimiz Montag’i siyahi aktör Michael B. Jordan, şefi Beatty’yi ise Michael Shannon canlandıracak. Çekimleri tamamlanan film 2018 yılı içerisinde ekranlarda boy gösterecek.


Kıyamet Gösterisi – Neil Gaiman & Terry Pratchett

İlk baskı: 1990, Gollancz/Workman

Türkçe baskısı: 2012, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Dizi (BBC/Amazon)

kiyamet gosterisiNe hakkında?: 1655 yılında yazılmış ve şimdiye kadarki en doğru kehanet kitabı olan Cadı Agnes Çatlak’ın Dakîk ve Kat’î Kehanetleri’ne göre, cumartesi günü dünyanın sonu. Önümüzdeki Cumartesi. Akşam yemeğinden hemen önce. İyilik ve Kötülük orduları toplanıyorlar. Her şey Büyük Plan’a uygun ilerliyor gibi. Yalnız ufak bir pürüz var. Birazcık müşkülpesent bir melek ile sefahat düşkünü bir iblis yaklaşan bu coşku dolu anın gelişini hiç de iple çekmiyorlar. Ha unutmadan, birileri Deccal’ı yanlış yere göndermişe benziyor.

Durumu: Terry Pratchett’ın son arzusu üzerine Neil Gaiman tarafından dizileştirilen yapımın çekimleri şu sıralar tüm hızıyla devam ediyor. Rüya gibi bir seçimle iblis Crowley’i David Tenant’ın (Doctor Who), melek Aziraphale’i ise Michael Sheen’in (Kingdom of Heaven) canlandırdığı dizinin toplamda altı bölümden oluşması planlanıyor. Ne yazık ki gösterim tarihi olarak 2019 gösteriliyor. Kıyamet kopmadan izleyebilsek bari…


Üç Cisim Problemi – Cixin Liu

İlk baskı: 2006, Chongqing Press

Türkçe baskısı: 2016, İthaki Yayınları

Ne olacak?: Film (BBC/Amazon)

uccisimproblemiNe hakkında?: Gizli bir askeri proje, uzaylılarla iletişime geçmek için uzaya sinyal gönderir. Bu sinyali yakalayan, yıkımın eşiğindeki bir uygarlık ise Dünya’yı kendisi için istemektedir. Yıllar sonra bir fizikçi, Üç-Cisim adlı bir sanal gerçeklik oyununu kullanarak gizli bir organizasyonu keşfeder ve uzaylıların gerçekte ne istediğini ortaya çıkarır.

Durumu: Panpan Zhang tarafından yönetilen Üç Cisim Problemi’nin altı filmlik bir seri olması düşünülüyor. İlkinin 2017 yılı içerisinde, ilk olarak Çin’de vizyona girmesi bekleniyor.

Listeye ulaşmak için aşağıdaki isimlere tıklayabilir ya da sayfalar arası geçiş yapabilirsiniz.

YAPIM AŞAMASINDAKİLER

SÖYLENTİ AŞAMASINDAKİLER

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

5 Yorum

Yorum Yap
  1. Muhteşem bir kaynak olmuş. Döner döner bakarım artık buraya. Ellerinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

valerian ust

Kült Bilimkurgu Çizgi Romanı Valérian Artık Türkçe

besinci mevsim ust

Ödüllü Yazar N.K. Jemisin’in “Beşinci Mevsim” Adlı Romanı Bizlerle