in , ,

Game of Thrones’u Tahtından Etmesi Olası 8 Fantastik Dizi Uyarlaması

“Game of Thrones”un ardından dizi dünyasının büyük bir boşluğa düşeceği kesin. Ancak bu dev eserin yerine göz diken, oldukça ciddi yapımlar da bizi bekliyor. Gelin, “Şimdi ne izleyeceğiz?” sorusuna hep birlikte yanıt arayalım.

Game of Thrones’un son sezonu hâlâ yeterince uzakta, ama şimdiden herkesin aklında tek bir soru var: “Biz ne izleyeceğiz?” İnsanlar GoT’un boşluğunu hangi dizinin dolduracağını düşünedursun, büyük şirketler uzun süredir bu boşluğu doldurmak için birbirleriyle yarışa girdi bile.

Günümüzde diziler küçük tatlı dünyalarından çıkıp milyonların döndüğü film evrenleriyle yarışıyorlar. Oscarlık yönetmen ve oyuncular, olağanüstü görsel efektler ağzımızı sulandırırken, büyük film evrenlerine taş çıkartacak bütçeleri ise dudak uçuklatıyor. Hal böyle olunca insanlar yeni çıkacak diziler için büyük beklenti içine giriyorlar; hele bir de sevdikleri bir kitabın ya da oyunun uyarlaması olursa… Bunun en büyük örneklerinden biri olan Game of Thrones her bölümü 10 milyon dolar olan bütçesi, görsel efektleri, müzikleri ve oyunculuklarıyla diziler için beklenti çıtasını bir hayli yukarı çıkarı çıkardı.

Game of Thrones hakkında birçok şey söylendi, konuşuldu ve konuşulmaya da devam ediliyor. Tarihin en iyi dizisi olduğunu söyleyen de oldu abartıldığı kadar güzel olmadığını söyleyen de, kaynak eserden en iyi şekilde uyarlanan yapım olduğunu söyleyen de var kitaplardaki gibi olmadığını söyleyen de. Ama kesin olan bir şey var Game of Thrones tarihin en popüler dizilerinden biri. Öyle popüler ki o meşhur jenerik müziği sağır sultanın bile dilinde. Ama her dizi gibi Game of Thrones da bitmenin eşiğinde. Dizi 2019 yılında son sezonunu yayımlayacak ve bize bıraktığı güzel ya da kötü anılarla tarihe karışacak. Peki Game of Thrones kadar popüler olacak, insanların merakla teoriler üreteceği bir sonraki dizi ne olacak? Adaylarımızı tanıyalım mı?

1. Yüzüklerin Efendisi

Kaynak: J.R.R. Tolkien’in aynı isimli ölümsüz üçlemesinden.

Hayran kitlesi: J.R.R. Tolkien’in müthiş eseri ve Peter Jackson’un harika uyarlamalarına çok bağlılar. Beklentiler çok yüksek.

Şu ana kadar bildiklerimiz: Tolkien Vakfı ve çeşitli hak sahipleriyle anlaşma yarışını kazanan taraf Amazon, bize 5 sezonluk bir dizi vadetti. Şimdilik gelen dedikodulara göre Strider ve Thorongil gibi isimler altına gizlenen bir Dunedain korucusu olarak dolaşan genç bir Aragorn’a odaklanacak dizi. Sözleşmenin şartları gereği dizinin, en geç 2020 yılında yapım aşamasına başlanmalı. 2021 yılında ilk sezonu göreceğimizi düşünmek yanlış olmaz.

Büyük ihtimalle: Yüzüklerin Efendisi üçlemesine benzeyecek. Ortada bu kadar kemik bir yapım dururken bundan uzaklaşması pek mümkün olmayacaktır gibi. Ayrıca yapacakları herhangi bir radikal tercihin, ellerinde saban ve meşalelerle bekleyen hayran kitlesi tarafından linç edilme tehlikesi var. Söylentilere göre Amazon diziyi çekmek için, Peter Jackson’un 6 filmini de çektiği, Shire’a hayat veren Yeni Zelanda’ya gözünü dikti. Ama tabii bunlar sadece söylentiler.

Beğenilme ihtimali: Yüzüklerin Efendisi’nin hayran kitlesinin çok zor bir kitle olduğunu söylemiştik. Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin beğenilme oranları çok yüksekken, aynı yönetmenin çektiği Hobbit üçlemesi ortalama puanlar alarak ilk üçlemenin çok gerisinde kalmıştı. Her ne kadar tek bir karakter, yani Aragorn’un etrafında şekilleneceği bir dizi fikir olarak çok güzel gözükse de yapım aşamasında patlama şansı var. Ne diyelim, Eru utandırmasın.

2. The Witcher

Kaynak: Andrzej Sapkowski’nin Witcher romanları ve kısa öyküleri.

Hayran Kitlesi: Andrzej Sapkowski’nin romanları ve CD Projekt Red’in çıkardığı Witcher oyunlarının etkisinde.

Şu ana kadar bildiklerimiz: Netflix’in 2017 yılının Mayıs ayında bünyesine kattığı yapım Sapkowski’nin danışmanlığında Sean Daniel ve Jason Brown’un omuzlarında yükselecek. Yazar “Netflix’in hikayelerimi uyarlayacağından, kaynak malzemeye ve 30 yılı aşkın süre boyunca yazdığım temalara sadık kalacağından heyecan duyuyorum,” dedi. Aralık 2017 yılında Netflix’in beğenilen bir başka yapımı olan Daredevil’in senaristi Lauren Schmidt Hissrich işe alındı. Eylül ayında ise dizi bir süper kahramanı transfer ederek kadrosuna Henry Cavill’i dahil etti. Henry’nin role ve diziye olan bağlılığı şimdiden hayranların ona bakış açısını olumlu yönde etkiledi. Daha sonra “Ciri BAME (Siyahi-Asyalı-Ortadoğulu) bir aktris olabilir açıklamasından sonra gerilen hayranlar Freya Allan’ın Ciri, Anya Chalotra’nın ise Yennefer olarak seçilmesinden sonra rahat bir nefes aldı. Her iki karakter de 8 bölümlük ilk sezonda Kıtadaki yolculuklarında Geralt’e katılacak.

Büyük ihtimalle: Büyük canavarlar, zorlu ittifaklar, dövüşler, büyüler, iyi yazılmış ve oynanmış karakterler ile şahsına münhasır bir Avrupa mitolojisi.

Beğenilme ihtimali: Eğer Witcher’ın oyun üçlemesini bir gösterge olarak alırsak Netflix’in, Yüzüklerin Efendisi karşısındaki en büyük kozu. İyi yazılmış karakter ve diyaloglar, görsel olarak bizi tatmin edecek canavarlar, zekice tasarlanmış büyüler, güzelce kurgulanmış dövüşler ve güzel bir bütçe ile Yüzüklerin Efendisi’ni devirebilir.

3. Narnia Günlükleri

Kaynak: C.S. Lewis’in yedi Narnia romanı.

Hayran Kitlesi: En son uyarlamanın üzerinden 8 yıl geçmesi ve söz konusu uyarlamanın ortalama bir yapım olması dolayısıyla beklentileri düşük, yapım için heyecanlı, ağır fantastik eser hayranları.

Şu ana kadar bildiklerimiz: Netflix’in hem film hem de dizi yapımcılığını üstleneceği dizimizin üstünde Mark Gordon, Douglas Gresham ve Vincent Sieber’in çalışacağından başka bir şey bilmiyoruz.

Büyük ihtimalle: Kaynak olarak filmleri değil kitapları baz alacak. Ama açıkçası bunun haricinde önceki yapımlarının ortalama olmasından dolayı büyük riskler de alınabilir.

Beğenilme ihtimali: Açıkçası kaderlerinin filmler gibi olmamasını dilemekten başka şansımız yok. Ama filmlerin biraz üstü bile hayranlar için iyidir, sanırım…

4. Zaman Çarkı

Kaynak: Robert Jordan eserinin, ölümünden sonra Brandon Sanderson’un bitirdiği 14 serilik dev Zaman Çarkı külliyatı.

Hayran Kitlesi: Kaynak materyale aşırı derecede bağlı, Zaman Çarkı ile ilgili yapımlara aç ama bir o kadar da tedbirli yaklaşıyor. Zamanında çıkan bir pilot bölüm yüzünden onları sabanlar ve meşaleler ile bekliyorken hayal edebilirsiniz.

Şu ana kadar bildiklerimiz: Amazon ve Sony’nin birlikte üstlendiği yapımı, benim çok sevdiğim Agents of Shield dizisinin senaristi Rafe Judkins’e emanet ettiklerini açıkladılar. Danışman yazar koltuğunda ise Robert Jordan’ın eşi Harriet McDougal oturuyor. Bu da bir nebze içimizi rahatlatıyor.

Büyük ihtimalle: Kaynağına ne kadar bağlı kalacağından aşırı korktuğum bu yapım dizi olmamak için içerisinde birçok öğe barındırıyor. En temelinde iki Aes Sedai’nin birbirleri arasında yaptıkları bir savaşı, kötü bir yazarlıkla birbirine dakikalarca bakan iki kadına dönüştürebilirler. Ayrıca Amazon’un halihazırda 5 sezonluk bir Yüzüklerin Efendisi’ne daha fazla bütçe ayıracağını düşünürsek Zaman Çarkı’nın elimizde patlama ihtimali büyük. Ama en iyi ihtimaller dahilinde politika, güzel karakterler, harika bir dünya ve mükemmel bir hikaye gelişimi bekliyoruz. En azından umut ediyoruz.

Beğenilme ihtimali: Rafe Judkins’in Agent of Shield’da muazzam derecede iyi yaptığı ve Zaman Çarkı‘nda da aynı güzellikte yapmasını beklediğimiz karakter gelişimi olursa ben beğeneceğimden eminim. Zaman Çarkı her şeyden önce 3 köylü çocuğun ve etrafındaki insanların karakterlerinin inanılmaz değişiminin öyküsüdür bana göre. Ama tabii bu yapımın kaderini belirleyecek kilit olay, Amazon’un bu yapıma ne kadar bütçe ayıracağıdır.

5. Good Omens

Kaynak: Kıyamet Gösterisi. Terry Pratchett ve Neil Gaiman’ın ortaklaşa yazdığı 1990 yılında çıkan Kıyamet Gösterisi romanı. İthaki Yayınları’nın Türkçeye çevirdiği bu eseri, dizi çıkmadan önce okumanızı da önermeden geçmeyelim.

Hayran Kitlesi: Gaiman ve Pratchett’in ortak hayran kitlesi özelliklerini taşıyor diyebiliriz; mizah, şiir, şarkı ve mitlere ilgi duyarlar.

Şu ana kadar bildiklerimiz: David Tennant ve Michael Sheen’in başrolleri olduğu yapımda  Jon Hamm, Anna Maxwell, Martin ve Nick Offerman gibi aktörler de kilit rol üstleniyorlar. Amazon’da başlayacak 6 bölümlük dizi daha sonra Birleşik Krallık’ta BBC’de yayınlanacak. Fragmanını buradan izleyebilirsiniz.

Büyük ihtimalle: Lucifer’ı temel olarak alabiliriz ama tabii daha kaliteli bir yapım olmasını bekliyoruz. Daha zekice tasarlanmış espriler, hicivler, metaforlar ve tabii ki çok daha iyi oyunculuklar.

Beğenilme ihtimali: David Tennant ve Michael Sheen’in oyunculuklarıyla bezenmiş güzel bir melek-şeytan ilişkisinin beğenileceğini düşünüyorum. E fragman da gayet ümit verici. Daha ne olsun.

6. Kralkatili Güncesi

Kaynak: Patrick Rothfuss’un hâlâ bitiremediği üçlemesi.

Hayran Kitlesi: Üçüncü kitabın bir türlü gelmemesinden dolayı kitapla ilgili her türlü yapıma aç. Ayrıca bu yapımlara karşı tavrı olumlu ve destekleyici.

Şu ana kadar bildiklerimiz: Lionsgate’in resmen satın aldığı yapımı bir bestekar olan Lin Manuel Miranda üstlendi. Dizinin Kvothe’tan öncesini anlatacağı ve yavaş yavaş asıl mevzulara geleceği düşünülüyor. Ayrıca dizinin başyazarı ise John Rogers olacak.

Büyük ihtimalle: Müziğin etrafında şekillenen bir yapım olacağa benziyor.

Beğenilme ihtimali: Kralkatili Güncesi‘ni okuyan biriyseniz müziğin Kvothe’un dünyasında ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Böyle bir dünya için Lin Manuel Miranda biçilmiş bir kaftan. Kendi yazdığı ve başrolünü oynadığı müzikalleriyle tanınıyor. Ama gelin görün ki dizinin başyazarı Jon Rogers’ın özgeçmişinde Catwoman ve Transformers gibi iki tane hilkat garibesi var ve bu bizi korkutuyor. Yine de olumluyuz. Patrick Rothfuss’un da fikirlerine danışılacağını katarsak güzel şeyler görme ihtimalimiz yüksek.

7. The Watch

Kaynak: Terry Pratchett’in 41 romanlık Diskdünya Serisi.

Hayran Kitlesi: Bütün sürpriz ve yeniliklere açık, eğlenceli olduğu takdirde.

Şu ana kadar bildiklerimiz: BBC kanalında yayımlanacak olan dizimiz, ismini aldığı Ankh-Morpork’un şehrinin kanun adamlarına odaklanacak. Diskdünya evreninde geçen bir Law&Order gibi düşünebiliriz. Ama kesinlikle daha eğlencelisi.

Büyük ihtimalle: Douglas Adams’ın yapımlarına aşinaysanız aynı mizah tonunu bekleyebilirsiniz. Belki daha fazlası.

Beğenilme ihtimali: Daha önceki Diskdünya tabanlı diziler gibi kült olacak ama maddi açıdan büyük rekorlar kırmayacak bir yapım olacak gibi. Mizah tonunu ayarlayabilirlerse keyifle izleriz.

8. Ve Tahtın En Büyük Rakibi; Yine Tahtın Sahibi Game of Thrones’un Yan Dizisi

Kaynak: George R.R. Martin’in yazdığı Buz ve Ateşin Şarkısı evreni.

Hayran Kitlesi: Şu anki Game of Thrones kitlesi. Daha önce de bahsettiğimiz gibi bir grup aşırı beğenecek bir grup ise aşırı gömecek.

Şu ana kadar bildiklerimiz: HBO’nun, Martin’in onlara sağladığı geniş materyal sayesinde 4 ya da 5 tane yan dizi çıkartacağı söyleniyordu. Bunların arasında Fatih Aegon’un Westeros’u fethetmesi, İlk Uzun Kış, Kahramanlar Çağı, Baratheon’un isyanı gibi konulara parmak basacağı söylense de bunlar sadece söylentilerden ibaretti. Son aldığımız haberlere göreyse bu dizilerden sadece birisiyle yola devam edecekleri bilgisi geldi.

Büyük ihtimalle: Game of Thrones gibi olacak. Bu konuda sanırım hepimiz hemfikiriz.

Beğenilme ihtimali: Aynı bütçe bile olsa anlatacağı konuların zorluğundan dolayı ve muhtemel olan insanların Game of Thrones’dan soğuması beğenilme ihtimalini belirlemeyi çok zorlaştırıyor. Belki Game of Thrones’dan bile daha iyi şeyler izleyebiliriz belki de nefret ederiz. Tabii bu yapımların kaderi biraz da Game of Thrones’un son sezonunun elinde.

Peki siz  en çok hangisini bekliyorsunuz? Listeye dahil olmayan başka yapımlar aklınıza geliyor mu? Bizimle paylaşmayı unutmayın!

Kaynak: Rotten Tomatoes

Oyla!

M. Halit Koçak

1994’te Erzurum’un soğuk bir kış gününde doğan, beyaz saçlarını ailesinden genetik yoluyla alan biri. Daha geçen seneye kadar dünyayı kurtarabileceğini sanan Çevre Mühendisi. Film, kitap, dizi, karikatür oyun ve müziğin her türlüsüne ilgisi vardır ama parası yoktur. Denize ve denize yazılan bütün şiir, öykü ve hikayelere aşıktır. Bağımsız ve amatör olan bütün yapımlar onun için tutkudur. Onu her yerde ‘’Tavşan’’ diye bulabilirsiniz.

19 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Paul-Atreides Paul-Atreides dedi ki:

  Bu aralar çok fazla fantastik seri diziye uyarlanıyor. Narnia ya da Witcher gibilerinin yanı sıra pek çok kalitesiz genç yetişkin romanı da ileride dizi olacak. Açıkçası hepsini çok merak ediyorum ben bakalım nasıl yapacaklar.

 2. Avatar for Xerhias Xerhias dedi ki:

  Bir an için sadece bir an için Witcher’a kalitesiz demişsiniz sandım. Şu an tansiyonumu inmesi için ikna etmeye çalışıyorum.

  Allah’tan son anda göz ucuyla da olsa burayı gördüm.Yoksa o tansiyonu Sapkowski gelse indiremezdi. :joy:

 3. Avatar for eleutheiros eleutheiros dedi ki:

  Gözden kaçmış Dune serisi de var.

  Kral Katili güncesini de okumadım, seri bitmeden okumayı planlamıyorum keşke diziyi de kitaplar bittikten sonra çıkarsalar yoksa Game of Thrones’ta gördüğümüz üzere senaryo felakete dönüşebilir.

  Bu kadar dizi çekilecek olması beni korkutuyor. Güzelim serilerin tv dizilerinde hakkının yenmesinden korkuyorum.

 4. Avatar for Howl Howl dedi ki:

  Yüzüklerin efendisi Game of Thronesu tahtından edemez. Etmesini çok isterdim hayranlığım onadır ama o zamandan bu zamana dünya çok değişti. Yüzüklerin efendisi şu dönemde oluşturulmuş büyük tüketici kitlesinin ruhuna fikir bütünlüğüne taban tabana zıt bir hikaye işliyor.

  Tolkien kardeşliği işlerken şimdilerde bireycilik işleniyor. Tolkien kahramanları erdemden dem vururken şimdilerde anti-kahramanlar revaçta. Deadpool başarılı 2 filmle sup ve bat gibi mazisi uzun kahramanların popülerliğine göz kırpabiliyor.

  Tolkienin aşkı işleyişi bile şimdiki aşk hikayelerine ayılıp bayılanlara çok manasız gelecektir mesela. Pazarın ahlak olarak dibi gördüğü zaman da o duyguların albenisi yok desek yeridir.

  Benim korkum o ki pazarın ruhunu okuyan yapımcılar bize bizim bildiğimizden farklı bir hikaye ile gelebilirler. Hobbitte bu oldu mesela kitapta olmayan karakterler olmayan aşklar işlendi. Ben bunların yukarıda bahsettiğim durumdan kaynaklandığını düşünüyorum.

  Tabii yine de ne var? Bu tüketici topluluğuna şekil verenler zaten bu büyük firmalar. Tüketiciyi satacakları içeriğin olgusuna göre sil baştan dizayn edecek adımlar atarlar yine mallarını satarlar.

  Ama bu olmazsa taht toplumun evrimine paralel giden eserlerin elinde kalmaya devam edecektir. Tabii benden olsa olsa nokia ceosu olur. Matematiğim genelde hiç tutmaz. Orta dünya milyon milyon hayranı olan bir dünya iyi bir yapımla deprem etkisi yapması süpriz olmaz. Sadece niyeyse dünya klasikleri şu saatten sonra artık asla unutulmaz olmalarına karşın bugünün hikayesini yansıtmıyorsa yüzüklerin efendisi de o rafa kalkmış gibi hissettim. Akşam akşam niye böyle boş yaptım ben ya gideyim dinamik çalışayım elveda.

 5. Avatar for Agape Agape dedi ki:

  İşte bu doğru… :smiley:

Söyleyeceklerin mi var? Kayıp Rıhtım Forum'a gel ve sen de yorum yap!

14 cevap daha var.

Lavinia: Adını Pek Duymadığınız Bir Destan Karakteri

Kuklaseverler 21. Uluslararası İstanbul Kukla Festivali’nde Bir Araya Geliyor