in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

İçeriden Ölmek

İçeriden Ölmek

Robert Silverberg

_______________________________________

HAKAN TUNÇ

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Robert Silverberg’ün kaleminden çıkan bu muhteşem eser, bu kadar sağlam bir görselle anlatılabilirdi ancak.

Yayınlandığı yıldan bu zamana birçok kapak tasarımına sahip olmuş İçeriden Ölmek, Türkiye kapağı versiyonuyla birlikte zirve noktasına ulaşmıştır benim açımdan. Ethem Onur Bilgiç’in kendine has tasarımı ve yorumuyla süslediği bu kapak görseli David Selig’in içsesini çok iyi yansıtmış.

Kitap, insanların zihnini okuyabilen, fakat bu yeteneğini yavaş ve sancılı şekilde kaybetmekte olan bir adamın psikolojik hikayesini anlatıyor. Silverberg ustalığını kitaptaki yoğun edebiyatta ve tükenmekte olan bir insanın dünyaya bakışındaki o tuhaf gerçekçilikte gösteriyor. Altı çizilesi cümlelerle dolu olan kitap aynı zamanda arkasında da derin düşünceler barındırıyor. Dahası, karakterin eser içinde kaleme aldığı Kafka’nın Şato’su ve Yunan trajedyaları gibi edebi dozu yüksek incelemeler de bizleri sadece bir kurgu değil; aynı zamanda farklı eserlerin edebi incelemelerini de okutmuş oluyor. Kitap bu ve benzeri eserlerin göndermeleri ile dolu ve dipnotlardan öğrendiklerimiz bazı kitapların tamamında görebileceğimizden bile daha fazla…

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6