in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Yokyer

Yokyer

Neil Gaiman

_______________________________________

BAHRİ DOĞUKAN ŞAHİN

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Neil Gaiman’ın ilk önce bir dizi projesi için kaleme aldığı, proje iptal olduğundaysa senaryoları romana dönüştürmesinin ardından ortaya çıkardığı bir kitap Yokyer. Öyle tahmin ediyorum ki bunu bilmeyeniniz yoktur. Kitap Richard Mayhew adlı adamın, sevgilisiyle yolda yürüdüğü sırada kaldırımda ağır yaralı bir şekilde yatmakta olan bir kıza rastlamasını ve o kızla tanıştıktan sonra hayatının artık eskisi gibi olmayacağını anlatıyor.

Londra’da geçiyor kitap. Daha doğrusu iki farklı Londra’da. Aşağı Londra ve Yukarı Londra. Kapak ise bu durumu yansıtmakta çok başarılı. İki farklı kısımdan oluşuyor kapak bildiğiniz üzere. Üst tarafta ünlü saat kulesiyle modern Londra, alt tarafta ise eski ve gelişmemiş bir Londra tasviri yer alıyor. Hemen ortada ise modern dünyadan bilinmezlerle dolu yeraltına geçişi simgeleyen bir insan kafası mevcut. Bu baş karakterimiz Richard Mayhew olabilir pek tabii. O kafa bana Gaiman amcamızı da hatırlatmıyor değil hani! Dağınık saç falan, andırıyor biraz.

Evet. Bu kadar. Son olarak kitabın çok eğlenceli olduğunu dile getirmekte yarar var. Okumalısınız.

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6