in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Left Hand of Darkness

Karanlığın Sol Eli
(ABD Kapağı)

Ursula K. Le Guin

_______________________________________

HAZAL ÇAMUR

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Kraliçenin Mülksüzler’den sonraki en önemli şaheseri Karanlığın Sol Eli’nin ülkemizdeki kapağı aslına kitap için gayet uygun. Ancak buradaki tasarımın bu retroluğundaki ufak mesaj beni fazlasıyla kendine çekiyor.

Kitabın konusuna değinmeyi doğru bulmuyorum. Çünkü bu kitabı birkaç paragrafla anlatmak mümkün değil. Ama kapaktaki o ufak mesaja değinmemek olmaz. Karanlığın Sol Eli’nde yer alan, buzlarla kaplı gezegenin hermafrodit sakinlerine çok güzel bir gönderme içeriyor kapak. Başlarının arkasını birbirine yaslamış, Nemrut Dağı’ndaki heykellere benzer buzdan tasvirler aslında eserin geçtiği gezegendeki halkı çok güzel tanımlıyor. Aslında her biri birer insan olan bu hermafrodit halkın hormonal düzeyleri yükseldiğinde ve çocuk sahibi olacakları dönem geldiğinde dişi ya da erkek bireyden birine (geçici olarak) dönüşmesi ve bu döngünün asla hep aynı cinsiyete bürünerek devam etmemesi bu iki arka arkaya durmuş buz heykelle yansıtılmış.

Cinsiyet ve birey olmak gibi kavramların, hatta tabuların bambaşka bir coğrafyada, buzullarla kaplı içimizi üşüten topraklarda irdelenişini hiçbir bilimkuru okuru kaçırmamalı.

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6