in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Silo

Wool #1 – Silo

Hugh Howey

_______________________________________

HAZAL ÇAMUR

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Kapkara bir kapak var karşınızda. Kızıla çalan paslı metalin uğursuzca ışıdığı kapılarda astronot benzeri bir giysi içinde bir adam. Bu sınırlı görsel kitabı öyle bir özetliyor ki, sadece okuduğunuzda açılacak bir gizemmişçesine size bir şeyler söylemek istiyor. Bu karalarla bezeli kapak aslında size Silo’yu olduğu gibi özetliyor.

Silo, Hugh Howey’nin Wool Serisi’ndeki ilk adım ve kapağın hikmetini önce ilk 50 sayfa görüyoruz. Yetmiyor, 125 civarında artık bir şeylerin farkına iyice varıyoruz. Hayır, size bunların ne olduğunu anlatmayacağım. Fakat bu kapağın başarısını övmeme engel değil. Silo’nun katları arasındaki insanların dışarıdaki tükenmiş dünyaya açılan tek kapısını görüyoruz kapakta. Ama hiçbir şey tahmin edeceğiniz gibi değil. Ne o astronot benzeri giysi, ne de o paslı kapı okumadığınız sürece size hiçbir şey anlatmayacak. Eğer okursanız da düğümlerini ardı ardına çözüp şaşırtıcı ve bir o kadar zekice bir kurguyu parmaklarınızın arasına bırakacak.

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6