in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Yolun Sonundaki Okyanus

Yolun Sonundaki Okyanus

Neil Gaiman

_______________________________________

BAHRİ DOĞUKAN ŞAHİN

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Okuduğum Gaiman kitapları arasında beni en çok etkileyenidir Yolun Sonundaki Okyanus. Kitap boyunca ismini öğrenemediğimiz karakterin, çocukluğuna yelken açması sonucu ortaya çıkan sıra dışı anılar bütünü.

Kapağı tek kelimeyle anlatacak olsaydım eğer o kelime “kusursuz” veya “harikulade” olurdu. Neyse ki böyle bir zorunluluğum yok, dilediğim kadar kelime kullanabilirim. Ama fazlası da iyi değil tabii, bir orta yol bulmak lazım.

Şöyle ki, kapak gerçekten leziz. Genele yayılan bir mavi renk kitabın çekiciliğini arttırmış. Hatta kitabı en çekici hale getiren etmenler sıralamasının en tepesinde bu mavinin tonlarıyla süslenmiş kapak. İkinci etmen kitabın adı, üçüncüsü ise Gaiman’ın kendisi. Düşünün artık kitaptaki karizmayı. Amerika’daki kapak da Türkiye’dekine benzer olduğundan bu üç etmen onun için de geçerli.

Neyse, ülkemizdeki kapaktan devam edeyim. Lettie Hempstock adlı kızın aslında bir göl olan su birikintisini okyanus olarak adlandırması kitabın kilit noktalarından birisi. Bu nedenle kapakta su olması son derece güzel. Suyun yüzeyinde bir insan silueti gözümüze çarpıyor, spoiler vermemek adına söylemiyorum o kişinin kim olduğunu. Arka kapak ise, İthaki’nin birçok Gaiman kitabında kullandığı, siyah deri ceketli, karmaşık saçlara sahip Gaiman fotoğrafı ve kitabın konusundan oluşuyor.

Kesinlikle okumalısınız!

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6