in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

elantris

Elantris

Brandon Sanderson

_______________________________________

M. İHSAN TATARİ

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Türk fantastik edebiyat okurları Brandon Sanderson’ı daha çok “Zaman Çarkı’nı tamamlayan adam” olarak tanır. Bir de geçtiğimiz aylarda çıkan “Kralların Yolu” ile. Ama aslında bundan çok daha fazlası, son derece yetenekli bir yazardır kendisi. Yurtdışında özellikle “Mistborn” adlı başarılı serisiyle tanınır; kaleme aldığı tüm eserler tamamen orijinal bir evrende geçer, kendine has kuralları ve düzenleriyle kavrulur. Kitaplarında elf ve cüce gibi klasikleşmiş ırkları göremezsiniz, işin güzel tarafı yokluklarını da aramazsınız. Elantris ise Sanderson’ın ilk kitabıdır; buna rağmen yazarın yukarıda değindiğim ustalık eserlerinden kesinlikle geri kalmaz.

Elantris evreninde her varlığın, her şehrin ve her insanın kendine has bir Aon’u, yani bir çeşit büyülü rünü bulunur. Arkadaş Yayınları baskısının kapağında bulunan sembol de bu Aonlar’dan biri, Elantris şehrinin rünüdür aslında. Yani kapakta iki kez “Elantris” yazmaktadır… Romanda geçen olayların kilit noktasının Aonlar olduğu düşünüldüğünde bu seçimin ne kadar manidâr olduğu daha da rahat anlaşılır. İşin bir güzel tarafıysa kitabın sıradan bir karton kapakla değil de dokunduğunuzda deri kaplama hissi veren, girintileri ve çatlakları olan özel bir kapakla basılmış olması… Kısacası içindeki güzide eseri hem görsel hem de fiziksel olarak çok iyi yansıtan bir çalışma kendisi. Arkadaş Yayınları’nı bu özenli çalışması için kutluyorum.

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6