in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Kurma Kız

Kurma Kız

Paolo Bacigalupi

_______________________________________

TARIK KAPLAN

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Kurma Kız’ın kapağı tek bakışta kitabın içindeki acı-tatlı atmosferi vermeyi başaran çok başarılı bir ilüstrasyon. Türkçe’ye çevirisinde de kullanılan orijinal kapak hiçbir sözcüğe ihtiyaç duymadan neyle karşılaşacağınızı açıklamayı çok iyi başarıyor. Dikkat çekici ve oldukça ayrıntılı çizilmiş olmasının yanı sıra kompozisyonun içinde yer alan her öge kitabın ilerleyen sayfalarında karşınıza çıkacak olan bir grubu, kişiyi ya da olayı temsil ediyor. Aynı zamanda kitabı okumaya başladığınızda ister istemez kapaktaki atmosferi sözcüklerle birleştiriyor ve hayal gücünüzü kullanarak genişletmeye başlıyorsunuz ki bu da sanki kitabı uzun süredir okuyormuşsunuz hissi vererek sizi hemen hikayenin içine çekiyor.

Kurma Kız’ın kapağı kitabındaki atmosferi birebir yansıtan çok başarılı bir çalışma. Eğer kapağı beğendiyseniz, kitabı da beğeneceksinizdir.

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6