in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Anansi Çocukları

Anansi Çocukları

Neil Gaiman

_______________________________________

BAHRİ DOĞUKAN ŞAHİN

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Gaiman külliyatını kendi dilimiz aracılığıyla okumamıza en büyük katkıyı yapan İthaki Yayınları’nın yayınladığı bir başka leziz fantazya Anansi Çocukları.

Örümcek Tanrı Anansi’nin iki çocuğunun hayatlarına odaklanıyor kitap. Ama en çok da Şişko Charlie’nin. Kardeşi Örümcek’i tanımasıyla birlikte hayatının nasıl da allak bullak olduğunu çok iyi bir şekilde anlatıyor Gaiman bizlere.

İşte tüm bu arap saçına dönen hikayeyi en iyi anlatan kapak da tam karşımızda duruyor. Örümcek ağlarıyla kaplı bu kapak, kitabın ruhunu çok iyi bir şekilde yansıtmış. Kapak resminde biraz daha koyu renklere yer verilmesiyse, kitabın eğlenceli olmasının yanı sıra, drama yönünün de ağrılıklı olması sebebiyle iyi düşünülmüş bir detay. Kitabın sırt kısmında bir örümcek resmi ve arka kapaktaysa yine Gaiman’ın fotoğrafı selamlıyor bizleri.

Okuması keyif veren komedi ve drama karışımı hoş bir fantazya.

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6