in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

butcher-french-covers

Dresden Dosyaları
(Fransa Kapakları)

Jim Butcher

_________________________________

HAZAL ÇAMUR

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Ülkemizdeki, özellikle ilk 2 kapağın kalitesiz görüntüsü serinin bir hayranı olan beni hala daha üzüyor. Hatta kitap ilk çıktığında sırf kapaklarındaki o silik, sanki matbaada kartuş bitmişken basılmış gibi görünen kapakları yüzünden seriye ilgi göstermemiştim. Tanışmam da geç oldu.

3 ve 4.kitapların kapak tasarımı içime su serpen cinsten oldu. Fakat gelin görün ki, ne ülkesi Amerika’daki kapakları ne de bir başka yerdeki tasarımları beni Fransa’dakiler kadar etkiliyor.

Harry Dresden’ın hem büyücü hem de dedektif yanını aynı potada eriten bu kapaklar aynı zamanda belli bir ciddiyete de sahip. Sadece fantastik severlere değil, polisiye tutkunlarına da hitap ettiğini doğrudan doğruya yansıtıyor. Dresden Dosyalar’ının yetişkin-fantastik eser etiketini de hakkıyla taşıyor bu tasarımlar. Dahası, oldukça sade biçimde her kitabın ana konusunu da özetliyor. Bunu okur özellikle kitabı okuduğunda fark ediyor ki, kapaklardaki o tek bir fotoğraf karesinin aslında ne kadar net bir özete sahip olduğunu anlamış oluyor.

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6