in

Kitabına Yakışır Kapaklar

Bugüne kadar kapaklar genellikle kendi içinde yorumlanırdı. Yani büyük oranda kapak odaklı bakarak değerlendirilir ve bunun üzerine konuşulurdu. “Peki neden sadece bu şekilde konuşup yorumlansın ki?” sorusunu kendimize sorduk ve ortaya “Kitabına Yakışır Kapaklar” projesi çıktı!

Giddar

Giddar

Erbuğ Kaya

_______________________________________

BAHRİ DOĞUKAN ŞAHİN

¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯¯

Önemli fantastik yazarlarımızdan birisidir Erbuğ Kaya. Giddar ise onun ilk kitabıdır. Haritanın tasarımı, kurgunun oturması derken ömründen bayağı yemiştir bu kitap Kaya’nın. Giddar’ı okuyanların inkar edemeyeceği şey ise kurgunun hakikaten sağlam olduğudur. Henüz başında olanlar için basit gelebilir, doğaldır, çünkü ben de ilk böyle düşünmüştüm. Sayfalar ilerledikçe kurgunun derinleştiğini ve derinleştikçe de farklı kollara ayrılarak karmaşıklaştığını gözlemlemek çok keyifliydi.

Kapaktan söz etmek gerekirse eğer (ki zaten projenin asıl amacı da budur), ilk söyleyeceğim şey oldukça sade olduğudur. Mutevazı bir kapak tasarımıyla da okuru etkilemenin mümkün olduğunu hatırlatmak gerek bazı yayınevlerine. Parlayan cafcaflı kapaklardansa bu tip sade kapak taraftarı olan biri için son derece şık bir görünümün hakim olduğunu söyleyebilirim. Kalkedon Yayınevi’ni tebrik etmek gerek bu güzel kapak çalışması için. Pek tabii bu tasarım Erbuğ Kaya’nın kendisine de ait olabilir, eğer öyleyse, ona da teşekkür etmek gerek.

Kapakta bir simge var. Ne simgesi olduğu hakkındaysa bir bilgim yok. Kitabın içeriğinde bu simgeyle ilgili bir şey okuduğumu hatırlamıyorum çünkü. Biraz Cthulhu biraz da örümcekvari bir şeyler çağrıştırdı bana, ama gayet hoş! Kitabın sırt kısmı ise yine oldukça başarılı motiflerden oluşuyor.

Giddar’ı okumalısınız. Karakterleri hafızalarınıza kazınacaktır. Bir fantastik kurgu okuruysanız sevmemeniz gibi bir durum söz konusu olamaz.

Oyla!

jane rogers ropotaj

Jane Rogers ile Video Röportaj

Yaşayan Mitoloji II: Dilde Yaşayan Mitoloji – Mitoloji Dizisi #6