Kitapçıya Dönüştürülen 100 Yıllık Tiyatro Binası, Ziyaretçilerini Büyülüyor

Eğer bir kitapçıya girdiğinde kendini kaybeden okurlardansanız Buenos Aires, Arjantin'de bulunan El Ateneo Grand Splendid adlı kitapçıya girdiğinizde nefesinizin kesileceğini garanti edebiliriz. Çünkü bu kitapçı 100 yaşındaki muhteşem bir tiyatro binasına kurulmuş devasa bir kitap mabedi.

Günümüzdeki haline gelmeden önce, bir asır boyunca pek çok şekle bürünmüş tiyatro binası 1919 yılında Teatro Grand Splendid (Grand Splendid Theater) adıyla hizmet vermeye başlamış ve dönemin pek çok popüler şovuna ev sahipliği yapmış. Daha sonra bir sinema binasına dönüştürülen yapı Arjantin’de ilk sesli filmlerin gösterilmesine de vesile olmuş. Bir süre tiyatro ve sonrasında yeniden sinema olarak kullanıldıktan sonra, 1991 yılında mali sıkıntılar nedeniyle kapılarını kapatmış.

2000 yılında ise kitapçıya dönüştürülmek üzere satın alınan bina, mimar Fernando Manzone tarafından yeniden dizayn edilerek şimdiki ihtişamına kavuşturulmuş. The Guardian tarafından dünyadaki en güzel ikinci kitapçı seçilen El Ateneo Grand Splendid, ülkedeki en ünlü kitapçı olmasının da etkisiyle yılda bir milyonu aşkın ziyaretçiyi ağırlıyor. Kitapçıda genel olarak İspanyolca kitaplar ağırlıkta olsa da, ufak bir İngilizce eserler koleksiyonu ve kayda değer bir müzik bölümü de bu görkemli çatı altında meraklılarıyla buluşuyor.

2000 yılında yapılan restorasyon sırasında Nazareno Orlandi tarafından çizilen freskler ve Troiano Troiani imzalı heykel sütunlar özenle ve aslına sadık kalınarak yenilendiği için 1920’lerin büyüsünü yansıtan atmosferinden hiçbir şey kaybetmeyen Grand Splendid’in eski sahnesinde ise geceleri canlı piyano dinletileri yapılıyor ve sahnenin önü bir kafe olarak hizmet veriyor.

1920’lerden kalan tarihi bir tiyatro salonunun tüm asaletini ve ferahlığını taşıyan bu göz alıcı kitapçının rafları arasında gezinmek ve yorulduğunuzda da oturup biraz kitap karıştırmak sizce de muhteşem olmaz mıydı?

buenos-aires-bookstore

Etiketler:  
1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kitapçıya Dönüştürülen 100 Yıllık Tiyatro Binası, Ziyaretçilerini Büyülüyor

Eğer bir kitapçıya girdiğinde kendini kaybeden okurlardansanız Buenos Aires, Arjantin’de bulunan El Ateneo Grand Splendid adlı kitapçıya girdiğinizde nefesinizin kesileceğini garanti edebiliriz. Çünkü bu kitapçı 100 yaşındaki muhteşem bir tiyatro binasına kurulmuş devasa bir kitap mabedi.

“Son gemi de ayrıldığında limandan,

Kaybolmuştu artık o rıhtım, gecenin karanlığından…”

Başa dönün