in ,

Kült Filmler, Osmanlı Minyatürleriyle Buluştu

Murat Palta’nın, kült film ve kitapları minyatür sanatıyla harmanlayan ve dünya çapında ünlü çalışmaları arasında neler yok neler!

Kült Filmler Osmanlı Minyatürleri - Murat Palta

2011 yılında, çizdiği Osmanlı esintili Star Wars minyatürlerleriyle adını duyuran Murat Palta, bu geleneksel sanatımızı başarıyla yorumlayan sıra dışı bir sanatçı. Bu ilginç harmanın oldukça beğenilmesinden sonra bitirme projesi için başka kült filmlerin ünlü sahneleri için de minyatürler hazırlayan Palta, özgün eserleriyle dünyanın dört bir tarafında adını duyurdu.

Otomatik Portakal, Baba, Inception, Shining ve daha pek çok kült filmi minyatür stilinde resmeden Palta, detaylara gösterdiği özenle ve sahneleri Osmanlılaştırırken ortaya koyduğu yaratıcılıkla da göz dolduruyor. Sanatçı ise projesini şu şekilde tanımlıyor:

“… Her şey iki yıl önce, geleneksel oryantal (Osmanlı) motifleri ve Batı sinemasını harmanlayan bir deneyle başladı. “Osmanlı Star Wars”a aldığım olumlu tepkilerden sonra bu fikri daha ileriye taşımaya ve bu tekniği kullanarak film posterleri yaratmaya karar verdim.

Yerelle küreseli, gelenekselle moderni birleştirmek ve buna biraz da mizah eklemek bu projeyi benim için eğlenceli ve kazanım dolu hale getirdi. Bu projeden aldığım nota bakılırsa, öğretmenlerim de benimle aynı fikirdeydiler. Umarım siz de beğenirsiniz.”

star wars minyatur murat palta min
“Resmdür âlemde Darth Vader gül sever pervane şem.” (Star Wars)
Baba minyatur murat palta min
“Onlara reddedemeyecekleri bir teklif yaptım, rüşvet degüldür deyu almadılar.” (Baba)
alien minyatur murat palta min
“Olmaya devlet cihânda bir nefes sihhat gibi…” (Alien)
murat palta kill bill
Gelin… kendine yapılanların intikamını almaktadır. (Kill Bill)
murat palta inception
Inception – Katmanlar

2015 yılına gelindiğinde ise Palta, yepyeni bir projeyle takipçilerinin karşısına çıktı. Kült filmlerden sonra bu sefer de kült kitaplar için minyatür stilinde kapak tasarımları ve illüstrasyonlar hazırlayan sanatçı “Keşke elimde böyle bir nüsha da bulunsa.” dedirtecek yaratıcılıkta işler ortaya koymuş. Hobbit’ten tutun da Don Kişot’a kadar geniş bir kitap yelpazesiyle çalışan Palta edebiyatseverlerin kalbini hoplatacak cinsten bir proje hazırlamış.

Harry Potter minyatur murat palta min
Harry Potter

Küçük Prens Küçük Prens

Ayrıca daha önce Kayıp Rıhtım Aylık Öykü Seçkisi’ne de, eşsiz sanat anlayışını seçki konusuyla harmanladığı bir çizimle katkı sağlayan Palta’nın daha pek çok çalışmasına buradan ulaşabilirsiniz.

Beyza Taşdelen

1996 yılının Ekim ayında İstanbul’da doğdum. Sainte Pulchérie Fransız Lisesi’nde başladığım eğitim hayatımı Galatasaray üniversitesi Karşılaştırmalı Dilbilim bölümünde sürdürmekteyim. Fantastikle Harry Potter sayesinde tanışıp, okuma sevgisi kazanmış çocuklardanım. Aktif olarak Kayıp Rıhtım’da yer almaya ve irili ufaklı yazılar yazmaya devam ediyorum.

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

korku yazma ipuçları

Korku Yazmanın 7 İpucu

tasradan oykuler ust

Çevirmenin Çemberi: Taşradan Öyküler