in , , ,

Leonardo da Vinci Günlüğünden: Vinci’nin Sıra Dışı Yapılacaklar Listesi

Büyük dâhilerin yüz yıllar önce tuttuğu notlar, hâlâ kendi günlük yaşamları hakkında bizlere ipuçları vermeyi sürdürüyor. Leonardo da Vinci ise bu konuda oldukça özel bir yere sahip. İşte da Vinci’nin ünlü ‘yapılacaklar listesi’.

Leonardo da Vinci liste

Çoğu insanın yapılacaklar listesi oldukça sıkıcı, zihnimizden kaçma eğiliminde olan sıradan ve küçük görevlerle doludur. Çamaşırları topla, çocuğa üst baş al, markete çık, çiçekleri sula… Leonardo da Vinci, sıradan biri değildi. Yapılacaklar listesi de öyle.

da Vinci, yanında kendisini etkileyen her şeyi yazıp çizebileceği bir defter taşırdı. Sürekli gözlemlemek, not almak ve düşünmek için küçük bir defter taşımak oldukça kullanışlı.

İşte şimdi, bu defterlerinden birine gömülmüş 1490’lara dayanan bir yapılacaklar listesini inceleyeceğiz.

Robert Krulwich tarafından birebir çevrilen bu yapılacaklar listesi, sizlere ilk bakışta pek de fazla şey ifade etmeyebilir. Ancak unutmayın ki da Vinci 500 yıl sonrasından insanların bunları okuyacağı niyetiyle listeyi hazırlamamıştı.

Leonardo da Vinci’nin Yapılacaklar Listesi

— Milan ve banliyölerin ölçüsünü hesapla.

— Cordusio’ya (Piazza Cordusio, İtalya’nın merkezinde bir meydan) giden yoldaki kitapçıdan Milano ve kiliselerini ele alan bir kitap edin.

— Corte Vecchio’nun (dük sarayındaki avlu) ölçüsünü hesapla.

— Castello Vecchio’nun (dük sarayının kendisi) ölçüsünü hesapla.

— Aritmetik üzerine uzman birinden üçgenin nasıl kareye çevrildiğini öğren.

— Messer Fazio’dan (Pavia’da tıp ve hukuk profesörü) orantı öğren.

— Brera Friar’ı “De Ponderibus”u (mekanik bilimi üzerine eski bir metin) göstermesi için ikna et.

— Topçu Giannino ile Ferrara kulesinin boşluksuz duvarlarla örüldüğünü yeniden konuş. (Burada da Vinci’nin ne demek istediğini kimse bilmiyor.)

— Benedetto Potinati’ye (Floransalı bir tüccar) Flanders’te buzda gitmenin ne anlama geldiğini sor.

— Milan’ı çiz.

— Üstat Antonio’ya havanların kale burçlarında nasıl pozisyonlandırıldıklarını sor.
Mastro Giannetto’nun arbaletini araştır.

— Lombard yöntemiyle bir kilit, kanal ve değirmenin nasıl tamir edileceğini öğrenmek için hidrolik bilimi üzerine uzmanlaşmış birini bul.

— Üstat Giovanni Francese’nin söz verdiği gibi güneşin ölçülerini söylemesini iste.

— Pavia Kütüphanesi’nde çalışan, matematikle ilgilenen Vitolone’ye (ışık bilimi hakkında bir metnin yazarı) ulaşmaya çalış.

Bu liste sayesinde Da Vinci’nin doymak bilmez merakını, entelektüel huzursuzluğunu ve nasıl sürekli yeni şeyler keşfetme arzusuyla dolup taştığını hissedebilirsiniz.

Listedeki maddelerin kaç tanesinin matematik, fizik, astronomi veya ekonomi üzerine olsun, ona bir şeyler öğretmesi için uzmanlar bulma konusunda olduğu dikkate değer.

Üstelik kim gündelik yapılacaklar listesine, “Milan’ı çiz!” diye bir madde ekler ki?

Leonardo da Vinci yapılacaklar listesi

1510’lu yıllara dayanan gelecek yapılacaklar listeleri, da Vinci’nin anatomiyle büyülendiğini gösteriyor. Güzelce işlenmiş kemik ve iç organ çizimleriyle dolu bir not defterinde yapması gereken daha fazla iş görüyoruz. Kafatası bulmak, bir timsahın çenesini ve bir ağaçkakanın dilini betimlemek, parmağını ölçü birimi olarak kullanarak bir cesedi ölçüp biçmek gibi.

Aynı sayfada, anatomik çizimler yapan birinin önemli gördüğü niteliklerini listeler. Temel nitelikler, keskin bir bakış açısı ve bedenin iç işleyişi hakkında bilgi sahibi olmak. Tabii güçlü bir mide de gerekli.

Yukarıda da Vinci’nin not defterinin bir sayfasını görebilirsiniz. Ancak şunu söylemeliyiz ki 16. yüzyıl İtalyancası biliyor olsanız bile notlar sadece ayna karşısında okunabilecek şekilde ters yazılmış.

leonardo da vinci dusunmek

Liste hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı Kayıp Rıhtım Forum’da bizlerle paylaşmayı unutmayın!


* Leonardo da Vinci Tablosundaki Heyecan Yaratan Gizli Eskiz

* Leonardo da Vinci’nin Meşhur “Codex Atlanticus” Koleksiyonu Artık Çevrimiçi

Kaynak: Open Culture

Ozan Ercan

2002 yılında İstanbul'da doğdum. Büyükçekmece Recep Güngör Anadolu Lisesi'nin dil bölümünden mezun oldum. Marmara Üniversitesi’nde Fransızca Öğretmenliği okuyor, günlerimi büyük oranda müzik dinleyerek ve kitap okuyarak geçiriyorum. Oscar Wilde ve That '70s Show seviyorum.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for LordKratos LordKratos dedi ki:

    Bu adam dahi mi deli mi :smile:

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

Carnival Row inceleme

Carnival Row İncelemesi: Peri Masalında Dedektiflik Öyküsü

Orlando Bloom Legolas

Orlando Bloom, Yüzüklerin Efendisi Üçlemesinde Neredeyse Bedavaya Oynamış