in ,

Neil Gaiman’ın “Hiç Yazmamış Olmayı” Dilediği Kitap

Neil Gaiman, Galler’de düzenlenen Hay Festival’de hayranlarıyla buluştu ve pek çok soruya samimi cevaplar verdi.

Bizler Neil Gaiman’ı başarıdan başarıya koşan, sürekli dahiyane fikirler üreten bir yazar olarak tanısak da o bile bugünlere gelebilmek için binbir farklı uğraş vermiş biri. Çünkü çoğu büyük yazar gibi o da hem adını duyurabilmek hem de geçimini sağlamak için pek çok işe el atmış gençken. Zaten kendisi de gerek yazılarında gerekse yaptığı konuşmalarda buna sık sık değiniyor.

Hay Festival’in Galler ayağında hayranlarıyla bir araya gelen Gaiman, “Hiç yazmamış olmayı dilediğiniz bir kitabınız var mı?” sorusuna cevaben 1984 yılında kaleme aldığı Duran Duran biyografisini gösterdi.
Çok genç bir yazar olduğum zamanlarda, 22 yaşlarındayken, bir yayıncı beni aradı ve ‘Bizim için bir Rock and Roll biyografisi yazmak ister misin?’ diye sordu. Ben de ‘Kesinlikle…’ dedim. ‘David Bowie, Elvis Costello ya da Lou Reed ve Velvet Underground hakkında bir şeyler yazabilirim…’

Ama onlar, ‘Ah, hayır. Kitapların kimler hakkında olacağına karar verdik bile. Duran Duran mı Barry Manilov mu yoksa Def Leppard hakkında mı yazmak istersin?’ yanıtını verdiler.

Sırf Barry Manilov’un 18 albümünün hepsini birden dinlemek zorunda kalacağımdan korktuğum için Duran Duran’ı seçtim. Sonra da BBC’nin arşivlerine gittim, gazete kupürlerine para ödedim (çünkü Google’dan önce araştırmalarımızı bu şekilde yapıyorduk) ve tamamen BBC’nin haberlerine dayalı bir kitap yazdım.
Gaiman konuşmasında bu işi sadece para için yaptığını açık sözlülükle itiraf etti. Müzik grubunun hayatını konu alan bu eseri için de “benim karanlık sırrım” ve “hayatımda yazdığım en kötü şey” ifadelerini kullandı. Neyse ki Gaiman iki yıl kadar sonra Duran Duran ekibinden Simon Le Bon ile tanışmış ve grup üyelerinin o biyografiyi çok beğendiğini öğrenmiş. Buna rağmen kitabın tekrar basılmasına da hiçbir zaman izin vermemiş ve kendisi şu anda piyasada bulunmuyor.

İşin komik tarafı Duran Duran: The First Four Years of the Fab Five (Duran Duran: Meşhur Beşlinin İlk Dört Yılı) adlı bu kitabın açık arttırma sitelerinde çok uçuk fiyatlara satılıyor olması. Örneğin ikinci eli şu anda Amazon’da yaklaşık 805 £ (3.250,00 TL) gibi bir fiyata satılıyor.

Gaiman konuşması sırasında gelecek projelerinden de bahsetmiş. Odd ve Ayaz Devleri’ni sevdiyseniz şimdiden sevinç çığlıkları atmaya başlayabilirsiniz; çünkü yazarımız şu sıralarda bir devam kitabı üzerinde çalıştığından bahsetmiş.

Son olarak ne kadar ünlü olursanız olun çalışmalarınızın hâlâ reddedilebileceğine değinmiş Gaiman.
İnsanlar ‘Ah, şu Neil Gaiman. Alışveriş listesi bile yazsa basılır,’ diye düşünüyor ama öyle değil. Geçenlerde yayıncım yeni basılacak bir masal kitabı için bir şiir yazmamı istedi. Ben de yazıp gönderdim ve reddedildi. Sebep olarak da çocukların kâbus görmelerini istemediklerini belirttiler. Şiirimin tatlı ve sevimli olması gerekiyordu. Hiç kimse sırf şiirimi okudu diye sabahın üçünde çığlıklar atıp titreyerek uyanmamalıymış.
Eh… ne diyelim? Bu sefer yayıncına hak verdik Neil.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

John Scalzi, Tor’la İmzaladığı Anlaşma Hakkında Kendisiyle Röportaj Yaptı

Patrick Rothfuss’tan Daha Önce Hiç Duymadığınız İtiraflar