in

Orta Dünya Büyücüleri: Mavi Büyücüler – Alatar ve Pallando

Orta Dünya Büyücüleri dizimizin son konukları haklarında en çok teori üretilen Mavi Büyücüler Alatar ve Pallando oldu.

Orta Dünya Büyücüleri serimizin son bölümünde konuklarımız Alatar ve Pallando.

* * *

Orta Dünya’ya beş Istari gelmişti. Bunlar Saruman, Gandalf, Radagast, Alatar ve Pallando idi. Bu kişiler Valar tarafından özel olarak seçilmişti. Görevleri ise Orta Dünya’yı Sauron belasına karşı uyarmaktı.

Bu beş Istari’nin ikisi, deniz mavisi kıyafetler içinde orta dünyaya gelmişlerdi. Bu nedenle onlara, Ithryn Luin yani Mavi Büyücüler denmişti. Onları bir Vala olan Orome göndermişti. Görevleri ise doğuya gidip, Sauron’un hükmünde olan Doğudöllerini özgür bırakmaktı. Sarumanla birlikte görevlerini yerine getirmek için doğuya gittiler.

Ancak Doğudöllerini özgür bırakmak zordu çünkü Sauron’dan yanaydılar. Uzun uğraşlar ardından Saruman pes ederek geri döndü ancak Mavi Büyücüler orada kaldılar. Görevlerini tamamlamaları gerektiğini düşünüyorlardı. Bir süre sonra onlardan haber alınamaz oldu. İlerideki savaşlara bakıldığında görevlerini tamamlayamadıkları belli oluyordu. Doğudölleri hâlâ Sauron’un yandaşıydılar.

Mavi Büyücüler’in akıbeti hakkında pek çok tahmin yürütüldü. Görevlerini uygulamadıkları için helak edildikleri söylendi. Görevlerini tamamlamadan Doğudölleri’ne karıştıkları söylendi ve son olarak Sauron’a katılıp kötü tarafın hizmetine geçtikleri söylendi. Ancak şurası kesin ki asla Ölümsüz Topraklara geri dönmediler ve bir daha görülmediler.

Bu konu hakkında Tolkien’in bir mektubundan alınan ufak bir bölüm dışında çok az bilgimiz var.

“Onların gizli kültlerin ve Sauron’un düşüşüne dek dayanan büyü geleneklerinin kurucuları ya da başlangıçları olduğundan şüpheleniyorum.”

Tolkien mektuplarında onlara ne olduğunu bilmediğinden, muhtemelen doğudaki kötü güçlerin muazzam boyutlarda olduğundan ve onların da Saruman gibi kötülüğe boyun eğip kendilerine şeytani mezhepler kurduklarından söz eder.  Aynı zamanda doğuda yok olmuş olabileceklerinden ya da hâlâ orada tamamlamaları gereken daimi bir görevleri olabileceğinden bahseder. Fakat bu varsayımı daha sonradan bu iki büyücünün Yüzük Savaşları ile ilgili büyük bir etkiye sahip olduğu ve onlar olmadan belki de batının savaşı kazanamayabileceği şeklinde yazdığı bilgiler ile çelişmektedir.

“Tolkien’in çalışmalarındaki pek çok isim gibi Mavi Büyücüler’in isimleri de dikkate değerdir. Rómestámo, “Doğu’nun yardımcısı” anlamını taşır. Quenya dilinde “başkaldırı, gün doğumu, doğu” anlamlarına gelen “romen” kelimesinden türetilmiştir. Böylelikle Rómestámo yalnızca Orta-Dünya’nın doğusundaki görevi ile ilişkilendirilmemiş aynı zamanda görevinin içeriği de açıklanmıştır: Sauron’a karşı bir başkaldırı ve isyan. Aynı şekilde Pallando adı da Quenya dilinde “uzak, engin” anlamlarına gelen “palan” kelimesi ile ilişkilendirilebilir.”

ALATAR

Alatar (diğer adıyla Morinehtar), 3. Çağ’da Orta Dünya’nın kuzeybatısına gelen beş büyücüden biridir. Kendisi gibi bir Mavi Büyücü olan Pallando ile doğuya seyahat etmiş ve batı ülkelerine bir daha geri dönmemiştir.

Alatar, Valar tarafından Valinor’dan Orta Dünya’ya gönderilmek için seçilmiş üç esas büyücüden biridir (diğer iki büyücü ise, Curumo ve Olórin; yani Saruman ve Gandalf’tır).

Alatar ve Pallando, Orta Dünya’ya deniz mavisi cübbeleri içerisinde geldiler. Bu nedenle onlara, “Ithryn Luin”  yani “Mavi Büyücüler” adı verildi. Saruman ile birlikte Orta Dünya’nın uzak doğusuna seyahat ettiler, ancak Saruman batıya dönerken Alatar ve Pallando geri dönmedi. Akıbetleriyle ilgili ise nerdeyse hiçbir şey bilinmemektedir.

PALLANDO

Pallando (diğer adıyla Rómestámo), 3. Çağ’da Orta Dünya’nın kuzeybatısına gelen beş büyücüden biridir. Sarumanla birlikte, “Mavi Büyücüler”den biri olan Alatar ile doğuya seyahat etmiş ve hiçbir zaman batı ülkelerine geri dönmemiştir. Kuzeyin insanları, Pallando ve Alatar’la ilgili pek az şey bilmektedir. Yalnızca onlara deniz mavisi cübbelerinden dolayı “Ithryn Luin” dedikleri bilinmektedir.


* Orta Dünya Büyücüleri: Gandalf

* Orta Dünya Büyücüleri: Saruman

* Orta Dünya Büyücüleri: Radagast


Proje Yöneticisi: M. İhsan Tatari

Çevirmenler: Hazal Çamur, M. İhsan Tatari, Özgürcan Uzunyaşa

Kaynaklar: Tolkien Gateway, The Lord Of The Rings – JRR Tolkien, The Hobbit – JRR Tolkien, The Unfinished Tales – JRR Tolkien & Christopher Tolkien

1 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for Nefrayto Nefrayto dedi ki:

  Üç tahminim var:

  1. Saruman doğuda onları bizatihi kendisi katletti, nedeni belli. Kendisine rakip olmalarını istemiyordu.
  2. Saruman, Sauron ile baş edemeyince onunla anlaştı ve ona katlettirdi Mavi Büyücüleri.
  3. Saruman, Sauron ile anlaşıp onları beraberce, Mavi Büyücüleri çok güçlü irade büyülerine maruz bırakarak Sauron’un uşakları haline getirdi. Böylece doğudölleri, onlar sayesinde bu kadar güçlendiler ve üçüncü bin yılda büyük bir güç olarak Sauron’un müttefikleri ve gönüllü köleleri - askerleri haline geldiler.

  Keşke üstad yazsaymış onların yaşamış oldukları olayları ve sonlarını … Bilgilendirici açıklamalarınız için sağolun, emeklerinize sağlık :slight_smile:

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

“Tesla’nın Gizli Makinesi” ile Paralel Evrenlere Yeni Bir Kapı Açılıyor

Stranger Things Evreni Çizgi Roman

Stranger Things Evreni Çizgi Romanlarla Genişliyor