in ,

Star Wars’ta Matrix İzleri

Hiç Star Wars izlerken kapınıza ajanlar dayandı mı?

Star Wars - Matrix

Star Wars Episode II: Attack of the Clones çıkalı 13 yıl oldu ancak bazı şeyler yeni yeni gün yüzüne çıkıyor. TheRobertissimo adlı kullanıcının bulduğu bu Matrix göndermesi gibi.

İtiraf etmek gerekirse Star Wars II’nin bar sahnesinde görünmeye başlayan bu Matrix göndermesi çok açık olmasına rağmen bunca yıl gözlerden kaçmış olması şaşırtıcı. Mahirane bir iş.

Gelin bir göz atalım.

aotc-bar-sahnesi

Burada Obi-Wan Kenobi’yi gençliğinin baharında görüyoruz. Alnının teriyle parasını kazanmaya çalışan bir death-stick satıcısına Jedi güçlerini kullanarak evine gitmesini ve hayatını gözden geçirmesini öğütlüyor. Ve içkisini yudumluyor! Buraya dikkat edelim, önlerindeki içkilere bakalım sahneyi tekrar izleyerek.

YouTube video

Bir şekilde TheRobertissimo death-stick’çi ağabeyimizi oynayan karakterin Matrix’te de oynayan ve Kırmızı Elbiseli Kadını (Simülasyonun içinde Neo’yu cezbederek Ajanlara karşı korumasız bırakan programı) tasarlayan kişi olan Matt Doran olduğunu buluyor.

matrix-tasarımcı

Bir aktör iki büyük bilim kurguda oynamış, aman ne var bunda? Şöyle ki:

“Attack of the Clones’un aynı sahnesinde, 15 saniye sonra ekrana birkaç saniyeliğine bir kadın geliyor ve Anakin’e baştan çıkarıcı (ama başarısızca) bir bakış atıyor, sonra fark etmeye başladım…”

şehvetli-bakışlar

Tanıdınız mı?

kırmızılı-kadın

Evvet efendim, Kırmızı Elbiseli Kadın!

“Bu kişi Avustralyalı aktör ve model Fiona Johnson,” diye açıklıyor TheRobertissimo, “birazcık araştırma yaptıktan sonra onun Attack of the Clones’da Hayde Gofai adlı bir karakteri oynadığını buldum – Coruscant’taki Outlander Club’ta müstakbel partnerlerle sıklıkla göz teması kurmaya çalışan bir müşteri.’”

Yani kısa bir sahnede iki Matrix oyuncusu birden görünüyor. İlk baştaki sahneye baktınız mı? Barda yan yana görünen kırmızı ve mavi içkiler de Morpheus’un Neo’ya sunduğu kırmızı ve mavi haplara gönderme olabilir mi? Eğer öyleyse ne yazık ki Obi Wan mavi içkiyi içerek yalan bir dünyada kalmayı tercih ediyor…

Filmin büyük bir kısmı Anakin’in Padme’nin peşini bırakması ve Jedi eğitimine odaklanması gerekliliği üstüne kurulu olduğu için göndermeler çok uygun olmuş.

TheRobertissimo’ya bir filmi ne kadar iyi anladığımızı düşünürsek düşünelim her daim bir kez daha izlemeye değer olduğunu gösterdiği için teşekkür ediyoruz!

Burak İpek

Özellikle bilimkurguya ve çizgi romanlara bayılır. Çizgi romanlara girişi Dylan Dog, bilimkurguya aşkı ise Dune serisi ile başladı. 7 yaşından beri bilgisayarla ve elektronik aletlerle iç içe yaşamayı seçerek göbeğini büyüttü. Düşüncelerini başkalarıyla tartışmak adına Kayıp Rıhtım’da yazılar yazıyor.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for _OZ _OZ dedi ki:

    Jedi yer mi bu numaraları!

Henüz yorum yok. Forum'a gelip sohbete katıl.

dracula efsanesi

Dünden Bugüne: Dracula Efsanesi

peter jackson hobbit

Peter Jackson: “Hobbit’i Çekerken Ne Halt Ettiğimi Bilmiyordum”