in

Terry Pratchett’in Ardından…

Terry Pratchett geçtiğimiz hafta hayatını kaybetti; ama meslektaşları ve hayranları tarafından saygıyla anılmaya devam ediyor.

Pratchett, Alzheimer hastalığının nadir türlerinden birine bağlı olarak hayatını kaybetmişti. Hastalığını 2007’de duyurmuştu. Herkes bunun ne anlama geldiğini biliyordu; ama hiçbir şey olmamış gibi yazmaya devam etti Pratchett. Son yıllarında hareket kabiliyeti azaldığından, konuşmalarını yazıya döken bir yazılım aracılığıyla yazıyordu; ama yazıyordu. Kırkıncı ve son Diskdünya kitabını 2014 yazında tamamladı.

Pratchett hem Alzheimer hastalığı araştırmalarına hem de “doktor destekli ölüm” (ötenazi) tartışmasına önemli katkılarda bulundu. Hastalığının nasıl evrelerden geçeceğini bildiğinden, bir noktada ölmek istediğini belirtti; ama 2012’deki bir röportajında hem kendinin hem de doktorunun sandığından daha sağlıklı olduğunu söylemişti.

Ölümünün ardından Alzheimer Vakfı’na yapılan bağışlar bir anda artış gösterdi. Kurumun yöneticisi Profesör Roy Jones da şaşırmış olacak ki, kurumun banka hesaplarına gelen parayı görünce şok geçirdiğini ifade etti.

Hastalığı bir yana, yapıtları da onu ölümsüzlük yolunda taşıdı. Terry Pratchett, Diskdünya serisinin 33. kitabında, internet benzeri bir yapının ölen mucidinin adının basit bir kodla sonsuza dek yaşatılmasından bahsediyordu.

Bir grup Reddit kullanıcısı, tam da bunu yaptı. Terry Pratchett’ın adını kodların arasına yazdı ve dünyayla paylaştı. İsteyen herkes bu kodları internet sayfalarına gömerek Pratchett’ın adının bu dijital dünyanın kodlarla dolu arka koridorlarında sonsuza dek yaşamasına katkıda bulunabilir.

Usta yazarın ölümünü duyuran tweetleri ve ardından yapılan çizimler de hem ustaya saygı duruşuydu hem de yürek sızlattı.

SONUNDA TERRY, BİRLİKTE YÜRÜMELİYİZ.
Terry Ölüm’ün koluna girdi ve onu kapıların ardından sonsuz gecenin altında karanlık çöl boyunca takip etti.
Son.

Sosyal medyanın her yanı, Pratchett’ın muhteşemlikleriyle doldu. En çok paylaşılan fotoğraflardan biri, gittiği konferans ve fuarlarda giydiği tişörttü.

Meslektaşları da sosyal medyada mesajlarıyla üzüntülerini belirtti. Tişörtte de adı geçen Philip Pullman, Pratchett için “Yaptığı her şey insanlık içindi,” dedi. Birlikte “Kıyamet Gösterisi” kitabını yazdıkları Neil Gaiman ise yorum yapamadı. 30 yılı aşkın süredir Pratchett’la dost olan Gaiman, Pratchett’ın öldüğü gün onlarca televizyon ve gazete tarafından arandı; ama Twitter’a koyduğu bir mesajla özür diledi.

Terry’nin ölümü hakkında konuşmamı isteyen herkesten özür dilerim. Bugün bir şey diyebileceğimi sanmıyorum. 30 yıl ve bir ay boyunca arkadaşım oldu. Onu özlüyorum. Alzheimer araştırmaları için bağış yapın ve böyle şeylerin olmasını engelleyin.

Böyle zamanlarda insan gerçekten diyecek başka bir şey bulamıyor. Fantastik edebiyat günümüzün en büyük duayenlerinden birini kaybetti. Onu tanıyan nesilde olduğumuz için kendimizi şanslı saymalıyız.

Ve belki de o 30 yıllık dostu, birlikte yazdıkları “Kıyamet Gösterisi“nde, ustanın ölümüyle ilgili içimizi rahatlatabilecek yegane sözleri, yine Ölüm’ün ağzından yazmıştı. Bundan 25 yıl önce…

“BUNU ÖLMEK OLARAK DÜŞÜNME,” diyor Ölüm kitapta. Ölüm kitapta hep büyük harflerle konuşuyor.

“KALABALIĞA KALMAMAK İÇİN YOLA ERKEN ÇIKMAK GİBİ DÜŞÜN.”


YazanlarA. Orçun CAN, Bahri Doğukan Şahin

Orçun Can

Alanya’da doğdu. Uzun süre Ankara’da, bir süre de Londra’da yaşadı. Uluslararası İlişkiler ve Sinema-Televizyon alanlarında öğrenim gördü. Kitapları Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkıyor, öyküleri Kafasına Göre Dergi ve Kayıp Rıhtım’da yayımlanıyor. Şu an İstanbul ’da yaşıyor; metrolara, çift satır aralığına, kablosuz teknolojiye ve kırmızıya ilgi duyuyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Hugh Howey

Hugh Howey ile Video Röportaj

Ursula K. Le Guin ve Kazuo Ishiguro

Ursula K. Le Guin ve Kazuo Ishiguro Kapışmasının Tüm Detayları