in , ,

TRT Arşiv’de Mutlaka Göz Atmanız Gereken 6 Edebiyat Programı

Gündemin yeni bombası TRT Arşiv’de yer alan edebiyatla ilgili birbirinden güzel video ve programları sizler için derledik.

Geçen günlerde yayın hayatına başlayan TRT Arşiv sitesi, görsel kültür ve hafızanın muazzam bir örneği olarak karşımızda duruyor. Sitede gezinirken, “Yahu ne güzel programlar varmış!”la başlayıp, “O dönem insanlar ne kadar da samimiymiş!”e kadar uzanan bir aralıkta tepkiler vermek mümkün. Biz de sizin için TRT Arşiv‘de yer alan edebiyatla ilgili program ve videolardan ufak bir derleme yapmak istedik, umuyoruz ki siz de keyifle seyredersiniz.

1. Bir Öykümüz Var

1975 yılında ekranlara gelen bu programda, edebiyatımızın önemli isimlerinden kısa öykülerinin dönemin ünlü isimleri tarafından okunuyor. Pek çok ünlü ismin yer aldığı programdan sizin için Ayhan Işık‘ın okuduğu Oktay Akbal imzalı “Bizans Definesi” öyküsünü seçtik. Programın diğer bölümlerine buradan göz atabilirsiniz.

2. Sanat Dünyamız

1986 yılında yayımlanan program, dönemin sanatçılarından birini ağırlarken, güncel sanat olaylarına da yer veriyor. Doğan Hızlan tarafından sunulan program tamamen edebiyat üzerine olmasa da, Cemal Süreya ve Tarık Buğra gibi isimler konuk olduğu için göz atmakta fayda var. Sizin için Cemal Süreya’nın şiir anlayışından bahsettiği kısa bir kesiti seçtiğimiz programın tüm bölümlerine buradan ulaşabilirsiniz.

3. Yaşayan Edebiyat

Tiyatro kökenli oyuncu Meral Taygun tarafından sunulan program 1975 yılında yayınlanmış. Dönemin edebiyat olaylarına yer verilmesi dışında edebiyatımızın önemli isimlerine de yer verilen programın sitede şu an çok az bölümü var, ancak ileride artacağını umuyoruz. İlhan Berk‘in 1975-76 dönemi eserlerinden bahsettiği kısa bir videoyu seçtiğimiz programın bölümlerine buradan ulaşmak mümkün.

4. Arşiv Sanat

Sanatın pek çok alanından farklı isme yer verilen bu programın bazı bölümde tabii ki edebiyatçılarımıza da yer verilmiş. 2008-2009 yıllarında yayınlanan programdan sizler için Genco Erkal‘ın Nazım Hikmet ile ilgili bölümde verdiği röportajı seçtik. Programın diğer bölümlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

5. Gün Dökümü

Sadece ülkemizden değil dünyadan da pek çok ünlü sanatçıya yer verilen programda tabii ki ünlü edebiyatçılara da yer verilmiş. Sanatçıların hayatının (bazı bölümlerde tarihi olayların) kısaca anlatıldığı programdan sizin için Jules Verne bölümünü seçtik, eğer isterseniz programın diğer bölümlerine de buradan göz atabilirsiniz.

6. Yaşayan Edebiyatçılar

Doğan Hızlan tarafından sunulan program, 1979-80 yıllarında yayınlanmış. Dönemin edebiyatçılarına yer verilen programın Behçet Necatigil’in ağırlandığı bölüme hemen aşağıdan, diğer bölümlerine ise buradan ulaşabilirsiniz.

Bu muazzam arşivde gözden kaçırdığımız programlar elbette ki olacaktır. Yorumlarınızda bizlerle paylaşmayı unutmayın!

Oyla!

Türker Beşe

Müzmin arkeolog adayı. 4 yaşında atari oynamakla başlayan oyunculuk macerası şiddetle devam etmektedir. Okuma zevki günden güne değişmekle birlikte, tuhaf kurgu, büyülü gerçeklik ve tekinsiz korkudan aldığı keyfi hiçbir türden alamaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

“Tutunamayanlar” İngilizce Baskısına Kavuştu

“Aşiq û Maşûq” Anadolu Coğrafyasının Üç Sıra Dışı Masalını Raflara Taşıyor