in

Ünlü Bilimkurgu ve Fantazya Serilerindeki Sözcük Sayıları

En ince ayrıntısına kadar yazılmış devasa bilimkurgu ve fantazya serilerinin hangisi daha çok sözcük sayısına sahip?

Kültür, dil, büyü ya da bilim sistemi, tarih… En ince ayrıntısına kadar özenli bir şekilde işlenen devasa evrenler. Usta kalemlerin bilimkurgu ve fantazya dünyasına armağan ettiği güzide eserlerin edebiyat dünyasında yeri çok ayrıdır. Okuyucuları sarıp sarmalar, âdeta o dünyanın havasını soluyacak hâle getirir bizleri. Patikalarında yürür, karakterleriyle konuşur, birbirinden tuhaf canlılarla karşılaşır, büyük savaşlarda kılıçlarımızı çarpıştırırız veya son teknoloji silahlarımızla önümüze geleni yok ederiz. Kurgulanan o devasa dünya yeni yuvamız olur. Bitmesini istemediğimiz bu macera uzunca sürer. Bazen çok uzun.

Ebedi sürecek gibi gelen, sonsuz sayfa sayılarıyla tuğla gibi kitaplar hepiniz malumu. Evet, bitmek bilmeyen o uzun serilerden bahsediyoruz. Aklınıza sevdiğiniz birçok ünlü seri geliyor değil mi? Harry Potter, Dune, Zaman Çarkı (Wheel of Time), Diskdünya (Discworld), Gediksavaşları Efsanesi (The Riftwar Cycle), Buz ve Ateşin Şarkısı (A Song of Ice and Fire) ve daha nice devasa seri… Hepsinin seveni gibi sözcük sayıları da bolca.

Peki bu serilerin sizce uzunlukları ne kadar? Hangisi diğerinden daha büyük?

Gelin Temibrezel adlı Reddit kullanıcısı tarafından yapılan, ünlü fantazya ve bilimkurgu serilerindeki sözcük sayılarını gösteren infografik aracılığıyla bu sorulara cevap verelim.

Not: Her seri infografikte yer almıyor, bazı ünlü olanlar dâhil edilmiş. Bazı seriler geniş evreni dâhil edilmeden tek başına alınmış.

Oyla!

14 Yorum BULUNUYOR


 1. Avatar for mit mit dedi ki:

  Birinci şaşırttı. Beklemiyordum doğrusu. Zaman Çarkı veya Buz ve Ateşin Şarkısı’dır diye düşünmüştüm. Bir diğer şaşırtan da Diskdünya oldu, rahmetliyi bir kez daha saygıyla andım.

  Yalnız Fırtınaışığı Arşivi birinciliğe oynar bu gidişle :slight_smile:

 2. Avatar for mit mit dedi ki:

  Malazan çevrilsin artık :slight_smile: Black Company de ne zamandır karşıma çıkıp duruyor, merak ediyorum onu da.

 3. Avatar for annihilator annihilator dedi ki:

  Malazan ve Black Company. Grimdark ve dark fantasy. Türlerinin isimlerinin tınısı bile muhteşem.:joy:

 4. Avatar for patriotic patriotic dedi ki:

  Hak veriyorum ancak Yapraklar Evi gibi bir kitap bile Türkçe’ye kazandırıldı. Gerçi tür olarak farklı olsa da Yapraklar Evi daha riskli ve meşakkatli bana kalırsa. :slight_smile:

 5. Avatar for BlackOut BlackOut dedi ki:

  Black Company geçen aylarda verilmişti Tor tarafından, elimdekiler bitince ona başlayacağım. Bir göz atmak isteyen olursa özelden kitabı paylaşabilirim. Fırtınaışığı daha üç kitap ve bir kısa romanla listede bu kadar yukarıdayken ileride neredeyse rakipsiz olarak birinciliği alacağını düşünüyorum zira kitaplar kısalacak gibi görünmüyor :joy:.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

9 cevap daha var.

Warcross Serisinin İkinci Kitabı “Wildcard: Joker Oyuncunun Hikayesi” Bizlerle

Nagini Göründü! “Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları” Filminden Son Fragman Yayında