in ,

Ünlü Yazarların Çalışma Odalarına Göz Atın

Meşhur fotoğrafçı Kyle Cassidy çok yakından tanıdığımız büyük yazarlardan bazılarının çalışma mekânlarını fotoğrafladı.

delany

Hepimizin diğerlerinden ayrı tuttuğu, kitaplarını daha bir şevkle okuduğu favori bir yazarı vardır. Onların seçtiği konular, üslupları ve anlattıkları bir farklıdır bizim için. Daha fazla hitap eder bizlere. Ve hep şunu sorarız en etkilendiğimiz anlarda: Nasıl yazıyor bunları? Nereden aklına gelmiş bu fikir?

Eh, ‘nasılının’ cevabını asla tam olarak bilemeyeceğiz. Ama ünlü fotoğrafçı Kyle Cassidy sağ olsun, o fikirleri ‘nerede’ bulduklarını artık biliyoruz.

Daha çok Neil Gaiman ve eşi Amanda Palmer’la yaptığı çalışmalarla tanınan fotoğrafçı bundan birkaç yıl evvel Hugo Ödüllü yazar Michael Swanwick’in (The Iron Dragon’s Daughter) evinde verilen bir partiye davet edilmiş. Yazarın 5 Hugo Ödülü olduğunu bildiğinden onları görüp göremeyeceğini sormuş ve evet yanıtını almış. Swanwick’in çalışma odasını gördüğündeyse beyninden vurulmuşa dönmüş.
“Sanki kafasının içini açmışım da orada çalışan çarklara bakıyormuşum gibi hissettim.”
Böylece kafasında bir proje şekillenmiş ve yazarların çalışma odalarının fotoğraflarını çekmeye başlamış. Where I Write (Nerede Yazıyorum) adlı projede kimler yok ki? Margaret Weis, Harry Harrison, Joe Haldeman, Samuel Delany

İşte Ünlü Yazarların Çalışma Odaları

margaret weis ünlu yazar çalışma odası

Ejderha Mızrağı Destanı ve Ölüm Kapısı serilerinin yazarlarından Margaret Weis. Manzarası Son Yuva Hanı’nı aratmıyor doğrusu.

peter straub yazar çalışma odası

Boğaz, Gizem, Gölgeler Diyarı gibi romanlarıyla tanıdığımız korku ustası Peter Straub.

joe haldeman yazar

Bitmeyen Savaş ve Bitmeyen Barış adlı efsanevi bilimkurgularıyla hem Hugo’yu hem de Nebula’yı kucaklayan Joe Halderman. Kalem kâğıt kullanmaya devam eden nadir yazarlardan sanırız. Ya mum ışığına ne demeli?

michael swanwick çalışma odası

Yazının başında bahsettiğimiz Michael Swanwick. Fotoğrafçıya ilham vermesine şaşmamak gerek, siz ne dersiniz?

harry harrison where i write

Harry Harrison adını duymayanımız yoktur herhâlde. Yer Açın! Yer Açın! Ve Paslanmaz Çelik Sıçan’ın yazarı üç yıl önce aramızdan ayrıldı maalesef.

samuel r delany where i write

Ve Triton ve Einstein Kesişimi gibi kitapların yazarı, Nebula Ödüllü ünlü bilimkurgucu Samuel R. Delany… Balıkgözü kamerasıyla tepeden çekilmiş bu poz aralarında en ilginci hiç şüphesiz.

Fotoğrafçı Kyle Cassidy, bu sıra dışı projenin çekimlerine yıllardır devam ediyor. Çalışmalarından bazılarına buradan bakabilirsiniz. Dediğine göre koleksiyonunda Neil Gaiman ve G.R.R. Martin gibi pek çok isim var ve hem bu fotoğraflardan hem de röportajlardan oluşan bir kitap basma peşinde. Tam koleksiyonluk bir çalışma olacağı garanti, siz ne dersiniz?

Yorumlarınızı bizimle Kayıp Rıhtım Forum üzerinden paylaşabilirsiniz.

M. İhsan Tatari

Yirmi yılı aşkın bir zamandır fantastik edebiyat, bilimkurgu, çizgi roman ve bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir oluyor.

Fantastik edebiyat alanında dört basılı kitabı bulunan yazar, Kayıp Rıhtım'ın yanı sıra Oyungezer dergisinde de serbest yazar olarak çalışmakta, çeşitli yayınevlerinde çevirmen ve editör olarak görev almaktadır.

1 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Hep merak ettiğim ve sık sık araştırdığım konu olmuştur üretken insanların nasıl bir ortamda yazdıkları.

Söyleyeceklerin mi var? Forum'a gelip sohbete katıl.

Naomi Novik Temeraire Serisi söyleşi

Naomi Novik ile Temeraire Serisi Üzerine Söyleşi

black mirror

Black Mirror Ekseninde İletişimin Hayatımızdaki Yeri