in ,

Ursula K. Le Guin’in Electronica Albümünü Dinlemiş miydiniz?

Ursula K. Le Guin’in “Hep Yuvaya Dönmek” isimli bilimkurgu romanına eşlik etmesi amacıyla bestelenen albümü biliyor muydunuz?

ursula k. le guin Electronica

Fantezi ve bilimkurgu edebiyatının usta yazarlarından Ursula K. Le Guin ismini hepimiz kitaplarıyla tanıyoruz. Ancak Le Guin’in kıyıda kalmış başka bir eseri daha var. Üstelik bu müzikal eser, yazarın kaleminden çıkan evrenleri daha da yakından tanımak isteyenler için ilginç bir deneyim sunuyor.

Music and Poetry of the Kesh” adındaki electronica albümü, Le Guin ve besteci Todd Barton’ın ortak bir projesi. 1985 yılında ilk kez satışa sunulan albüm, yazarın aynı yıl yayımlanan bilimkurgu romanı Hep Yuvaya Dönmek’e (Always Coming Home) eşlik etmesi amacıyla bestelenmiş. Aynı zamanda bu eserin dilimize Ayrıntı Yayınları aracılığıyla kazandırıldığını da hatırlatalım.

Albümdeki şarkılar, günümüzden 300 yıl uzaktaki bir gelecekte, California’da yer alan Kesh kabilesinin dilindeki şiirlerin bestelenmiş halinden oluşuyor. Üstelik Le Guin, Kesh halkını kurgularken yalnızca o bölgenin şiirlerini yazmakla kalmamış, müzik aletlerini de tasarlamış! Bu müzik aletlerinin Barton tarafından hayata geçirilen iki tanesini, albümde bolca duyabiliyoruz. Bunlar Houmbúta adında bir boru ve kemikten yapılmış Weosai Medoud Teyahi adında bir flütten oluşuyor.

Deneysel bir nitelik taşısa da Music and Poetry of the Kesh, Le Guin’in yarattığı dünyaya derinlik katmayı başarıyor. 80’ler esintisini hissettiren albümde aynı zamanda yoğun bir folk müzik etkisi de var. Bu Mart ayında plak olarak yeniden satışa sunulan albümü Spotify üzerinden de dinleyebilirsiniz.

Kaynak: The Guardian

Elif Laçin Aytaç

98, İstanbul. Küçükken Harry Potter sayesinde fantastik edebiyata giriş yaptım ve daha sonra hayal gücü içerikli her şey hayatımın vazgeçilmez bir parçası haline geldi. Bunun yanısıra animasyonun her türlüsünü, özellikle bilgisayar animasyonunu çok seviyorum. İflah olmaz bir Disney ve Pixar hayranıyım. Boş vakitlerimde Fleet Foxes dinleyip hayal kuruyorum.

Polisiye’nin Artık Yeni ve Modern Bir Holmes ve Watson İkilisi Var

Haftanın Kitabı #88 – Cyrano de Bergerac