in

Usta İlhamşörlerden Tavsiyeler

Kayıp Rıhtım 6. Yıl Projeleri kapsamında gerçekleştirdiğimiz bu dosyamızda, yazarlarımız bizlere yazarlık için tavsiyelerini anlattı. Gelin hep birlikte neler dediklerine göz atalım!

Harlan Ellison

Aralarında Londra Ekonomi Üniversitesi’nin, Yale’in ve Harvard’ın da bulunduğu 3,000 üniversitede konuşma yapmış olmalıyım. Kaçınılmaz olarak her genel sunumda biri yanıma gelir ve ‘Bir Satıcının Ölümü’ adlı romanda Willy Loman’ın kardeşi Ben’e sorduğu gibi, “Ben, bu işin sırrı nedir Ben? Nedir bunun sırrı?” diye sorar. Ben’in cevabı da “Elmaslar Willy. Elmaslar,” olur. Eh… Yanıma gelir ve “Başarınızın sırrı nedir?” diye sorarlar. “Bunu nasıl başarıyorsunuz?” Ben de sırrımı onlarla paylaşırım.

Yalnızca tek bir sır var, o da şu: Herkes bir yazar olabilir. Eğer Gregory Feeley veya Judith Krantz ya da John Grisham gibi kötü yazarlara ve yazdıkları zırvalara bakarsanız bir bakteri üretme kabında yaşayan her şeyin bir yazar olabileceğinin farkına varırsınız. İşin sırrı bir yazar olmamakta. İşin sırrı bir yazar kalabilmekte. Günler ayları, aylar yılları, yıllar hikâyeleri, hikâyeler kitapları takip etmeli. İşin sırrı bu. Eğer bunu yapabilir ve ortaya bir külliyat çıkarabilirseniz (ne kadar büyük ya da küçük olduğunun önemi yok) o hâlde bir yazarsınızdır. Ama hayatınızı bunu yaparak geçirmeye hazır değilseniz, o hâlde yapmayın Tanrı aşkına.

Onlara, “Sana bugüne dek aldığın en iyi tavsiyeyi vereceğim,” derim. “Tavsiyem de şu: Git ve bir tesisatçı ol.” Onlar da bana gülerler, çünkü şaka yaptığımı düşünürler, ama yapmıyorum. Bu üstü kapalı bir söz değil. Gidin ve bir tesisatçı olun. Ya da elektrikçiliği öğrenin. En nihayetinde edebiyat tarihi boyunca dünyayı gerçekten değiştirebilen çok az kitap var. Tukidides’in Peloponez Savaşı onlardan biri olabilir, ya da Konfüçyüs’ün Öğretileri veya Tom Amca’nın Kulübesi. Her 500 yılda bir insanlık tarihinin akışını değiştiren bir ya da iki kitap çıkıyor. Sanırım iyi bir tesisatçı olmak da bir yazar olmak kadar soylu, hatta doğruyu söylemek gerekirse daha da soylu bir meslek. 70 kitap yazdığım için insanlar bana, “Tanrım, çok üretkensiniz,” diyorlar. Ben de onlara, “Üretkenle ne demek istiyorsunuz? Ben bu işi 42 yıldır yapıyorum ve 70 kitap yazdım. Bu benim yaptığım şey. Tam zamanlı bir iş bu. Eğer bir tesisatçı olsaydım ve 10,000 tane tıkanmış tuvalet açsaydım o zaman bana, ‘Çok üretken bir tesisatçısınız,” mı diyecektiniz?” diye soruyorum. Hayır, insanlar bu ikisini aynı kefeye koymazlar. Ama size şunu söylemem gerek: tuvaletiniz taştığında Dostoyevski’nin evinize gelmesi gerekmez.

2 Yorum BULUNUYOR


  1. Avatar for azizhayri azizhayri dedi ki:

    Çok iyi bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık…

  2. Avatar for crusherma crusherma dedi ki:

    Ed Greenwood’da yazma tavsiyesi vermiş … Güler misin ağlar mısın :sunglasses:

J.R.R. Tolkien Şiirleri

Muhtemel Geleceklerden Mektuplar #1: Alternatif Tarih Araştırmaları Sonuçları – John Scalzi